ល្មើស​ល្បឿន​ជាមូលហេតុចម្បង ដែល​បណ្ដាល​ឱ្យ​កើត​មាន​គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍​អំឡុង​ពិធីបុណ្យ​ចូលឆ្នាំ
យោង​តាម​ទិន្នន័យ​គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍​ផ្លូវគោក ដែល​ចេញ​ផ្សាយ​ដោយ​នាយកដ្ឋាន​នគរបាល​ចរាចរណ៍ និង​សណ្ដាប់​ធ្នាប់​សាធារណៈ នៃ​អគ្គស្នងការដ្ឋាន​នគរបាលជាតិ អំឡុង​នៃ​ពិធី​បុណ្យ​ចូលឆ្នាំថ្មី​ប្រពៃណីជាតិ​ខ្មែរ ដោយ​គិត​ចាប់ពីថ្ងៃទី១២ ដល់ថ្ងៃទី១៦ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥ គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍​បានកើតឡើងសរុបចំនួន៤៤លើក ដោយ​បណ្ដាល​ឱ្យ​មាន​មនុស្ស​ស្លាប់ និង​របួសសរុបជាង១០០នាក់ ក្នុង​នោះ​មូលហេតុ​ដែល​បណ្ដាល​ឱ្យ​កើត​មាន​គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍​ច្រើន​ជាងគេ គឺ​ល្មើស​ល្បឿន​កំណត់។
របាយការណ៍​ប្រចាំថ្ងៃ​របស់​នាយករដ្ឋានចរាចរណ៍​បាន​បញ្ជាក់​ថា នៅថ្ងៃទី១២ ខែមេសា ដែល​ជាថ្ងៃ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ភាគច្រើន​ត្រឡប់​ទៅស្រុក​កំណើត គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍​បានកើត​ឡើង​ចំនួន​៦ករណី ដោយ​បណ្ដាល​ឱ្យ​មនុស្ស​ស្លាប់​ចំនួន៥នាក់ របួស៨នាក់ ក្នុង​នោះ​ល្មើស​ល្បឿន​ចំនួន៣ករណី បណ្ដាល​ឱ្យ​ស្លាប់​មនុស្ស​៤នាក់ មិន​ប្រកាន់ស្តាំ​បណ្ដាល​ឱ្យ​ស្លាប់​មនុស្សម្នាក់។
នៅថ្ងៃទី១៣ ខែមេសា គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​បាន​កើតឡើង​ចំនួន ៨ករណី បណ្ដាល​ឱ្យ​ស្លាប់​មនុស្ស​៥នាក់ និង​របួសធ្ងន់​ស្រាល​ចំនួន១១នាក់ ក្នុង​នោះ​ល្មើស​ល្បឿន​កើត​ឡើងចំនួន៦ករណី បណ្ដាល​ឱ្យ​ស្លាប់​មនុស្ស៤នាក់ របួស៨នាក់ និង​មិន​គោរពសិទ្ធិ​ចំនួន២ករណី បណ្ដាល​ឱ្យ​ស្លាប់​មនុស្ស​ម្នាក់។
នៅថ្ងៃទី១៤ ខែមេសា ដែលជាថ្ងៃចូលឆ្នាំថ្ងៃទី១ គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍​បានកើត​ឡើង​ចំនួន ៧លើក បណ្ដាល​ឱ្យ​ស្លាប់​មនុស្ស៥នាក់ និង​របួសធ្ងន់ស្រាលចំនួន១០នាក់ ក្នុង​នោះ​ល្មើស​ល្បឿន​មានចំនួន២ករណី បណ្ដាល​ឱ្យ​មនុស្ស​ស្លាប់​ម្នាក់, មិនគោរពសិទ្ធិ ១ករណី បណ្ដាល​ឱ្យ​ស្លាប់​មនុស្សម្នាក់, មិនប្រកាន់ស្តាំ២ករណី បណ្ដាល​ឱ្យ​ស្លាប់​ម្នាក់, ស្រវឹង ១ករណី បណ្ដាល​ឱ្យ​ស្លាប់​ម្នាក់ និង​កត្តាយានយន្ត១ករណី បណ្តាល​ឱ្យ​ស្លាប់ម្នាក់។
ដោយឡែកនៅថ្ងៃទី១៥ ខែមេសា ដែលជាថ្ងៃចូលឆ្នាំថ្ងៃទី២ គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍​នៅទូទាំង​ប្រទេស បាន​កើត​ឡើង​សរុបចំនួន ១៣ករណី ដោយ​បណ្ដាល​ឱ្យ​ស្លាប់​មនុស្ស​ចំនួន៩នាក់ របួស​ធ្ងន់ស្រាល​ចំនួន២០នាក់ ក្នុង​នោះ​ល្មើសល្បឿន​កើតមានចំនួន៥ករណី បណ្ដាល​ឱ្យ​ស្លាប់​មនុស្ស​៥នាក់, មិន​គោរពសិទ្ធិ៥ករណី បណ្ដាល​ឱ្យស្លាប់​មនុស្សម្នាក់, មិនប្រកាន់ស្តាំចំនួន២ករណី បណ្ដាល​ឱ្យស្លាប់មនុស្ស​ម្នាក់, ស្រវឹង២ករណី បណ្ដាល​ឱ្យ​ស្លាប់​មនុស្សម្នាក់។
សម្រាប់ថ្ងៃទី១៦ ខែមេសា ដែលជាថ្ងៃចុងក្រោយ​នៃពិធីបុណ្យ​ចូលឆ្នាំ គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍​បាន​កើតឡើង​ចំនួន ១០ករណី ដោយ​បណ្ដាល​ឱ្យ​ស្លាប់​មនុស្សសរុបចំនួន១២នាក់ និង​របួស​ធ្ងន់ស្រាល​ចំនួន១៧នាក់។ នៅថ្ងៃចុង​ក្រោយនេះ ករណី​ល្មើសល្បឿន​មានចំនួន ៦ករណី ដោយ​បណ្ដាល​ឱ្យស្លាប់មនុស្ស៨នាក់, មិនប្រកាន់ស្តាំ២ករណី បណ្ដាល​ឱ្យស្លាប់មនុស្ស៣នាក់ និងប្រជែង១ករណី បណ្ដាល​ឱ្យស្លាប់មនុស្សម្នាក់។
ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ បើធ្វើការ​ប្រៀបធៀបទៅនឹង​របាយការណ៍​គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍​កាលពីឆ្នាំទៅ នៅឆ្នាំនេះ ករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍​ហាក់​មានការ​ថយចុះ។ នៅ​ក្នុង​ឱកាស​នៃ​ពិធីបុណ្យ​ចូលឆ្នាំថ្មី​ប្រពៃណី​ជាតិខ្មែរ​កាលពីឆ្នាំ២០២៤ រយៈពេល៤ថ្ងៃ ករណី​គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍​នៅទូទាំង​ប្រទេស​បាន​កើត​ឡើង​សរុប​ចំនួន ៥០លើក ដោយ​បណ្ដាល​ឱ្យ​មនុស្ស​ស្លាប់​ចំនួន ៣៩នាក់ និង​របួសធ្ងន់​ស្រាលចំនួន ៩៦នាក់៕
ឱកាសអាហារូបករណ៍ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ និងថ្នាក់ក្រោយ​ឧត្តមសិក្សា​ចំនួន១២០កន្លែងនៅ​សាធារណរដ្ឋសង្គមនិយម​វៀតណាម ឆ្នាំ​សិក្សា​២០២៣-២០២៤