វេទិកាកេសរកូលជាតិលើកទី២ ជំរុញយុវជនចូលរួមអភិរក្ស អភិវឌ្ឍ និងផ្សព្វផ្សាយធនធានធម្មជាតិ
ភ្នំពេញ – ក្នុងវេទិកាកេសរកូលជាតិលើកទី២ និងពិធីដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការសៀវភៅមគ្គទេសក៏ស្ដីពីគ្រឿងទេសនៅកម្ពុជា នាព្រឹកថ្ងៃពុធនេះ ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងបរិស្ថាន មានប្រសាសន៍ថា វេទិកាកេសរកូលជាតិលើកទី២ មានគោលបំណងធ្វើយ៉ាងណាជំរុញឱ្យមានការបណ្ដុះកូនកេសរកូលឱ្យបានរាប់រយដើម និងរួមចំណែកអភិរក្សផ្កាអ័រគីដេមានក្លិនក្រអូប ដែលជាទូទៅផ្កាអ័រគីដេនៅលើពិភពលោកមិនមានក្លិនក្រអូបនោះ​ឡើយ។
ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ បាន​បញ្ជាក់ថា កាលពីជំនាញ​ព្រះករុណាសម្តេចព្រះបរមរតនកោដ្ឋ ក៏​ធ្លាប់​មាន​ការប្រមូលនូវ​កេសរកូលនេះផងដែរ ប៉ុន្តែ​ដោយ​សារ​តែប្រទេស​មាន​សង្រ្គាម​ ក៏​ត្រូវ​បាត់បង់​វិញអស់, ​ក្រោយ​មក​ទៀតក្រសួងកសិកម្ម​ និង​បុគ្គលជាលក្ខណៈឯកជន ក៏​បានប្រមូលកេសរកូលជាច្រើន​ដែរ ប៉ុន្តែមិនបាន​ដល់កម្រិតដែលចង់បាន, ហើយ​ក្រោយ​មក​ទៀត រដ្ឋបាលព្រៃឈើ ក៏​ចាប់ផ្តើម​ប្រមូល​ជាទ្រង់ទ្រាយធំ ហើយ​ឯកឧត្តមលើកទឹកចិត្ត​ឱ្យ​មានការ​ប្រមូលកេសរកូលបន្ថែមទៀត​ ខណៈពេល​នេះ កម្ពុជា​មានមជ្ឈមណ្ឌល​កេសរកូលដ៏ធំមួយ​នៅខេត្តសៀមរាប សម្រាប់ការសិក្សា​ស្រាវជ្រាវ ក៏ដូចជា​អភិរក្ស និង​ចែករំលែកចំណេះដឹងទៅ​ដល់ប្រជាជន​កម្ពុជា ក៏​ដូចជា​ប្រជាជន​នៅទូទាំងពិភពលោក។
ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់
“សមត្ថភាពកូនខ្មែរឥឡូវខ្ពស់ កូនខ្មែរអាចធ្វើបាន យើងចាប់ផ្ដើមជឿជាក់ ប្រសិនបើយើងអង្គុយចាំយាមនោះគ្មានប្រសិទ្ធភាពទេ ប៉ុន្តែប្រសិនបើយើងផលិតបានផ្ការាប់ពាន់ដើមសម្រាប់លក់នោះនឹងអាចរកចំណូលបានច្រើន”
