សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តីជំរុញឱ្យ​មានការ​បណ្តុះបណ្តាល​បង្កើនសមត្ថភាព​ជំនាញ​ដល់អ្នក​សារព័ត៌មាន
ក្នុងសារលិខិតផ្ញើជូន​វេទិកានិពន្ធនាយក​សារព័ត៌មាន​កម្ពុជា​លើកទី២១ ដែលនឹងធ្វើ​ឡើង​នៅថ្ងៃទី២១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានផ្តល់អនុសាសន៍ ដោយ​ជំរុញ​​ឱ្យ​មានការ​បណ្តុះបណ្តាល​សមត្ថភាពជំនាញ​ដល់អ្នកសារ​ព័ត៌មាន​ ទាំង​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ ដើម្បីលើក​កម្ពស់​គុណភាព​ព័ត៌មាន សណ្តាប់ធ្នាប់​ព័ត៌មាន និង​កិត្យានុភាព​ស្ថាប័ន​សារព័ត៌មាន។
សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តីលើកឡើងថា បច្ចុប្បន្ន​ការ​អនុវត្ត​ក្រមសីលធម៌​វិជ្ជាជីវៈ​របស់អ្នក​សារ​ព័ត៌មាន​មួយ​ចំនួន​នៅ​មានកម្រិត ជាពិសេស​អ្នក​សារព័ត៌មាន​តាម​ប្រព័ន្ធអនឡាញ ដែល​ករណីនេះ ទាមទារ​ឱ្យ​មាន​កិច្ច​សហការ​ពីគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីលើក​កម្ពស់​ការ​អនុវត្ត​ក្រមសីលធម៌​វិជ្ជាជីវៈ ដោយ​ត្រូវ​ជំរុញ​​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​បង្កើន​សមត្ថភាព​ជំនាញ​ដល់អ្នកសារ​ព័ត៌មាន និង​បង្កើន​នូវ​ទំនុកចិត្ត​ដល់សាធារណជន។
ទន្ទឹមគ្នានេះ សម្តេចធិបតី​ក៏​បានបង្ហាញពី​ការ​កត់សម្គាល់ ពី​ការ​ប្រើប្រាស់​សិទ្ធិ នៃការ​បញ្ចេញ​មតិ​ហួស​ព្រំដែនច្បាប់​ដែល​នៅ​តែ​កើតមាន ហើយ​បញ្ហា​នេះបាន​បង្ក​នូវ​ផល​ប៉ះពាល់​ដល់សណ្តាប់ធ្នាប់​សង្គម និង​ជះ​ឥទ្ធិពល​អវិជ្ជមាន​ដល់ប្រជាពលរដ្ឋ។ សម្តេចបានបញ្ជាក់ជាថ្មីថា អនុលោម​តាម​ច្បាប់ និង​បទ​ប្បញ្ញត្តិ​របស់កម្ពុជា សិទ្ធិ​នៃការ​បញ្ចេញមតិ សេរីភាព​សារព័ត៌មាន និងការ​បោះពុម្ពផ្សាយ ត្រូវ​បាន​ធានា​យ៉ាង​ពេញលេញ។ អ្នកសារ​ព័ត៌មាន មិនត្រូវ​ប្រើប្រាស់​សិទ្ធិទាំងនោះ ប៉ះពាល់​ដល់សេចក្តីថ្លៃថ្នូរ​របស់អ្នកដទៃ និង​ប៉ះពាល់​ដល់ទំនៀម​ទម្លាប់សង្គម សណ្តាប់ធ្នាប់សាធារណៈ រួមទាំង​សន្តិសុខជាតិនោះទេ។
តែយ៉ាងណាក៏ដោយ សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តី ក៏​កោត​សរសើរ​ចំពោះ​ស្ថាប័ន​សារព័ត៌មាន និង​អ្នក​សារ​ព័ត៌មាន​ទាំងអស់​ដែល​បានខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ក្នុងការ​បំពេញភារកិច្ចរបស់ខ្លួន​ក្នុងស្មារតី​ទទួលខុសត្រូវ​ខ្ពស់ ដោយថា នេះ​បានប​ង្ហាញ​ឆន្ទៈ​ក្នុងការ​ចូលរួម​ចំណែក​ថែរក្សា​សុខសន្តិភាព​ និងការកសាងប្រទេស​ឱ្យ​មាន​ការរីកចម្រើន​ប្រកប​ដោយ​ចីរភាព និង​បរិយាបន្ន ដោយសម្លឹង​ឆ្ពោះ​ទៅ​បង្គោលចរណ៍ “ចក្ខុវិស័យកម្ពុជា​ឆ្នាំ២០៥០”។
គួរ​ជំរាបជូនដែរថា វេទិកានិពន្ធនាយក​សារព័ត៌មាន​កម្ពុជា លើកទី២១ ត្រូវ​បានរៀបចំ​ដោយ​ក្លឹបអ្នក​កាសែត​កម្ពុជា ក្នុងគោលបំណងផ្តល់នូវ​ឱកាស​ជួបជុំពិភាក្សា​ដល់ថ្នាក់ដឹកនាំស្ថាប័ន​សារព័ត៌មាន និពន្ធនាយក និង​អ្នក​សារព័ត៌មាន ធ្វើការផ្លាស់ប្តូរ​យោបល់ ចែករំលែក​បទពិសោធ និង​ស្វែងរក​ដំណោះស្រាយ​បញ្ហាប្រឈម និង​រៀបចំ​យន្តការ​សម្រាប់អនុវត្ត ក្នុងគោលបំណង​លើក​កម្ពស់​សិទ្ធិសេរីភាព​ខាងសារព័ត៌មាន តាម​គោល​ការណ៍​លទ្ធិ​ប្រជាធិបតេយ្យ និង​ការ​ទទួលខុសត្រូវ​វិជ្ជាជីវៈ ដើម្បីរក្សា​សណ្តាប់ធ្នាប់​វិស័យ​ព័ត៌មាន សន្តិសុខព័ត៌មាន និង​សេរីភាព​សារព័ត៌មាន​នៅ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា៕