មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់ក្រសួងអប់រំ ៖ ការងារអប់រំកុមារតូចពិតជាសំខាន់ ដែលជះឥទ្ធិពលដល់ការសិក្សានៅថ្នាក់កម្រិតខ្ពស់
ក្នុងពិធីបើកសិក្ខាសាលាស្តីពីយុទ្ធសាស្រ្តសហគមន៍សាលារៀនគាំទ្រការអនុវត្តស្តង់ដាសាលាមត្តេយ្យសិក្សាគំរូ នៅខេត្តកំពង់ចាម កាលពីពេលថ្មីៗនេះ លោកជំទាវបណ្ឌិត គឹម សេដ្ឋានី ម​ន្រ្តីជាន់ខ្ពស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ការងារអប់រំកុមារតូចពិតជាមានសារៈសំខាន់ដែលជះឥទ្ធិពលដល់ការសិក្សានៅថ្នាក់កម្រិតខ្ពស់។
លោកជំទាវបណ្ឌិត គឹម សេដ្ឋានី រដ្ឋមន្ត្រីស្ដីទី ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា
ជាមួយគ្នានេះ លោកជំទាវ គឹម សេដ្ឋានី ក៏​បានអបអរសាទរ និងវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះនាយកដ្ឋានអប់រំកុមារតូច និងអ្នកពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ដែលបានខិតខំប្រឹងប្រែងក្នុងការពង្រឹង និងពង្រីកសេវាអប់រំកុមារតូច ទាំងមត្តេយ្យរដ្ឋ មត្តេយ្យ​សហគមន៍ មត្តេយ្យគ្រប់រូបភាព និងមត្តេយ្យឯកជន ដែលបានធ្វើឱ្យកំណើនការចូលរៀនរបស់កុមារតូចមានសន្ទុះខ្លាំងក្លា។
ពិធីបើកសិក្ខាសាលាស្តីពីយុទ្ធសាស្រ្តសហគមន៍សាលារៀនគាំទ្រការអនុវត្តស្តង់ដាសាលាមត្តេយ្យសិក្សាគំរូ នៅខេត្តកំពង់ចាម
បើតាម​របាយការណ៍ស្តីពី​លទ្ធផល​សម្រេច​បានរបស់ក្រសួងអប់រំក្នុងឆ្នាំ​សិក្សា​២០២៤-២០២៥ បានបង្ហាញថា កុមារ​អាយុ​៥ឆ្នាំ មានចំនួន​ ២៣០ ១៨៤នាក់ (ស្រី ១១៣ ១៩១នាក់) ទទួលបាន​សេវាអប់រំគ្រប់រូបភាព ដែលស្មើ​ ៧១,៤ភាគរយ (ស្រី​៧១,៩ភាគរយ)។ ជាមួយគ្នានេះ ក្នុង​ឆ្នាំសិក្សា២០២៤-២០២៥ រាជធានី-ខេត្ត​ចំនួន១១ បាន​ផ្តល់​សេវាអប់រំកុមារតូចអាយុ​៥​ឆ្នាំ គ្រប់រូបភាព​ខ្ពស់​ជាង​ថ្នាក់ជាតិជាក់ស្តែង ពី​ ៧៣,៤ភាគរយ ទៅ៩៨,​៥ភាគរយ។
​គួរជំរាបជូនថា សិក្ខាសាលានេះ រៀបចំដោយនាយកដ្ឋានអប់រំកុមារតូចសហការជាមួយមន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡាខេត្តកំពង់ចាម ក្រោមកិច្ចសហការគម្រោងកែលម្អការអប់រំចំណេះទូទៅមូលនិធិបន្ថែម(GEIP-AF) ដើម្បីលើកកម្ពស់សមត្ថភាពមន្ត្រីជំនាញពាក់ព័ន្ធថ្នាក់ជាតិ ថ្នាក់ក្រោមជាតិ ក្នុងការគាំទ្រសាលាមត្តេយ្យសិក្សាក្នុងការអនុវត្តស្តង់ដាសាលាមត្តេយ្យសិក្សាគំរូ ព្រមទាំងបង្កើនសមត្ថភាពគណៈគ្រប់គ្រង និងគ្រូមត្តេយ្យសិក្សានៅតាមសាលាមត្តេយ្យសិក្សាគោលដៅក្នុងការអនុវត្តស្តង់ដាសាលាមត្តេយ្យសិក្សាគំរូប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព៕