អ្នកស្រី សូ ប៉ុណ្ណារី ប្រធានកិរិយាល័យអភិវឌ្ឍន៍សហគ្រាសខ្នាតតូច និងមធ្យមនៃក្រសួងកិច្ចការនារី ដែលបាន​មក​ចូលរួម​វេទិកាកេសរកូលជាតិលើកទី២ មានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធីនេះ បានចូលរួមចំណែកផ្សព្វផ្សាយផ្កាកេសរកូលរបស់ខ្មែរ ព្រមទាំងបង្ហាញឱ្យយុវជនបានស្គាល់ប្រភេទផ្កាជាច្រើនដែលមិនធ្លាប់ស្គាល់ពីមុន ។ ជាមួយ​គ្នានេះ អ្នកស្រីក៏បានសំណូមពរដល់ក្មេងៗជំនាន់ក្រោយត្រូវចេះស្រឡាញ់បរិស្ថាន ចូលរួមដាំផ្កា ឬកូនរុក្ខជាតិ ជាពិសេសចូលរួមដាំដើមឈើដែលមានប្រយោជន៍សម្រាប់ក្រុមគ្រួសារ និងសង្គមជាតិ ព្រមទាំងចូលរួមអភិរក្ស អភិវឌ្ឍ និងស្រាវជ្រាវចំណេះដឹងទាក់ទងនឹងរុក្ខជាតិបន្ថែមទៀត។
យុវតី កែវ ឈិនលីលី សិស្សឆ្នាំមូលដ្ឋាននៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទវិចិត្រសិល្បៈ ដែលចូលរួមក្នុងវេទិកានេះដែរ បានសម្តែងការយល់ឃើញរបស់ខ្លួនថា ការដាំដើមផ្កា បានរួមចំណែកជួយឱ្យអារម្មណ៍ស្រស់ស្រាយជាងមុន កាត់បន្ថយបញ្ហាស្រ្តេស ជាពិសេស នៅពេលមានកូនរុក្ខជាតិនៅក្នុបន្ទប់រៀនជួយឱ្យសិស្សរៀនចូលជាងមុន និងទទួលបានអារម្មណ៍ស្រស់ស្រាយ។
“ខ្ញុំមានអារម្មណ៍សប្បាយរីករាយនៅពេលបានចូលរួមកម្មវិធីនេះ ដែលពីមុនខ្ញុំគិតថានៅប្រទេសខ្មែរមានផ្កាអ័រគីដេ ប៉ុន្តែផ្កានេះក៏មានឈ្មោះជាភាសាខ្មែរថា កេសរកូល ដែលនេះជាចំណេះដឹងថ្មីមួយក្រោយចូលរួមកម្មវិធីនេះ”
ដោយ​ឡែកយុវជន ទ្រី គីមសាង មក​ពីសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទវិចិត្រសិល្បៈ បានសម្តែង​នូវ​ការ​ភ្ញាក់ផ្អើល ដោយ​ខ្លួន​មិន​ធ្លាប់ដឹងសោះថា នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាមានផ្កាអ័រគីដេច្រើនប្រភេទយ៉ាងនេះ ។
ជាមួយ​គ្នា គីមសាង លើកទឹកចិត្តដល់យុវជនទាំងអស់ គួរតែ​ស្រឡាញ់ការដាំដុះរុក្ខជាតិ និងទិញផ្កាមកតុបតែង ដោយថា វានឹងជួយឱ្យយុវជនយល់ច្បាស់ពីធម្មជាតិ និងចូលរួមថែរក្សាអភិរក្ស ព្រមទាំងចូលរួមផ្សព្វផ្សាយអំពីសម្បត្តិធនធានធម្មជាតិរបស់ខ្មែរបន្ថែមទៀត។
គួរជម្រាបជូនថា បច្ចុប្បន្ននេះ ក្រសួងបរិស្ថានបានស្រាវជ្រាវ និងអភិរក្សកេសរកូល (ផ្កាអ័រគីដេ) បានចំនួនជាង ២០០ប្រភេទ ដោយ​ដាំផ្កាបាន ១០៣៦ស្លាក និងបានផ្ទៀងផ្ទាត់​កំណត់អត្តសញ្ញាណពីអ្នកឯកទេសជាតិ និងអន្តរជាតិចំនួន ១១៤ប្រភេទ ក្នុងនោះនៅសល់ជាង ២០០ប្រភេទទៀតដែលទាមទារឱ្យមានការកំណត់អត្តសញ្ញាណ៕