ឯកឧត្តម ហេង សួរ ៖ ក្រសួងការងារ និង​ក្រសួងអប់រំ បានកំពុងសហការគ្នាជំរុញ​ការ​អនុវត្ត​ការ​អភិវឌ្ឍជំនាញ
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ ឯកឧត្តម ហេង សួរ បាន​មានប្រសាសន៍ថា ក្រសួងការងារ និង​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា បាន​និងកំពុងសហការគ្នា​ជំរុញ​ការ​អនុវត្ត​ការ​អភិវឌ្ឍ​ជំនាញ, ការ​អប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈនិង​ការ​តម្រង់ទិស​វិជ្ជាជីវៈ​នៅគ្រប់កម្រិត​ភូមិសិក្សា។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីមានប្រសាសន៍ថា វិស័យទាំងពីរ​ ដើរ​តួនាទីបំពេញ​បន្ថែម​គ្នា​យ៉ាង​សំខាន់​ក្នុងការផ្តល់ជម្រើស និង​ឱកាស សម្រាប់សិស្ស​ ក៏​ដូចជា​យុវជន ក្នុង​ការ​សម្រេច​ចិត្ត​បន្ត​ទៅ​ប្រភេទ​សិក្សាណាមួយ (ការ​អប់រំ ឬ​ការ​អប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ) អាស្រ័យ​ទៅ​តាមសមត្ថភាព លទ្ធភាព និង​តម្រូវ​ការ​ជាក់ស្តែង​របស់ខ្លួន។
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ​បញ្ជាក់ថា បេសកម្ម​ស្នូល​របស់ស្ថាប័ន​ទាំងពីរ គឺជា​ការ​រួមគ្នា​សម្រេច​ឱ្យ​បាន​នូវ​អាទិភាព​គន្លឹះទី១ “មនុស្ស” និង​បញ្ចកោណទី១ “ការអភិវឌ្ឍ​មូលធន​មនុស្ស” ដែលធ្វើ​ឱ្យ​ធនធាន​មនុស្ស​នៅ​កម្ពុជា ក្លាយជា​កម្លាំង​ពលកម្ម​សកម្ម​គ្រប់កម្រិត និង​ចូលរួម​ក្នុង​សកម្មភាព​សេដ្ឋកិច្ច​គ្រប់​ៗគ្នា សម្រាប់ជំរុញ​ពិពិធកម្ម និង​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ប្រកប​ដោយ​បរិយាបន្ន និង​ភាពធន់។
សូម​បញ្ជាក់ថា ការ​អប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ មានតួនាទី​សំខាន់​មិន​អាច​ខ្វះ​បាន​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​មូលធន​មនុស្ស ដោយ​ជួយផ្តល់​ឱ្យ​អ្នក​សិក្សា​នូវ​ចំណេះដឹង ជំនាញ​បច្ចេកទេស សមត្ថភាព និង​ឥរិយាបទ​ការងារ ដើម្បី​ក្លាយ​ខ្លួន​ជាកម្លាំង​ពលកម្ម​ជំនាញ អ្នក​បច្ចេកទេស និង​ចូលរួម​កាត់បន្ថយគម្លាតជំនាញ​នៅ​ក្នុងទីផ្សារ​ការងារ។ បន្ថែម​លើនេះ ការ​អប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ ធ្វើ​ឱ្យ​កម្លាំង​ពលកម្ម និងមូលធន​មនុស្សរបស់កម្ពុជា មានភាពធន់​នឹង​ការ​បម្រែ​បម្រួល នៃស្ថានភាព និង​រចនាសម្ព័ន្ធសេដ្ឋកិច្ច, ទីផ្សារ​ការងារ, ការ​វិវត្ត​នៃវិទ្យាសាស្រ្ត និង​បច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ ព្រមទាំង​ជួយ​ឱ្យ​យុវជនអាច​ចាប់យក​ឱកាស​ការងារ​បានឆាប់រហ័ស កាត់បន្ថយ​ភាពឥតការងារធ្វើ, ក៏​ដូចជា​ជំរុញ​ការ​ចូលរួមចំណែក​របស់យុវជន​បាន​កាន់តែទូលំទូលាយ ក្នុងការ​អភិវឌ្ឍសង្គម និង​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ។
ការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស គឺជាកត្តាគន្លឹះសម្រាប់ទ្រទ្រង់ការអភិវឌ្ឍវិស័យឧស្សាហកម្ម ការលើកកម្ពស់ភាពប្រកួតប្រជែង និងការជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចប្រកបដោយចីរភាព បរិយាបន្ន សមធម៌ និងភាពធន់នឹងវិបត្តិ ទាំងក្នុងពេលបច្ចុប្បន្ន និងទាំងសម្រាប់ពេលអនាគត សំដៅជំរុញកែប្រែ និងធ្វើទំនើបកម្មរចនាសម្ព័ន្ធឧស្សាហកម្មនៅកម្ពុជា ពីឧស្សាហកម្មអតិពលកម្ម ឈានទៅឧស្សាហកម្មផ្អែកលើជំនាញ និងចូលរួមចំណែកសម្រេចឱ្យបាននូវចក្ខុវិស័យរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការប្រែក្លាយកម្ពុជា ជាប្រទេសមានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៣០ និងជាប្រទេសមានចំណូលខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៥០៕