អ្នកនាំពាក្យ ៖ ក្រសួងអប់រំកំពុងកែលម្អកម្មវិធីសិក្សា​គ្រប់កម្រិត ដើម្បីឆ្លើយតបនឹងគោលដៅទាំង៤ នៃការអប់រំ
គោលដៅនៃការអប់រំ គឺជាការ​បណ្តុះធនធាន​មនុស្ស​ប្រកបដោយ​គុណភាព ដោយផ្តោតលើគោលដៅធំៗចំនួន៤ គឺ រៀនដើម្បីចេះដឹង រៀន​ដើម្បីចេះធ្វើ រៀនដើម្បីជាពលរដ្ឋ និង រៀនដើម្បីឱ្យ​ចេះរស់នៅក្នុងសង្គម ។ លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្ននេះ ក្រសួងអប់រំ​កំពុងតែធ្វើការ​កែលម្អ​កម្មវិធីសិក្សា​នៅ​គ្រប់កម្រិតសិក្សា​ទាំងអស់ មិន​ថាចំណេះដឹងទូទៅ ឬបច្ចេកទេស ពីបឋមសិក្សា ដល់សាកលវិទ្យាល័យ ដោយ​បំពាក់​នូវ​គុណសម្បទាទាំង៣ គឺវិជ្ជាសម្បទា បំណិនសម្បទា និង​ចរិយាសម្បទា ដើម្បីឆ្លើយតបនឹងគោលដៅទាំង៤ នៃការអប់រំ។
លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា មានប្រសាសន៍ថា នៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សា គឺបានបែងចែក​គុណសម្បទារ​ចំនួន៣ គឺ វិជ្ជាសម្បទា ដែល​សំដៅ​លើចំណេះដឹង, បំណិនសម្បទា គឺសំដៅទៅលើ​ការចេះធ្វើ ហើយចរិយាសម្បទា គឺ​សំដៅ​ទៅ​ដល់អត្តចរិត ការមានសីលធម៌​នៅក្នុងការ​រស់នៅ​ប្រកបដោយគុណធម៌ សីលធម៌ និង​អាច​សហការ​ធ្វើការងារ​ជាក្រុមបាន ដោយ​ក្លាយ​ជាពលរដ្ឋដ៏ល្អនៅក្នុងសង្គម។
បើតាមប្រសាសន៍បញ្ជាក់របស់លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា ការអប់រំដើម្បីចំណេះដឹង គឺសំដៅ​ទៅលើ​ការ​អប់រំ​ដើម្បី​ឱ្យ​សិស្សានុសិស្ស ឬក៏​និស្សិតទាំងអស់ទទួលបានចំណេះដឹង ជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៅ​ក្នុង​ការ​យកទៅ​អនុវត្ត​ការងារ ឬក៏​ការសម្រេចចិត្ត​ណាមួយ​នៅ​ក្នុង​ការ​បំពេញ​ការងារ ឬ​ក៏​ក្នុងជីវិតរស់នៅប្រចាំថ្ងៃ។ រីឯចំណេះធ្វើ ឬ​ក៏​បំណិនសម្បទា គឺសំដៅ​លើជំនាញ ឬបំណិនដែល​សិស្ស​អាចធ្វើ​អ្វីមួយបាន ដូចជា​ការរៀនកុំព្យូទ័រ គឺមិន​មែន​ត្រឹម​តែរៀន​ដើម្បី​ឱ្យ​តែរៀន​នោះទេ ប៉ុន្តែ​ដើម្បី​ឱ្យ​សិស្ស​ចេះប្រើប្រាស់​ដើម្បីទទួលបាន​ជំនាញ​ក្នុងការ​ធ្វើអ្វីមួយ ឬផលិតអ្វីមួយ ពោលគឺសិស្ស​អាច​ប្រើប្រាស់ និងអាច​បង្កើតអ្វីមួយបាន តាមរយៈ​អ្វីដែល​គាត់បានរៀន។
ចំណែក​ក្រមសីលធម៌ ក៏​ដូចជា​ចរិយាសម្បទាវិញ ក្រសួងបានយកចិត្តទុកដាក់ ដោយ​កែលម្អវិធីសាស្រ្តបង្រៀន ប្រែក្លាយ​ពីគ្រូមជ្ឈមណ្ឌល មក​ជា​សិស្ស​មជ្ឈមណ្ឌល ដើម្បីឱ្យសិស្សអាចសហការធ្វើការងារជា​ក្រុម ក្នុងការ​ដោះស្រាយបញ្ហា, ​និយាយជារួម គឺដើម្បីឱ្យ​សិស្ស​មានសកម្មភាព ហើយ​ឱ្យ​ចេះសង្កេត ចេះស្រាវជ្រាវ ចេះដោះស្រាយ​បញ្ហា ដើម្បីថ្ងៃក្រោយ​ នៅពេល​ពួកគេ​ចេញទៅធ្វើការ គឺគេមានស្មារតី​ធ្វើការងារជាក្រុម ទទួលស្គាល់​នូវ​គំនិត​ខុសប្លែកគ្នា អាចធ្វើ​ការ​សហការ និង​មានអត្តចរិតដ៏ល្អ អាចធ្វើ​ការងារជាមួយ​អ្នកដទៃ ឬក៏​ក្លាយ​ជាពលរដ្ឋ​ដ៏​ល្អបាន។
ជាមួយ​គ្នានេះ បើតាម​ប្រសាសន៍របស់​លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា ក្រៅតែពីសម្បទា​ទាំង៣ខាងលើ បច្ចុប្បន្ន​ក្រសួងអប់រំ ក៏​កំពុងតែថែម និង​ផ្តោត​សំខាន់​ទៅ​លើ​កាយ​សម្បទា​មួយ​ថែមទៀត ដើម្បី​ធានា​ឱ្យសិស្ស និស្សិត មានសុខភាពល្អ អាចបំពេញ​ការងារប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ដើម្បីសម្រេចនូវគោលដៅ នៃការ​អប់រំទាំង៤ បច្ចុប្បន្ន​ក្រសួងអប់រំ​បាន​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​នូវស្តង់ដារសាលារៀនគំរូ ដែល​នៅ​ក្នុងនោះ​បាន​បញ្ជាក់​លម្អិត​អំពីអ្វី​ដែលសាលា​ត្រូវ​ធ្វើ ដើម្បីឱ្យសិស្សានុសិស្សទទួលបាន​នូវសម្បទាទាំង៣៕