ទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និងការងារ (NEA) និងក្រុមហ៊ុន Westline Education Group (WEG) បានសហការរៀបចំកម្មវិធីប្រកួតនិយាយសាធារណៈសម្រាប់សិស្សវិទ្យាល័យ ក្រោមមូលបទ “ផលិតភាពជាតិការងារ ដើម្បីអនាគតកម្ពុជា” ដើម្បីបញ្រ្ជាបគំនិតអំពី “ផលិតភាពការងារ” ដល់យុវជនដែលជាកម្លាំងពលកម្មត្រៀមចូលទីផ្សារការងារនាពេលខាងមុខ។
លោកជំទាវ អ៊ូច ជាច័ន្ទមល្លិកា ប្រធានទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និងការងារ នៃក្រសួងការងារនិងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ មានប្រសាសន៍ថា ការរៀបចំកម្មវិធីនេះឡើង គឺដោយសារតែមើលឃើញថា ផលិតភាពការងារកាន់តែមានសារៈសំខាន់ នៅស្ទើរគ្រប់វិស័យ ទាំងក្នុងវិស័យឯកជន រោងចក្រសហគ្រាស ក៏ដូចជានៅក្នុងក្រុមហ៊ុន។ លោកជំទាវបន្តថា ការបញ្រ្ជាបពាក្យ “ផលិតភាពការងារ” នេះម្តងបន្តិចៗ ចាប់ពីសិស្សវិទ្យាល័យ នឹងជួយរួមចំណែកធ្វើឱ្យប្រទេសកម្ពុជាមាននូវកម្លាំងពលកម្ម ដែលមានផលិតភាពខ្ពស់។
លោកជំទាវទទួលស្គាល់ថា គំនិតនេះ “ស៊ីជម្រៅបន្តិចសម្រាប់ប្អូនៗដែលនៅកម្រិតវ័យថ្នាក់វិទ្យាល័យ” ប៉ុន្តែយើង គួរតែចាប់ផ្តើមគិតអំពីផលិតភាពការងារចាប់ពីវ័យកំពុងសិក្សានេះទៅ ដើម្បីឱ្យយុវជនបានដឹងថា តើអ្វីទៅជាផលិតភាពការងារ ហើយមានកត្តាអ្វីខ្លះដែលជំរុញផលិតភាព និងរបៀបត្រៀមខ្លួននៅពេលចូលទីផ្សារការងារនាពេលអនាគត។
“ពាក្យផលិតភាពការងារជាពាក្យសាមញ្ញ ប៉ុន្តែបើយើងគិតឱ្យជ្រៅ វាមានកត្តាពាក់ព័ន្ធច្រើន មានទាំងកត្តាជំនាញ កត្តាបច្ចេកវិទ្យា ឬកត្តាផ្សេងៗដែលជំរុញឱ្យបុគ្គលម្នាក់ៗធ្វើយ៉ាងម៉េចដើម្បីឱ្យមានផលិតភាព”
លោកឧកញ៉ាបណ្ឌិត ប៉ិច បូឡែន អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន វេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប បានសម្តែងការគាំទ្រចំពោះគំនិតផ្តួចផ្តើមនេះ។ លោកឧកញ៉ាមានប្រសាសន៍ថា ផលិតភាពជាអ្វីដែលយើងគ្រប់គ្នាត្រូវស្រាវជ្រាវគិត ជាពិសេសក្មួយៗ ព្រោះអនាគតរបស់កម្ពុជាទៅមុខ គឺពឹងទៅលើក្មួយៗគ្រប់គ្នា។
លោកឧកញ៉ាសង្កត់ធ្ងន់ថា ពីមុនយើងគ្រប់គ្នាតែងគិតថា ខំរៀនឱ្យមានចំណេះ មានជំនាញ ប៉ុន្តែបច្ចុប្បន្នគ្រាន់តែមានចំណេះ មានតែជំនាញ គឺវាមិនទាន់គ្រប់គ្រាន់នោះទេ។ បើតាមលោកឧកញ៉ាបណ្ឌិត ប៉ិច បូឡែន មូលបទពី “ផលិតភាពជាតិការងារ” អាចនឹងធ្ងន់បន្តិចសម្រាប់ក្មួយៗ ប៉ុន្តែដើម្បីជួយអភិវឌ្ឍសង្គមសេដ្ឋកិច្ចរបស់យើងដើរឱ្យខ្លាំង មានប្រៀបជាងបណ្តាប្រទេសជិតខាងមួយចំនួន យើងត្រូវយល់ពីពាក្យផលិតភាពគឺជាអ្វី ហើយត្រូវត្រៀមខ្លួនយ៉ាងដូចម្តេចដើម្បីលើកកម្ពស់ផលិតភាពរបស់យើង។
សូមជំរាបជូនថា កម្មវិធីប្រកួតនិយាយសាធារណៈសម្រាប់សិស្សវិទ្យាល័យ ត្រូវរៀបចំឡើងក្រោមកិច្ចសហការជាមួយ ទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ (NEA) សមាគមវាយនភ័ណ សម្លៀកបំពាក់ ស្បែកជើង និងផលិតផលធ្វើដំណើរនៅកម្ពុជា (TAFTAC) សហព័ន្ធនិយោជកនិងសមាគមពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា CAMFEBA វិទ្យាស្ថានបណ្តុះបណ្តាលវិស័យកាត់ដេរនៅកម្ពុជា(CGTI) និងអង្គការ PSE បណ្តាញគ្រឹះស្ថានអប់រំ វេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប។ កម្មវិធីនេះមានគោលបំណងដើម្បីលើកទឹកចិត្តឱ្យសិស្សានុសិស្សឱ្យមានភាពក្លាហានក្នុងចូលរួមបង្ហាញទស្សនៈផ្ទាល់ខ្លួន និងបង្កើតស្មារតីរួមអំពីតួនាទីផលិតភាពក្នុងការកសាងអនាគតប្រទេស។ តាមរយៈការចូលរួមក្នុងកម្មវិធីនេះ សិស្សានុសិស្សនឹងទទួលបានមិនត្រឹមតែការយល់ដឹងកាន់តែច្បាស់អំពីផលិតភាពការងារប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងបង្កើននូវទំនុកចិត្តផ្ទាល់ខ្លួន គំនឹតជាអ្នកដឹកនាំ ការគិតគូរស៊ីជម្រៅ (Critical Thinking) និងស្មារតីទទួលខុសត្រូវជាពលរដ្ឋសកម្ម ដែលផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់ទាំងការសិក្សា និងអាជីពរបស់ពួកគេក្នុងអនាគត៕