ភ្នំពេញ – ក្នុងវេទិកាកេសរកូលជាតិលើកទី២ និងពិធីដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការសៀវភៅមគ្គទេសក៏ស្ដីពីគ្រឿងទេសនៅកម្ពុជា នាព្រឹកថ្ងៃពុធនេះ ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងបរិស្ថាន មានប្រសាសន៍ថា វេទិកាកេសរកូលជាតិលើកទី២ មានគោលបំណងធ្វើយ៉ាងណាជំរុញឱ្យមានការបណ្ដុះកូនកេសរកូលឱ្យបានរាប់រយដើម និងរួមចំណែកអភិរក្សផ្កាអ័រគីដេមានក្លិនក្រអូប ដែលជាទូទៅផ្កាអ័រគីដេនៅលើពិភពលោកមិនមានក្លិនក្រអូបនោះឡើយ។
ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ បានបញ្ជាក់ថា កាលពីជំនាញព្រះករុណាសម្តេចព្រះបរមរតនកោដ្ឋ ក៏ធ្លាប់មានការប្រមូលនូវកេសរកូលនេះផងដែរ ប៉ុន្តែដោយសារតែប្រទេសមានសង្រ្គាម ក៏ត្រូវបាត់បង់វិញអស់, ក្រោយមកទៀតក្រសួងកសិកម្ម និងបុគ្គលជាលក្ខណៈឯកជន ក៏បានប្រមូលកេសរកូលជាច្រើនដែរ ប៉ុន្តែមិនបានដល់កម្រិតដែលចង់បាន, ហើយក្រោយមកទៀត រដ្ឋបាលព្រៃឈើ ក៏ចាប់ផ្តើមប្រមូលជាទ្រង់ទ្រាយធំ ហើយឯកឧត្តមលើកទឹកចិត្តឱ្យមានការប្រមូលកេសរកូលបន្ថែមទៀត ខណៈពេលនេះ កម្ពុជាមានមជ្ឈមណ្ឌលកេសរកូលដ៏ធំមួយនៅខេត្តសៀមរាប សម្រាប់ការសិក្សាស្រាវជ្រាវ ក៏ដូចជាអភិរក្ស និងចែករំលែកចំណេះដឹងទៅដល់ប្រជាជនកម្ពុជា ក៏ដូចជាប្រជាជននៅទូទាំងពិភពលោក។
“សមត្ថភាពកូនខ្មែរឥឡូវខ្ពស់ កូនខ្មែរអាចធ្វើបាន យើងចាប់ផ្ដើមជឿជាក់ ប្រសិនបើយើងអង្គុយចាំយាមនោះគ្មានប្រសិទ្ធភាពទេ ប៉ុន្តែប្រសិនបើយើងផលិតបានផ្ការាប់ពាន់ដើមសម្រាប់លក់នោះនឹងអាចរកចំណូលបានច្រើន”
អ្នកស្រី សូ ប៉ុណ្ណារី ប្រធានកិរិយាល័យអភិវឌ្ឍន៍សហគ្រាសខ្នាតតូច និងមធ្យមនៃក្រសួងកិច្ចការនារី ដែលបានមកចូលរួមវេទិកាកេសរកូលជាតិលើកទី២ មានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធីនេះ បានចូលរួមចំណែកផ្សព្វផ្សាយផ្កាកេសរកូលរបស់ខ្មែរ ព្រមទាំងបង្ហាញឱ្យយុវជនបានស្គាល់ប្រភេទផ្កាជាច្រើនដែលមិនធ្លាប់ស្គាល់ពីមុន ។ ជាមួយគ្នានេះ អ្នកស្រីក៏បានសំណូមពរដល់ក្មេងៗជំនាន់ក្រោយត្រូវចេះស្រឡាញ់បរិស្ថាន ចូលរួមដាំផ្កា ឬកូនរុក្ខជាតិ ជាពិសេសចូលរួមដាំដើមឈើដែលមានប្រយោជន៍សម្រាប់ក្រុមគ្រួសារ និងសង្គមជាតិ ព្រមទាំងចូលរួមអភិរក្ស អភិវឌ្ឍ និងស្រាវជ្រាវចំណេះដឹងទាក់ទងនឹងរុក្ខជាតិបន្ថែមទៀត។
យុវតី កែវ ឈិនលីលី សិស្សឆ្នាំមូលដ្ឋាននៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទវិចិត្រសិល្បៈ ដែលចូលរួមក្នុងវេទិកានេះដែរ បានសម្តែងការយល់ឃើញរបស់ខ្លួនថា ការដាំដើមផ្កា បានរួមចំណែកជួយឱ្យអារម្មណ៍ស្រស់ស្រាយជាងមុន កាត់បន្ថយបញ្ហាស្រ្តេស ជាពិសេស នៅពេលមានកូនរុក្ខជាតិនៅក្នុបន្ទប់រៀនជួយឱ្យសិស្សរៀនចូលជាងមុន និងទទួលបានអារម្មណ៍ស្រស់ស្រាយ។
“ខ្ញុំមានអារម្មណ៍សប្បាយរីករាយនៅពេលបានចូលរួមកម្មវិធីនេះ ដែលពីមុនខ្ញុំគិតថានៅប្រទេសខ្មែរមានផ្កាអ័រគីដេ ប៉ុន្តែផ្កានេះក៏មានឈ្មោះជាភាសាខ្មែរថា កេសរកូល ដែលនេះជាចំណេះដឹងថ្មីមួយក្រោយចូលរួមកម្មវិធីនេះ”
ដោយឡែកយុវជន ទ្រី គីមសាង មកពីសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទវិចិត្រសិល្បៈ បានសម្តែងនូវការភ្ញាក់ផ្អើល ដោយខ្លួនមិនធ្លាប់ដឹងសោះថា នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាមានផ្កាអ័រគីដេច្រើនប្រភេទយ៉ាងនេះ ។
ជាមួយគ្នា គីមសាង លើកទឹកចិត្តដល់យុវជនទាំងអស់ គួរតែស្រឡាញ់ការដាំដុះរុក្ខជាតិ និងទិញផ្កាមកតុបតែង ដោយថា វានឹងជួយឱ្យយុវជនយល់ច្បាស់ពីធម្មជាតិ និងចូលរួមថែរក្សាអភិរក្ស ព្រមទាំងចូលរួមផ្សព្វផ្សាយអំពីសម្បត្តិធនធានធម្មជាតិរបស់ខ្មែរបន្ថែមទៀត។
គួរជម្រាបជូនថា បច្ចុប្បន្ននេះ ក្រសួងបរិស្ថានបានស្រាវជ្រាវ និងអភិរក្សកេសរកូល (ផ្កាអ័រគីដេ) បានចំនួនជាង ២០០ប្រភេទ ដោយដាំផ្កាបាន ១០៣៦ស្លាក និងបានផ្ទៀងផ្ទាត់កំណត់អត្តសញ្ញាណពីអ្នកឯកទេសជាតិ និងអន្តរជាតិចំនួន ១១៤ប្រភេទ ក្នុងនោះនៅសល់ជាង ២០០ប្រភេទទៀតដែលទាមទារឱ្យមានការកំណត់អត្តសញ្ញាណ៕