ក្រោយបញ្ចប់ដំណើរការសំណេរ នៃការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ (បាក់ឌុប) ពេលនេះកំពុងស្ថិតនៅក្នុងដំណាក់កាលកំណែ ដែលបេក្ខជនទាំងអស់កំពុងស្ថិតនៅក្នុងភាពទំនេរ ដើម្បីរង់ចាំលទ្ធផលនៃការប្រឡង ដែលក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា គ្រោងនឹងប្រកាសនៅថ្ងៃទី២០ ខែកញ្ញាខាងមុខ។ តើកំឡុងពេល នៃការរង់ចាំលទ្ធផលនេះ សិស្សានុសិស្សជាបេក្ខជន គួរធ្វើអ្វីខ្លះ ដើម្បីកុំឱ្យការរង់ចាំនេះរំកិលទៅមុខដោយគ្មានប្រយោជន៍?
លោក គីម ដារ៉ា នាយក និងជាស្ថាបនិកសាលាបង្វឹកស្តាតអាប់ (Startup Community) មានប្រសាសន៍ថា លទ្ធផលបាក់ឌុបពិតជាសំខាន់ក្នុងកម្រិតមួយដែលសិស្សានុសិស្សបានលះបង់ពេលវេលារយៈពេល ១២ឆ្នាំខំប្រឹងរៀន ដើម្បីប្រឡង។ លើសពីនេះ សញ្ញាបត្របាក់ឌុប ជាផ្លូវមួយទៀតឱ្យសិស្សានុសិស្សបន្តដំណើរក្នុងជីវិតទៅថ្នាក់មហាវិទ្យាល័យ ឬបន្តការសិក្សាក្រៅប្រទេស ដើម្បីសម្រួចចំណេះជំនាញបន្ថែមទៀត។
យ៉ាងណា ប្រសិនបើសិស្សានុសិស្សជាមនុស្សដែលមានគោលដៅច្បាស់លាស់ បើតាមលោក គីម ដារ៉ា ពួកគេអាចយកពេលវេលារង់ចាំលទ្ធផលបាក់ឌុបនេះ សម្រាប់រៀនត្រៀម។ លោកលើកជាឧទាហរណ៍ថា ប្រសិនបើសិស្សានុសិស្សចង់រៀនពេទ្យ គឺគួរត្រូវរៀនត្រៀមសម្រាប់ប្រឡងពេទ្យ, ប្រសិនចង់ចូលរៀននៅសាលាបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា (តិចណូ) ត្រូវរៀនត្រៀមសម្រាប់ប្រឡងចូលសាលាតិចណូដែរ ហើយប្រសិនបើសិស្សានុសិស្សចង់ទៅរៀនបន្តនៅក្រៅប្រទេស គឺត្រូវរៀនត្រៀម ដើម្បីប្រឡងអាហារូបករណ៍ទៅក្រៅប្រទេស។
“ជាទូទៅអ្នកដែលពូកែដឹងថា ខ្លួនឯងជាប់ គេតែងរៀនត្រៀមបន្ត”
ស្ថាបនិកសាលាបង្វឹកស្តាតអាប់ បន្ថែមថា ចំណែកអ្នកមិនច្បាស់វិញ មិនដឹងថាខ្លួនឯងជាប់ ឬមិនជាប់ក៏ដោយ ពេលវេលានៅសល់អំឡុងពេលរង់ចាំលទ្ធផល ពួកគេអាចដើរកម្សាន្តខ្លះ រៀនខ្លះ ប៉ុន្តែកុំកម្សាន្តច្រើនពេក, ដូចជាចំណាយពេលមួយថ្ងៃទៅពីរថ្ងៃក្រោយបាក់ឌុប សម្រាកកម្សាន្ត ជួបជុំគ្រួសារ ដើរលេងកម្សាន្តបន្តិចបន្តួច។ ហើយចាប់ផ្ដើមរៀនឡើងវិញ ពង្រឹងសមត្ថភាពខ្លួនឯង ព្រោះអ្វីដែលសំខាន់ជាងគេរបស់យុវជនវ័យក្មេង គឺចំណេះដឹង ព្រោះយើងមិនទាន់មានបទពិសោធន៍អ្វីច្រើននោះទេ ពោលគឺត្រូវយកចំណេះដឹងឱ្យបានច្រើន ដល់ពេលយើងមានចំណេះដឹងច្រើន ពេលប្រឡូកជាមួយការងារជាក់ស្ដែង ប្រឡូកជាមួយបញ្ហាជាក់ស្ដែង គឺយើងប្រើចំណេះទាំងអស់នេះ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាជីវិត។
សរុបមកវិញ បើតាម លោក គីម ដារ៉ា អំឡុងពេលរង់ចាំលទ្ធផល ប្រសិនបើសិស្សានុសិស្សមិនដឹងធ្វើអ្វី គឺអាចស្វែងយល់អ្វីដែលខ្លួនឯងចូលចិត្ត ដោយការចូលរួមការតាំងពិព័រណ៍ជំនាញសិក្សា និងការងារឱ្យបានច្រើន ដើម្បីស្វែងយល់ថា តើយើងចូលចិត្តជំនាញមួយណា? យើងចូលចិត្តរៀនអ្វី? កាលណាលយើងដឹងពីខ្លួនឯងច្រើន នឹងធ្វើឱ្យយើងសម្រេចចិត្តចូលរៀនមិនខុស ព្រោះកាលណាយើងរៀនស្របតាមអ្វីដែលខ្លួនចូលចិត្ត នោះយើងនឹងរៀនពូកែ រៀនមិនធុញ ហើយពេលយើងចេញធ្វើការ នោះឱកាសការងារក៏ខ្ពស់ដែរ។
ជាមួយគ្នានេះ លោក គីម ដារ៉ា ក៏បានលើកទឹកចិត្តដល់យុវជនទាំងអស់ ប្រសិនបើលទ្ធផលប្រឡងចេញមកមិនដូចចិត្ត សូមបន្តទៅមុខទៀត ហើយចាត់ទុកថា នេះជាបទពិសោធន៍ជីវិត ជាអង្គចងចាំមួយ ជាមេរៀនមួយ ហើយបន្តទៅមុខទៀតឆ្ពោះទៅគោលដៅដែលយើងចង់បាន។ លើសពីនេះ ត្រូវរៀនទទួលយកការពិត បើចូលចិត្តអ្វី សូមខំប្រឹងរៀន អត់ធ្មត់ បើចង់បានអ្វីត្រូវព្យាយាមធ្វើឱ្យបាន ព្រោះទីផ្សារការងារត្រូវការអ្នកចេះពិតប្រាកដ៕