ក្នុងពិធីបើកសិក្ខាសាលាស្តីពីយុទ្ធសាស្រ្តសហគមន៍សាលារៀនគាំទ្រការអនុវត្តស្តង់ដាសាលាមត្តេយ្យសិក្សាគំរូ នៅខេត្តកំពង់ចាម កាលពីពេលថ្មីៗនេះ លោកជំទាវបណ្ឌិត គឹម សេដ្ឋានី មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ការងារអប់រំកុមារតូចពិតជាមានសារៈសំខាន់ដែលជះឥទ្ធិពលដល់ការសិក្សានៅថ្នាក់កម្រិតខ្ពស់។
លោកជំទាវបណ្ឌិត គឹម សេដ្ឋានី បញ្ជាក់បន្ថែមថា កំណើនលទ្ធផលតេស្ដ SEA-PLM តេស្ដ PISA បញ្ជាក់ឱ្យឃើញពីការអប់រំកុមារតាំងពីកម្រិតដំបូង ហើយនេះជាហេតុផលទាមទារឱ្យគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ចូលរួមសហការ ជួយក្នុងការបណ្ដុះបណ្ដាលមូលដ្ឋានគ្រឹះដល់កុមារតូចមុនឈានចូលរៀនបឋមសិក្សា។ លោកជំទាវបណ្ឌិតបន្តថា ស្របតាមចក្ខុវិស័យរាជរដ្ឋាភិបាលនីតិកាលទី៧ នៃរដ្ឋសភា អនុវិស័យអប់រំកុមារតូចត្រូវបានទទួលស្គាល់ថាជាអនុវិស័យដ៏សំខាន់ក្នុងការចូលរួមលើកកម្ពស់គុណភាពអប់រំនៅគ្រប់ភូមិសិក្សា។
លោកជំទាវបណ្ឌិត លើកឡើងទៀតថា ការយល់ដឹងពីសារៈសំខាន់នៃការអប់រំកុមារតូច ការប្ដេជ្ញាចិត្តរួមគ្នានៅក្នុងការពង្រីក និងលើកកម្ពស់សេវាអប់រំកុមារតូចពីតួអង្គពាក់ព័ន្ធដូចជា លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ អាជ្ញាធរ សហគមន៍ មាតាបិតា បានធ្វើឱ្យតួលេខនៃការចូលរៀននៅមត្តេយ្យសិក្សាត្រូវបានកើនឡើងគួរឱ្យកត់សម្គាល់។
ជាមួយគ្នានេះ លោកជំទាវ គឹម សេដ្ឋានី ក៏បានអបអរសាទរ និងវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះនាយកដ្ឋានអប់រំកុមារតូច និងអ្នកពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ដែលបានខិតខំប្រឹងប្រែងក្នុងការពង្រឹង និងពង្រីកសេវាអប់រំកុមារតូច ទាំងមត្តេយ្យរដ្ឋ មត្តេយ្យសហគមន៍ មត្តេយ្យគ្រប់រូបភាព និងមត្តេយ្យឯកជន ដែលបានធ្វើឱ្យកំណើនការចូលរៀនរបស់កុមារតូចមានសន្ទុះខ្លាំងក្លា។
បើតាមរបាយការណ៍ស្តីពីលទ្ធផលសម្រេចបានរបស់ក្រសួងអប់រំក្នុងឆ្នាំសិក្សា២០២៤-២០២៥ បានបង្ហាញថា កុមារអាយុ៥ឆ្នាំ មានចំនួន ២៣០ ១៨៤នាក់ (ស្រី ១១៣ ១៩១នាក់) ទទួលបានសេវាអប់រំគ្រប់រូបភាព ដែលស្មើ ៧១,៤ភាគរយ (ស្រី៧១,៩ភាគរយ)។ ជាមួយគ្នានេះ ក្នុងឆ្នាំសិក្សា២០២៤-២០២៥ រាជធានី-ខេត្តចំនួន១១ បានផ្តល់សេវាអប់រំកុមារតូចអាយុ៥ឆ្នាំ គ្រប់រូបភាពខ្ពស់ជាងថ្នាក់ជាតិជាក់ស្តែង ពី ៧៣,៤ភាគរយ ទៅ៩៨,៥ភាគរយ។
គួរជំរាបជូនថា សិក្ខាសាលានេះ រៀបចំដោយនាយកដ្ឋានអប់រំកុមារតូចសហការជាមួយមន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡាខេត្តកំពង់ចាម ក្រោមកិច្ចសហការគម្រោងកែលម្អការអប់រំចំណេះទូទៅមូលនិធិបន្ថែម(GEIP-AF) ដើម្បីលើកកម្ពស់សមត្ថភាពមន្ត្រីជំនាញពាក់ព័ន្ធថ្នាក់ជាតិ ថ្នាក់ក្រោមជាតិ ក្នុងការគាំទ្រសាលាមត្តេយ្យសិក្សាក្នុងការអនុវត្តស្តង់ដាសាលាមត្តេយ្យសិក្សាគំរូ ព្រមទាំងបង្កើនសមត្ថភាពគណៈគ្រប់គ្រង និងគ្រូមត្តេយ្យសិក្សានៅតាមសាលាមត្តេយ្យសិក្សាគោលដៅក្នុងការអនុវត្តស្តង់ដាសាលាមត្តេយ្យសិក្សាគំរូប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព៕