សម្តេចតេជោ ៖ កម្ពុជា​កំពុងស្ថិត​ក្នុងបរិបទប្រជាសាស្រ្តល្អប្រសើរ​ សម្រាប់ការ​អភិវឌ្ឍសង្គម និងសេដ្ឋកិច្ចជាតិ
ភ្នំពេញ – ទន្ទឹម​នឹង​ការ​កើន​ឡើង​ នៃចំនួន​ប្រជាជន​ក្នុង​ពិភពលោក ប្រជាជន​កម្ពុជា ក៏​មាន​ចំនួន​កើន​ឡើង​គួរ​ឱ្យ​ចាប់អារម្មណ៍ក្នុង​អំឡុងពេលជាង​ពីរ​ទស្សវត្សរ៍​កន្លងមកនេះ ពោល​គឺ​កើនពីចំនួន ១១,៤លាននាក់​នៅ​ឆ្នាំ​១៩៩៨ មក ១៦,៨លាននាក់​នៅ​ឆ្នាំ​២០២២ ។
ក្នុងសារលិខិតចូលរួមទិវាប្រជាជន​ពិភពលោក​លើកទី៣៤ ថ្ងៃទី១១ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៣ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បាន​លើក​ឡើងថា ការ​កើន​ឡើង​នៃចំនួនប្រជាជន​កម្ពុជា គឺជា​ជោគជ័យ​ដ៏ធំធេង​ដែលកើតចេញ​ពីការ​ខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នា ទាំងរាជរដ្ឋាភិបាល ទាំងដៃគូអភិវឌ្ឍ រួមទាំង​វិស័យ​ឯកជន និង​សង្គម​ស៊ីវិល ក្នុងការ​កែលម្អ និង​ការអភិវឌ្ឍវិស័យសុខាភិបាលសាធារណៈ។ លើសពីនេះ កម្ពុជា​កំពុង​ស្ថិត​ក្នុងបរិបទ​ប្រជាសាស្រ្តមួយ​ល្អប្រសើរ​សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍសង្គម សេដ្ឋកិច្ចជាតិ​បាន​លឿន​ជាង​មុន ដោយ​សារ​ប្រជាជន​ក្នុងវ័យធ្វើការ​ច្រើន និង​ប្រជាជនវ័យក្នុងបន្ទុកតិច ដែល​ចំនួន​ប្រជាជន​វ័យ១៥-៦០ឆ្នាំ នឹង​កើន​ដល់ ៦៥ភាគរយ នៃប្រជាជនសរុប និង​ផលធៀបវ័យក្នុងបន្ទុកសរុបនឹងថយចុះដល់ចំនួន ៥៤នាក់ក្នុងចំណោម​ប្រជាជន​វ័យ ១៥-៦០ឆ្នាំ ១០០នាក់​នៅ​ឆ្នាំ​២០៤០ ដែលបរិបទនេះ ហៅថា ភាគលាភប្រជាសាស្រ្ត។
តែយ៉ាងណា បើតាម​ការ​លើក​ឡើងរបស់សម្តេចតេជោ​នាយករដ្ឋមន្រ្តី ដើម្បី​ចាប់យក​ឱកាស នៃភាគលាភ​ប្រជាសាស្រ្ត​ដែល​កំពុង​មាន កម្ពុជា​ចាំបាច់​ត្រូវ​មានការ​តម្រង់ទិស​គោល​នយោបាយ​តាមវិស័យ​ពាក់ព័ន្ធ​ឱ្យ​បានសមស្រប​ និង​ទាន់ពេល តាមរយៈ​គោល​នយោបាយ​ជាតិ​ប្រជាជន ដែលជា​ក្របខ័ណ្ឌ​គោលនយោបាយ​រួម​មួយ​សម្រាប់តម្រង់ទិស​គ្រប់វិស័យ ជាពិសេស​ការ​អប់រំ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ការ​បង្កើត​ការងារ និង​ផលិតភាពការងារ ការ​បង្កើន​ការ​វិនិយោគ​លើវិស័យ​សុខាភិបាល បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល យេនឌ័រ និង​ការ​បង្កើត​ឱ្យ​មានកម្មវិធីសន្សំប្រាក់ សំដៅ​ប្រែក្លាយ​កម្លាំង​ពលកម្ម​ឱ្យ​ក្លាយ​ទៅជា​មូលធន​មនុស្ស​ សម្រាប់ជំរុញ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រទេស​ឱ្យ​បាន​លឿន​ជាងមុន។
គួរ​បញ្ជាក់ថា ការ​កើន​ឡើង នៃប្រជាជន​កម្ពុជា​នាពីរទសវត្សរ៍ចុងក្រោយនេះ គឺបណ្តាល​មក​ពី​ការ​ធ្លាក់ចុះ នៃអត្រាមរណភាព ការ​កើន​ឡើង នៃអាយុសង្ឃឹមរស់របស់ប្រជាជន។ អត្រាមរណភាពមាតា​មានការ​ធ្លាក់ចុះ​គួរ​ឱ្យ​កត់សម្គាល់ គឺធ្លាក់ចុះពី ៤១០នាក់ ក្នុង ១០០ ០០០កំណើតរស់ នៅ​ឆ្នាំ​២០០៨ មក​ត្រឹម ១៧០នាក់ ក្នុង ១០០ ០០០កំណើតរស់ នៅ​ឆ្នាំ​២០១៤ និង​នៅត្រឹម ១៥៤នាក់ ក្នុង ១០០ ០០០កំណើតរស់ នៅឆ្នាំ២០២១-២០២២។ ចំណែកអត្រាមរណភាពកុមារអាយុក្រោម ៥ឆ្នាំ ថយចុះយ៉ាងខ្លាំង គឺថយចុះពី ១២៤នាក់ ក្នុង​ ១០០០កំណើតរស់​នៅ​ឆ្នាំ​២០០០ មក​ត្រឹម ៥៤នាក់ ក្នុង ១០០០កំណើតរស់​នៅ​ឆ្នាំ​២០១០ និង​មកត្រឹម ១៦នាក់ ក្នុង ១០០០កំណើតរស់ នៅ​ឆ្នាំ​២០២១-២០២២។ អាយុសង្ឃឹមរស់​របស់​ប្រជាជន​កម្ពុជា មានការកើន​ឡើងជាលំដាប់ គឺកើន​ពី ៥៤ឆ្នាំ សម្រាប់បុរស និង​៥៨ឆ្នាំសម្រាប់ស្រ្តី នៅ​ឆ្នាំ​១៩៩៨ ដល់ ៦១ឆ្នាំសម្រាប់បុរស និង ៦៤ឆ្នាំសម្រាប់ស្រ្តី នៅ​ឆ្នាំ​២០០៨ និង​ដល់ ៧៤,៣ឆ្នាំសម្រាប់បុរស និង ៧៦,៨ឆ្នាំ សម្រាប់ស្រ្តីនៅឆ្នាំ​២០១៩៕