មជ្ឈមណ្ឌលបច្ចេកវិទ្យាសហគមន៍ ក្នុងវិទ្យាល័យចំនួន១៨ទូទាំងខេត្តតាកែវ នឹងរួមចំណែកលើក​កម្ពស់បរិវត្តកម្មវិស័យអប់រំ និងអក្ខរកម្មឌីជីថល
ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍​ និងក្រសួងអប់រំ​ យុវជន​ និងកីឡា​ កំពុង​សហការគ្នាក្នុងការ​អនុវត្តគម្រោងមជ្ឈមណ្ឌលបច្ចេកវិទ្យាសហគមន៍ ក្នុងវិទ្យាល័យចំនួន ១៨ ទូទាំងខេត្តតាកែវ។ បច្ចុប្បន្ន​ ក្រសួងទាំងពីរកំពុងពិនិត្យផ្តោតលើវឌ្ឍនភាពការងារ ការបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្រៀនជំនាញឌីជីថល និងការរៀបចំកម្មវិធីសិក្សា និងទិសដៅការងារបន្ត។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត សាន វឌ្ឍនា រដ្ឋលេខាធិការ​នៃក្រសួងអប់រំ​ យុវជន​ និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា មជ្ឈមណ្ឌលបច្ចេកវិទ្យាសហគមន៍ (Community Tech Center) ជាគំនិតផ្តួចផ្តើម នៃក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ និងដោយមានកិច្ចសហការជាមួយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ជាការរួមចំណែកដល់ការលើកកម្ពស់បរិវត្តកម្មវិស័យអប់រំ និងអក្ខរកម្មឌីជីថល ដែលគាំទ្រដល់ដំណើរការអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្សឌីជីថលរបស់កម្ពុជា។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត បន្តថា ការបង្កើតមជ្ឈមណ្ឌលនេះឡើង គឺដើម្បីចូលរួមអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សឌីជីថល គាំទ្រការកាត់បន្ថយគម្លាតឌីជីថល និងជំរុញការកសាងសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមឌីជីថលរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលឱ្យបាននៅត្រឹមឆ្នាំ២០៣៥។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត សាន វឌ្ឍនា រដ្ឋលេខាធិការ​នៃក្រសួងអប់រំ​ យុវជន​ និងកីឡា
រដ្ឋលេខាធិការ​នៃក្រសួងអប់រំ​ បញ្ជាក់ថា មជ្ឈមណ្ឌលបច្ចេកវិទ្យាសហគមន៍ មានមុខងារសំខាន់ចំនួន៤ ដែលក្នុងនោះមាន ទី១. បន្ទប់កុំព្យូទ័រ សម្រាប់បង្រៀនសិស្សលើមុខវិជ្ជាអក្ខរកម្មឌីជីថល បណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្រៀន រួមទាំងសម្រាប់ការប្រជុំ និងការសិក្សាពីចម្ងាយ, ទី២. បន្ទប់សម្រាប់បណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល បណ្តុះបណ្តាលមន្ត្រីរាជការ និងប្រជាពលរដ្ឋ និងការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញជួសជុលបរិក្ខាបច្ចេកវិទ្យា, ទី៣. ប៉ុស្តិ៍ប្រៃសណីយ៍ដែលផ្តល់សេវាបញ្ញើក្នុងស្រុក និងបញ្ញើអន្តរជាតិមានជាង១០០ប្រទេសទូទាំងពិភពលោក រួមទាំងសេវាផ្សេងៗទៀត និងទី៤. សាលសាធារណៈ និងអ៊ិនធឺណិតកាហ្វេ សម្រាប់សិស្ស និងពលរដ្ឋស្វែងរកប្រភពព័ត៌មានឌីជីថល បណ្ណាល័យឌីជីថល និងអានសៀវភៅ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត សាន វឌ្ឍនា មានប្រសាសន៍ថា តាមរយៈមជ្ឈមណ្ឌលសម្រាប់ការអប់រំឌីជីថល និងការអប់រំពីចម្ងាយ ដោយមានការគាំទ្រពីកម្មវិធីសាលារៀនជំនាន់ថ្មី ក្រសួងអប់រំបានរៀបចំកម្មវិធីសិក្សាមុខវិជ្ជាបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន សម្រាប់សិស្សថ្នាក់មធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់នៅវិទ្យាល័យគោលដៅទាំង១៨ ចាប់ផ្តើមពីថ្នាក់ទី១០។ សកម្មភាពនេះ រួមបញ្ចូលការបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្គោល និងជំនួយការ ការចុះជួយគាំទ្រសមត្ថភាពបង្រៀន និងការបង្កើត​សហគមន៍​សិក្សាវិជ្ជាជីវៈដើម្បីបន្តគាំទ្រដល់គ្រូនៅតាមវិទ្យាល័យគោលដៅ។ សកម្មភាពបន្ថែមលើនេះ គឺការរៀបចំកម្មវិធីបង្រៀនដោយផ្សាយបន្តផ្ទាល់ (Live Teaching) ជូនដល់សិស្សថ្នាក់ទី១២ ដើម្បីបំប៉នសមត្ថភាពត្រៀមប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ។
បើតាម រដ្ឋលេខាធិការ​នៃក្រសួងអប់រំ​ មជ្ឈមណ្ឌលសម្រាប់ការអប់រំឌីជីថល និងការអប់រំពីចម្ងាយ ដោយមានការគាំទ្រពីសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ និងកម្មវិធីសាលារៀនជំនាន់ថ្មី នឹងរៀបចំថ្នាក់បង្រៀនគ្រប់មុខវិជ្ជា ជារៀងរាល់ថ្ងៃអាទិត្យ ហើយវិទ្យាល័យគោលដៅនឹងប្រមូលផ្តុំសិស្សដែលមានតម្រូវការបំប៉នសមត្ថភាពឱ្យមករៀនដោយទៀងទាត់។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត សាន វឌ្ឍនា បញ្ជាក់ថា មជ្ឈមណ្ឌលសម្រាប់ការអប់រំឌីជីថល និងការអប់រំពីចម្ងាយ នឹងផ្តល់ការគាំទ្របន្ថែមលើការជំរុញបរិវត្តកម្មឌីជីថល នៅក្នុងការរៀន និងការបង្រៀន និងការប្រែក្លាយវិទ្យាល័យទាំង១៨ ជាវិទ្យាល័យអប់រំឌីជីថលពេញលេញ ដោយប្រើប្រាស់វេទិកាអប់រំឌីជីថល www.duraseksa.gov.kh ជាយន្តការជំនួយ។
គួរជម្រាបជូនថា “មជ្ឈមណ្ឌលបច្ចេកវិទ្យាសហគមន៍” បានចាប់ផ្តើមសាងសង់ដំបូង​គេ​នៅ​ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៤ នៅ វិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន ១ មិថុនា ស្ថិតនៅឃុំពារាម ស្រុកបាទី ខេត្តតាកែវ។ ជាគម្រោងរបស់ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន មជ្ឈមណ្ឌលបច្ចេកវិទ្យាសហគមន៍ នឹង​ធ្វើការ​សាងសង់ជាបន្ត​បន្ទាប់នៅតាមវិទ្យាល័យសាធារណៈ ចំនួន៥៥៨កន្លែងនៅទូទាំង​ប្រទេស ត្រឹម​ឆ្នាំ២០២៧៕