ភ្នំពេញ – ការប្រឡងសញ្ញាបត្រទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប នឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី២៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ ខាងមុខ ។ បើតាមក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ការប្រឡងបាក់ឌុបនៅឆ្នាំនេះ នឹងប្រព្រឹត្តទៅដោយគោរពតាមគោលការណ៍ តម្លាភាព យុត្តិធម៌ និងលទ្ធផលទទួលយកបាន ។ ក្នុងនោះ មិនថាបេក្ខជននោះទេ សូម្បីតែបុគ្គលិកអប់រំ ឬមេប្រយោគ ប្រសិនបើប្រព្រឹត្តកំហុស ក៏នឹងត្រូវទទួលពិន័យផងដែរ ទៅតាមកម្រិតវិន័យ ដែលមាន២ថ្នាក់។
ក្នុងនោះកំហុសឆ្គងរបស់បុគ្គលិកអប់រំ ឬមេប្រយោគ ដែលត្រូវចាត់ទុកថា នឹងត្រូវទទួលទណ្ឌកម្មវិន័យថ្នាក់ទី១ រួមមាន៖
ក. ការប្រព្រឹត្តសកម្មភាពមិនត្រឹមត្រូវក្នុងដំណើរការទូទៅនៃការប្រឡង ៖ បង្កើតបណ្តាញស្វែងរកផលកម្រៃពីការប្រឡង យកទូរស័ព្ទ ឬឧបករណ៍អេឡិចត្រូនិកគ្រប់ប្រភេទចូលក្នុងមណ្ឌលប្រឡងខុសពីគោលការណ៍ណែនាំរបស់ក្រសួង ឬទទួលប្រាក់ដើម្បីរៀបចំបែងចែកតួនាទីក្នុងគណៈកម្មការនានា ។ លើសពីនេះ ការ ជួយលាក់កំបាំងទង្វើខុសឆ្គងគណៈមេប្រយោគ ឬគណៈកម្មការប្រឡងចូលរួម ឬឱ្យអ្នកផ្សេងធ្វើគណៈមេប្រយោគជំនួស, មិនចូលរួមប្រជុំដោយគ្មានមូលហេតុ ឬមិនអនុវត្តតាមការណែនាំបច្ចេកទេសប្រឡង មិនបានអនុវត្តពេញលេញតាមភារកិច្ចគណៈមេប្រយោគ និងគណៈកម្មការផ្សេងៗ ដូចមានចែងក្នុងកម្រងភារកិច្ចរបស់គណៈមេប្រយោគ តាមការកំណត់របស់ក្រសួង ។
ខ. ការប្រព្រឹត្តសកម្មភាពមិនត្រឹមត្រូវក្នុងដំណើរតាមមណ្ឌលសំណេរ៖ អនុញ្ញាតឱ្យបេក្ខជនចម្លងកិច្ចការគ្នា ឬការពារបេក្ខជនឱ្យចម្លងសំណៅឯកសារ គំរាម ឬសម្លុតបេក្ខជនក្នុងពេលប្រឡង ធ្វើឬយកចម្លើយវិញ្ញាសាឱ្យបេក្ខជន បង្គាប់បញ្ជាឱ្យអ្នកដទៃធ្វើចម្លើយវិញ្ញាសា អនុញ្ញាតឱ្យបេក្ខជនយកសំណៅឯកសារ និងឧបករណ៍អេឡិចត្រូនិកគ្រប់ប្រភេទចូលក្នុងបន្ទប់ប្រឡង អនុញ្ញាតឱ្យបេក្ខជននិយាយឆ្លើយឆ្លងគ្នា ឬដើរពីតុមួយទៅតុមួយ យកសំណៅឯកសារពីអ្នកដទៃ ឬពីបេក្ខជនម្នាក់ទៅឱ្យបេក្ខជនម្នាក់ទៀតចម្លង ធ្វើឱ្យរំខានដល់បេក្ខជនក្នុងពេលប្រឡង ប្តូរប្លង់តុឱ្យបេក្ខជនខុសពីការកំណត់របស់គណៈមេប្រយោគ។
គ. ការប្រព្រឹត្តសកម្មភាពមិនត្រឹមត្រូវក្នុងដំណើរមណ្ឌលកំណែ៖ មិនកែតាមអត្រាកំណែដែលបានសម្រេច ដើរចេញទៅក្រុមកំណែផ្សេងខុសពីក្រុមរបស់ខ្លួន រំខានអ្នកដទៃក្នុងដំណើរការកំណែ ដាក់ពិន្ទុខុសប្រក្រតីក្នុងការកែសន្លឹកកិច្ចការបេក្ខជន បញ្ចូលឬបង្ហោះអត្រាកំណែកិច្ចការបេក្ខជន ឯកសារប្រឡងផ្សេងៗទៀតតាមបណ្តាញសង្គមនានាក្នុងពេលដំណើរការកំណែ។
ឃ. ការប្រព្រឹត្តសកម្មភាពមិនត្រឹមត្រូវក្នុងដំណើរការស្រង់បូកនិងប្រកាសលទ្ធផល ៖ កែ ឬបន្ថែមពិន្ទុលើសន្លឹកស្រង់ពិន្ទុ, ធ្វើឱ្យបាត់សន្លឹកស្រង់ពិន្ទុ, កែ ឬគ្រប់គ្រងទិន្នន័យមិនបានត្រឹមត្រូវ។
យោងតាមប្រកាស ៦ នៃសេចក្តីប្រកាសលេខ១០៧៨ អយក.ប្រក ចុះថ្ងៃទី២៨ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៩ បុគ្គលិកសិក្សា ដែលត្រូវដាក់ទណ្ឌកម្មខាងវិន័យថ្នាក់ទី១ នឹងត្រូវ ស្តីបន្ទោស, ផ្អាកជាបណ្តោះអាសន្នមិនឱ្យបន្តបំពេញការងារក្នុងដំណើរការប្រឡង, ស្តីបន្ទោសដោយមានចំណារក្នុងសំណុំលិខិតផ្ទាល់ខ្លួន, ផ្អាកមិនឱ្យចូលរួមជាគណៈមេប្រយោគពី១ឆ្នាំ ទៅ២ឆ្នាំ តាមការសម្រេចរបស់ក្រុមប្រឹក្សាវិន័យ, ផ្លាស់ដោយបង្ខំតាមវិធានការខាងវិន័យ និង លុបឈ្មោះចេញពីតារាងឡើងឋានន្តរស័ក្តិ ឬថ្នាក់៕