មន្ទីរពេទ្យចំនួន១២បន្ថែមទៀត ជាប់ជាមន្ទីរពេទ្យគំរូក្នុង​ការ​ចិញ្ចឹមកូនដោយទឹកដោះម្តាយ
ក្រសួងសុខាភិបាល​បានប្រកាស​នៅថ្ងៃនេះ ពីមន្ទីរពេទ្យចំនួន១២បន្ថែម​ទៀត បានជាប់ជាមន្ទីរពេទ្យគំរូចិញ្ចឹមកូនដោយទឹកដោះម្តាយ ដែលធ្វើ​ឱ្យ​ចំនួនមន្ទីរពេទ្យ​គំរូ​ក្នុង​ការ​ចិញ្ចឹម​កូន​ដោយទឹកដោះម្តាយ បានកើន​ដល់ចំនួន២០មន្ទីរពេទ្យ ដែល​បានបង្ហាញពីការយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការលើកកម្ពស់ការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្ដាយ ដើម្បីសុខភាពមាតា និងទារក។
ក្នុងពិធីប្រកាសទទួលស្គាល់ជាផ្លូវការ មន្ទីរពេទ្យគំរូចិញ្ចឹមកូនដោយទឹកដោះម្តាយ នាព្រឹកថ្ងៃទី១៨ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥ លោកជំទាវវេជ្ជបណ្ឌិត ប្រាក់ សោភ័ណនារី រដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងសុខាភិបាល មានប្រសាសន៍ ដោយ​អបអរសារទរមន្ទីរពេទ្យទាំង១២ ដែលបានជាប់ជាមន្ទីរពេទ្យគំរូចិញ្ចឹមកូនដោយទឹកដោះម្តាយ។
លោកជំទាវ​មានប្រសាសន៍ថា​ ការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្ដាយ នៅតែជាអាទិភាពសំខាន់ក្នុងការគាំពារការលើកកម្ពស់ការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្ដាយ។ ទន្ទឹមគ្នា អត្ថប្រយោជន៍ទឹកដោះម្ដាយ គឺល្អ និងមានតម្លៃខ្លាំង ដែលទាមទារឱ្យគ្រូពេទ្យពន្យល់ណែនាំដល់អ្នកម្ដាយគ្រប់រូបកុំស្ទាក់ស្ទើរក្នុងការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្ដាយ។
លោកជំទាវវេជ្ជបណ្ឌិត ប្រាក់ សោភ័ណនារី រដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងសុខាភិបាល
ឆ្លៀត​ក្នុង​ឱកាស​នោះ លោកជំទាវវេជ្ជបណ្ឌិត ប្រាក់ សោភ័ណនារី ក៏បានអំពាវនាវដល់មន្រ្តីសុខាភិបាលទាំងអស់ គោរពក្រមសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈពេទ្យ ដោយមិនត្រូវណែនាំឱ្យស្រី្តទើបសម្រាលប្រើប្រាស់ម្សៅទឹកដោះគោមកជំនួសទឹកដោះម្ដាយ និងត្រូវទប់ស្កាត់ការលក់ដូរ ផ្សព្វផ្សាយម្សៅទឹកដោះគោទាំងក្នុង និងជុំវិញបរិស្ថានមន្ទីរពេទ្យ។
លោក ហេង សុខន ប្រធានមន្ទីរបង្អែកខេត្តក្រចេះ ដែល​ជាប់ជាមន្ទីរពេទ្យគំរូចិញ្ចឹមកូនដោយទឹកដោះម្តាយ មានប្រសាសន៍ថា ការជាប់ជាមន្ទីរពេទ្យគំរូលើកកម្ពស់ការចិញ្ចឹមកូនដោយទឹកដោះម្តាយនេះ មន្ទីរពេទ្យ​បានឆ្លងកាត់ការវាយតម្លៃចំនួន៣ដំណាក់កាល ហើយតាមរយៈការចុះវាយតម្លៃទាំង៣លើកនេះ អត្រាបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្ដាយក្នុងមន្ទីរពេទ្យមានការកើនឡើងពីមួយដំណាក់កាលទៅមួយដំណាក់កាល រហូតដល់អត្រាលើសពី​៩០ភាគរយ។ មួយវិញទៀតដោយសារមានឆន្ទៈ និងការប្ដេជ្ញាចិត្ត ដាក់ចេញគោលនយោបាយស្តង់ដារបស់មន្ទីរពេទ្យ ដោយពន្យល់ណែនាំអប់រំបុគ្គលិកឱ្យមានឆន្ទៈចូលរួម និងអនុវត្តតាម សូចនាករវាយតម្លៃទាំង១០របស់កម្មវិធី រៀបចំឱ្យមានបន្ទប់បំបៅដោះកូន របៀបច្របាច់ទឹកដោះ កន្លែងអង្គុយសម្រាប់អ្នកជំងឺ ទូរទឹកកកសម្រាប់រក្សាទឹកដោះម្ដាយ ដោយបុគ្គលិកពេទ្យជាអ្នកពន្យល់ណែនាំអ្នកម្ដាយពីអត្ថប្រយោជន៍ទឹកដោះម្ដាយ។
ប្រធានមន្ទីរបង្អែកខេត្តក្រចេះ បញ្ជាក់ថា លទ្ធផលនេះ គឺជាជំហានមួយក្នុងការអនុវត្តកិច្ចការងារស្របតាមគោលការណ៍ក្រសួងសុខាភិបាលដែលបានដាក់ចេញ ហើយ​លោក​ប្ដេជ្ញាចិត្តធ្វើយ៉ាងណាពង្រីក និងពង្រឹកអត្រាការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្ដាយ ដែលបានមកប្រើប្រាស់សេវានៅមន្ទីរពេទ្យបង្អែកនេះប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។