បច្ចុប្បន្ន វិស័យឌីជីថលបានក្លាយជាផ្នែកមួយដ៏សំខាន់ សម្រាប់ការរស់នៅក្នុងជីវភាពប្រចាំថ្ងៃ។ មនុស្សគ្រប់គ្នា និងស្ទើរគ្រប់វិស័យ បាននិងកំពុងពឹងផ្អែក គ្រឿងអេឡិចត្រូនិច បច្ចេកវិទ្យា និងបណ្ដាញសង្គម ដើម្បីទំនាក់ទំនង ចែកចាយព័ត៌មាន សិក្សារៀនសូត្រ កម្សាន្ត និងធ្វើអាជីវកម្ម។ ហេតុផលនេះ បានធ្វើឱ្យ បណ្ដាញសង្គម កាន់តែមានវិសាលភាពធំទូលាយ និងមានឥទ្ធិពលខ្លាំងមកលើសង្គមកម្ពុជា និងពិភពលោក។ ដោយសារតែឥទ្ធិពលនេះហើយ ទើបទាមទារឱ្យអ្នកផលិតមាតិកាលើបណ្ដាញសង្គម មានការគិតគូឱ្យបានល្អិតល្អន់ និងប្រុងប្រយ័ត្នខ្ពស់ ដើម្បីធានាថា មាតិកាដែលត្រូវបានផលិត គឺជះឥទ្ធិពលវិជ្ជមានដល់សង្គម។ នេះជាអ្វី ដែលបុគ្គលមានឥទ្ធិពលលើបណ្ដាញសង្គមបានលើកឡើង។
លោក តែ ឈាងឡេង អ្នកផលិតមាតិកាបច្ចេកវិទ្យា និងអប់រំ បានបង្ហាញការយល់ឃើញថា ការបង្ហោះ ផ្សព្វផ្សាយ ឬចែករំលែកមាតិកាលើបណ្ដាញសង្គម សុទ្ធតែអាចហុចជាផលវិជ្ជមាន និងអវិជ្ជមាន អាស្រ័យទៅលើប្រភេទមាតិកា ដែលយើងបានបង្ហោះ។ ដូច្នេះ អ្វីដែលអ្នកផលិតមាតិកាគ្រប់រូបអាចធ្វើបាន គឺគួរតែ ធ្វើអ្វី ដែលផ្ដល់នូវគុណតម្លៃ និងភាពរីកចម្រើនសម្រាប់សង្គម ហើយមិនគួរផលិតប្រភេទមាតិកាណា ដែលប៉ះពាល់ដល់សង្គមនោះទេ។