លោកជំទាវ សេង សុមេត្តា ៖ សាលារៀនមិនត្រឹមតែជាទីកន្លែងសុវត្ថិភាពសម្រាប់កុមាររៀនសូត្រប៉ុណ្ណោះទេ តែជាកន្លែងបណ្ដុះនូវប្រាជ្ញាស្មារតី និងជំនាញ
ព្រះសីហនុ – មានប្រសាសន៍​នៅ​ក្នុង​ឱកាស​ចូលរួម​ពិធី​បើកបវេសនកាលឆ្នាំសិក្សាថ្មី ២០២២-២០២៣ នៅ​សាលា​មត្តេយ្យ​ក្រុង នៅក្រុងព្រះសីហនុ លោកជំទាវ សេង សុមេត្តា តំណាង​ ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ ប្រធាន​ក្រុម​ការងារ​រាជរដ្ឋាភិបាល​ចុះ​មូលដ្ឋាន​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ បានលើក​ឡើងថា សាលារៀន មិនត្រឹមតែជាទីកន្លែងសុវត្ថិភាពសម្រាប់កុមាររៀនសូត្រប៉ុណ្ណោះទេ តែជាកន្លែងបណ្ដុះនូវប្រាជ្ញាស្មារតី និងជំនាញរបស់កុមារតូច ដែលជាមនុស្សវ័យក្មេងដំបូង ត្រូវបន្តវេនដឹកនាំសង្គមជាតិទៅអនាគត ដោយ​ប្រៀបបាននឹងទំពាំងដែលស្នងឫស្សីដូចច្នោះដែរ។
លោកជំទាវបញ្ជាក់ថា ដើម្បីបានឬស្សីល្អ យើងត្រូតែថែទាំទំពាំងឱ្យបានល្អ ហើយដើម្បីឱ្យកុមារក្លាយជាយុវជន ក្លាយជាសសរទ្រូងប្រទេសជាតិបានល្អត្រឹមត្រូវពិតប្រាកដ យើងត្រូវតែផ្ដល់ឱ្យ​កុមារទទួលបានការថែទាំសុខភាព និងការអប់រំពេញលេញ ដោយត្រូវមានការចូលរួមពីស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធទាំងអស់។
តាមប្រសាសន៍​លើក​ឡើងរបស់​លោកជំទាវ សេង សុមេត្តា បច្ចុប្បន្ន​កម្ពុជាមាន​កុមារ​ ដែលមាន​អាយុ​ក្រោម​១៥ឆ្នាំ ចំនួន៥លាននាក់ ចំនួននេះ ធ្វើ​ឱ្យ​កម្ពុជាជា​ប្រទេស​ដែល​មានសក្តានុពលយ៉ាងធំធេង ដើម្បីក្លាយទៅជាប្រជាពលរដ្ឋប្រកបដោយជំនាញ ដែលអាចជួយរុញច្រានអនាគតកម្ពុជាឱ្យ​កាន់តែល្អប្រសើរ។ លោកជំទាវបន្តថា ប្រជាជនវ័យក្មេងពោរពេញដោយភាពស្វាហាប់ និងងាយផ្លាស់ទីពីកន្លែងមួយទៅកន្លែងមួយនេះ កំពុងត្រៀមចូលមកក្នុងកម្លាំងពលកម្ម និងមានសក្តានុពល អាចរួមចំណែកយ៉ាងធំធេងដល់ការអភិវឌ្ឍ និង កំណើនសេដ្ឋកិច្ចប្រកបដោយចីរភាព។
នៅពេលនិយាយអំពីឥទ្ធិពលលើការអភិវឌ្ឍន៍របស់កុមារ ជាទូទៅគេយល់ថា តួនាទីសំខាន់បំផុតជារបស់ឪពុកម្តាយ ។ ឆ្លៀតក្នុងឱ្យកាសនោះ លោកជំទាវ សេង សុមេត្តា ក៏​បានធ្វើការរំលឹក និងផ្ដាំផ្ញើដល់មាតាបិតា និងអាណាព្យាបាលគ្រប់រូបថា ឪពុកម្តាយគឺជាគំរូដ៏អស្ចារ្យបំផុត ដែលប៉ះពាល់ដល់តម្លៃ និងគំនិតរបស់កុមារ ការអភិវឌ្ឍន៍បុគ្គលិកលក្ខណៈរបស់កុមារ និងការទទួលបានទម្លាប់ល្អ។
លោកជំទាវ សេង សុមេត្តា
“ការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់មាតាបិតា កំណត់ថា តើសក្តានុពលរបស់កុមារនឹងត្រូវបានបង្ហាញយ៉ាងត្រឹមត្រូវឬយ៉ាងណា ហើយថាតើកុមារនឹងធំឡើងដោយរីករាយ និងជោគជ័យដែរឬទេ”
ជាមួយ​គ្នានេះដែរ លោកជំទាវ ក៏មិនភ្លេច​ធ្វើការ​​កោតសរសើរ និងវាយតម្លៃខ្ពស់ ចំពោះលោកគ្រូអ្នកគ្រូទូទាំងប្រទេស ជាពិសេសលោកស្រីនាយិកា នាយិការរង និងអ្នកគ្រូ នៅសាលាមត្តេយ្យក្រុង​ទាំងអស់ ដែលបានលះបង់កំលាំងកាយចិត្ត បញ្ញាស្មារតី ប្រកបដោយទំនួលខុសត្រូវ បង្ហាត់បង្ហាញ និងអប់រំដល់កុមារតូចៗរបស់យើងឱ្យ​ក្លាយជាក្មេងល្អ មានរបៀបរៀបរយ មានសុជីវធម៌ បន្ថែមពីលើចំណេះដឹងមូលដ្ឋាន។ លោកជំទាវបញ្ជាក់ថា មាតាបិតាអាចមានឥទ្ធិពល​លើ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ន៍របស់កុមារ ប៉ុន្តែទំនួលខុសត្រូវដ៏ធំបំផុតនៅតែស្ថិតនៅលើគ្រូបង្រៀន ពីព្រោះ សាលាមិនត្រឹមតែរួមបញ្ចូលអក្សរ និងលេខប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏មានគ្រូបង្រៀន និងប្រព័ន្ធអប់រំទាំងមូលផងដែរ ដែលសិស្សត្រូវបានបង្រៀនពីការគិតប្រកបដោយការពិចារណា ភាពស្មោះត្រង់ និងមនុស្សធម៌៕