អ្នកនាំពាក្យ ៖ យុវជនពុទ្ធសាសនិកគួរស្វែងយល់អំពីអត្ថន័យ នៃពីធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌឱ្យបានត្រឹមត្រូវ
កម្ពុជា គឺជាប្រទេសប្រកាន់យកព្រះពុទ្ធសាសនាជាសាសនារបស់រដ្ឋ ហេតុនេះ​ទើបបានជាមានការប្រារព្ធ​ពិធីបុណ្យជាតិ និងបុណ្យសាសនាមួយចំនួនប្រចាំឆ្នាំដោយបង្កប់នូវអត្ថន័យដោយឡែកៗពីគ្នា។ ជាមួយគ្នានេះ យុវជនដែលកាន់ព្រះពុទ្ធសាសនា គឺគប្បីត្រូវតែយល់ដឹង និងស្វែងយល់និងប្រតិបត្តិពិធីបុណ្យជាតិ ឬបុណ្យសាសនា ព្រោះបុណ្យជាតិផ្សេងៗទាំងនោះគឺជាអត្តសញ្ញាណរបស់ខ្លួនឯង របស់គ្រួសារ និងជារបស់សង្គមជាតិ។ នេះជាការលើកឡើងរបស់ឯកឧត្ដម ឆាត សុឆេត អ្នកនាំពាក្យក្រសួងធម្មការ និងសាស​នា។
ឯកឧត្ដម ឆាត សុឆេត អ្នកនាំពាក្យក្រសួងធម្មការ និងសាស​នា
ឯកឧត្ដម ឆាត សុឆេត មានប្រសាសន៍​ក្នុង​បទសម្ភាសន៍ជាមួយ​ AMS Education ថា ប្រជាពលរដ្ឋដែលប្រកាន់ព្រះពុទ្ធសាសនាទាំងអស់ ជាពិសេសយុវជនត្រូវស្វែងយល់ឱ្យបានច្បាស់លាស់អំពីពិធីបុណ្យជាតិទាំងអស់របស់ប្រទេសកម្ពុជា ជាក់ស្ដែងដូចជាក្នុងឱកាសបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ ជាពិធីបុណ្យមួយ​មានអត្ថន័យផ្គួបផ្សំគ្នា អំពីពីធីបុណ្យកាន់បិណ្ឌ និងភ្ជុំបិណ្ឌ ដែលមានន័យថា ការកាន់ដុំបាយ ឬប្រមូលផ្ដុំនៃដុំបាយ។ អត្ថន័យនៃការកាន់ដុំបាយ គឺមានន័យបីបញ្ចូលគ្នាដោយទីមួយ គឺ បាយបត្តបូរ ទីពីរបាយបោះបាយបិណ្ឌ និងទីបីគឺជាបាយរាប់បាត្រ ដែលទាំងអស់នេះជាការកើតចេញពីសទ្ធារបស់ពុទ្ធសាសនិក ដែលយុវជនត្រូវស្វែងយល់ដឹង និងប្រតិបត្តិឱ្យបានខ្ជាប់ខ្ជួន។​
ក្នុងវចនានុក្រម សម្ដេចសង្ឃជួនណាត បាយបត្តបូរ ជាបាយបំពេញបាត្រ (បាយរាប់បាត្រ) ឬបាយសម្រាប់បំពេញបាត្រ គឺបាយដែលទាយកគេយកបម្រុងនឹងថែមក្រែងភិក្ខុសង្ឃខ្វះខាតឆាន់មិនគ្រាន់ ។ ហៅម្យ៉ាងថា បាយបិតបូរ  “បាយសម្រាប់បំពេញផលឱ្យប្រេត” គឺបាយដែលទាយកប្រគេនភិក្ខុសង្ឃ ហើយឧទ្ទិសផលបុណ្យជូនទៅបុគ្គលដែលចែកឋានទៅកាន់បរលោកហើយ ។
រូបភាពFacebook៖ វត្តនិគ្រោធវ័ន”គល់ទទឹង”