សភាពាណិជ្ជកម្មអឺរ៉ុបប្រចាំកម្ពុជា បង្ហាញចក្ខុវិស័យជំរុញការគាំទ្រគោលនយោបាយសុខភាពឌីជីថល
សភាពាណិជ្ជកម្មអឺរ៉ុបប្រចាំកម្ពុជា (EuroCham Cambodia) បានបង្ហាញពីចក្ខុវិស័យរបស់ខ្លួន ក្នុង​ការជំរុញឱ្យមានការគាំទ្រគោលនយោបាយសុខភាពឌីជីថលនៅកម្ពុជា តាមរយៈ​ការបង្កើត​គោលនយោបាយ​ថ្មីៗ ដើម្បី​អនុញ្ញាតឱ្យ​មានការ​ព្យាបាល​តាម​ទូរស័ព្ទ វេជ្ជបញ្ជា​អេឡិចត្រូនិក និង​​​ឌីជីថល​។​
ក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មានកាលពីដើមសប្តាហ៍នេះ លោកវេជ្ជបណ្ឌិត Elias Engelking សហប្រធានគណៈកម្មាធិការ EuroCham មានប្រសាសន៍ថា ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាបានត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេចសម្រាប់ការទទួលយកសុខភាពឌីជីថល ដោយសារការតភ្ជាប់ទូរស័ព្ទចល័ត និងតម្រូវការកើនឡើងសម្រាប់សេវាកម្មដែលងាយស្រួលចូលដំណើរការ។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត Elias Engelking សហប្រធានគណៈកម្មាធិការ EuroCham
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត Elias Engelking បញ្ជាក់ថា សារៈសំខាន់នៃការអប់រំ បទប្បញ្ញត្តិ និងទំនុកចិត្តសាធារណៈ មានគោលបំណងសាមញ្ញ, ទន្ទឹមគ្នានេះ ការកសាងទំនុកចិត្ត រវាងតួអង្គសាធារណៈ និងឯកជន និងគាំទ្រដល់ការ គ្របដណ្តប់សុខភាពជាសកល តាមរយៈប្រព័ន្ធដែលមានការតភ្ជាប់។
“ប្រព័ន្ធមួយដែលប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់រូបនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាអាចមានលទ្ធភាពទទួលបានការថែទាំសុខភាពប្រកបដោយគុណភាព”
លោកស្រី សរ សំណាង វឌ្ឍនា សហប្រធានគណៈកម្មាធិការថែទាំសុខភាព EuroCham លើកឡើងថា នវានុវត្តន៍សុខភាពឌីជីថល បានផ្តល់នូវដំណោះស្រាយជាក់ស្តែងចំពោះបញ្ហាដែលសហគមន៍ជនបទជួបប្រទះ ដូចជា ភាពដាច់ស្រយាល និងការចំណាយខ្ពស់ជាដើម។
លោកស្រីសង្កត់ធ្ងន់ថា ប្រសិនបើច្បាប់អនុញ្ញាតឱ្យមានវេជ្ជបញ្ជាអេឡិចត្រូនិក និងការពិគ្រោះយោបល់តាមទូរស័ព្ទ វេជ្ជបណ្ឌិតនៅភ្នំពេញអាចបម្រើអ្នកជំងឺនៅតាមខេត្តដាច់ស្រយាល ដោយសុវត្ថិភាពតាមរយៈវេទិកាឌីជីថល។ នេះជារបៀបដែលបច្ចេកវិទ្យាអាចធ្វើឱ្យការថែទាំសុខភាពកាន់តែមានលក្ខណៈរួមបញ្ចូល។
លោកស្រី សរ សំណាង វឌ្ឍនា សហប្រធានគណៈកម្មាធិការថែទាំសុខភាព EuroCham
សហប្រធានគណៈកម្មាធិការថែទាំសុខភាព EuroCham បន្ថែមថា សុខភាពឌីជីថលមិនមែនគ្រាន់តែជាបច្ចេកវិទ្យាប៉ុណ្ណោះទេ តែជាការផ្តោតលើសមធម៌ ដោយធានាថា អ្នកដែលនៅតំបន់ដាច់ស្រយាលបំផុតក៏អាចទទួលបានការថែទាំដែលមានគុណភាពដែរ។
លោកស្រី សរ សំណាង វឌ្ឍនា បង្ហាញជំនឿថា វេទិកាសុខភាពឌីជីថលកំពុងផ្លាស់ប្តូររបៀបដែលការថែទាំត្រូវបានផ្តល់ ប៉ុន្តែបទប្បញ្ញត្តិត្រូវតែវិវឌ្ឍដើម្បីរក្សាល្បឿន។ លោកស្រីបន្តថា សៀវភៅស EuroCham ឆ្នាំ២០២៥ មានគោលបំណងណែនាំ និងផ្តល់អនុសាសន៍ដល់អ្នកបង្កើតគោលនយោបាយ និងអ្នកវិនិយោគក្នុងការកសាងប្រព័ន្ធអេកូសុខភាពឌីជីថលដែលមានសុវត្ថិភាព ជឿទុកចិត្ត និងរួមបញ្ចូលសម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា។
សៀវភៅស EuroCham ឆ្នាំ២០២៥ បានគូសបញ្ជាក់ពីអនុសាសន៍គោលនយោបាយសំខាន់ៗ រួមមាន ការបង្កើតគណៈកម្មាធិការសម្របសម្រួលសុខភាពឌីជីថលជាតិ (NDHCC), ការប្រើប្រាស់ប្រអប់ខ្សាច់និយតកម្ម (Regulatory Sandboxes) សម្រាប់គាំទ្រការច្នៃប្រឌិត និងការរួមបញ្ចូលសេវាកម្មឌីជីថល ទៅក្នុងគម្រោងការពារសង្គមជាតិ ដូចជា មូលនិធិសមធម៌សុខភាព (HEF) និងមូលនិធិសន្តិសុខសង្គមជាតិ (NSSF)។
សូមជំរាបជូនថា វេទិកាថែទាំសុខភាព និងពិព័រណ៍នវានុវត្តន៍ EuroCham ឆ្នាំ២០២៥ កំពុងប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី៣០ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៥ ដោយបានប្រមូលផ្តុំអ្នកតំណាងមកពីក្រសួង ក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រង មន្ទីរពេទ្យ និងឧស្សាហកម្មនវានុវត្តន៍ ដើម្បីស្វែងយល់ពីរបៀបដែលបច្ចេកវិទ្យាអាចបង្កើនភាពងាយស្រួលនៃការផ្តល់សេវាថែទាំសុខភាពទូទាំងប្រទេស។ វេទិកាថែទាំសុខភាព និងពិព័រណ៍នវានុវត្តន៍ EuroCham ឆ្នាំនេះ ក៏រំពឹងថា នឹងជំរុញការពិភាក្សាយ៉ាងស៊ីជម្រៅតាមរយៈការពិភាក្សា​គោលនយោបាយ ការបង្ហាញ​បច្ចេកវិទ្យា​ផ្ទាល់ និង​ការបង្កើត​បណ្តាញ​ទំនាក់ទំនង​រវាង​រដ្ឋា​ភិ​បាល និង​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ឧស្សាហកម្ម​៕​