យុវជនរាប់រយនាក់មកពីគ្រប់តំបន់កំពុងតែជួបជុំគ្នានៅក្បែរជើងភ្នំគូលែន ក្នុងស្រុកបន្ទាយស្រី ខេត្តសៀមរាប ក្នុងកម្មវិធីបោះជំរំជាសកលលើកទី១០ ក្រោមប្រធានបទ “យុវជន និងមរតកសន្តិភាព៖ ទស្សនាសៀមរាប ឆ្នាំ២០២៤” ដែលប្រព្រឹត្តទៅចាប់ពីថ្ងៃទី១៦-២១ ធ្នូ ។ មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់អគ្គនាយកដ្ឋានយុវជននិយាយថា ការបោះជំរំយុវជនជាសកល ជាឱកាសបង្កើតទំនាក់ទំនង បំផុសគំនិត ជំរុញលើកទឹកចិត្តយុវជនឱ្យទទួលបានចំណេះដឹងថ្មីៗ។
លោក រស់ ភារៈ តំណាងគណៈកម្មការរៀបចំកម្មវិធី មានប្រសាសន៍ថា តាមរយៈការចូលរួមក្នុងការបោះជំរំ យុវជនជាសមាជិកជំរំ នឹងទទួលបាននូវការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាព និងបំណិនផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន ឌីជីថល ការបង្កើតគំនិតថ្មី និងឱកាសភ្ជាប់បណ្តាញទំនាក់ទំនង ស្មារតីសហគ្រិនភាព ភាពជាអ្នកដឹកនាំ ចូលរួមលើកស្ទួយផ្សព្វផ្សាយវិស័យទេសចរណ៍ វប្បធម៌ ពង្រឹងកាយសម្បទា ស្មារតីមនុស្សធម៌ ចរិយាធម៌ សុខភាពផ្លូវចិត្ត យល់ពីហានិភ័យនៃការប្រើប្រាស់ហិរញ្ញវត្ថុ ដោយមិនមានមូលដ្ឋានច្បាស់លាស់ ពិសេស ស្វែងយល់ពីដំណើរស្វែងរក «សន្តិភាព» ដែលមានតម្លៃមិនអាចគណនាបានជូនជាតិមាតុភូមិ។
បើតាមលោក រស់ ភារៈ កម្មវិធីបោះជំរុំរយៈពេល១សប្តាហ៍នេះ យុវជននឹងត្រូវចូលរួមសកម្មភាពជាច្រើនដូចជា កម្មវិធីសប្បុរសធម៌, ការសិក្សាស្វែងយល់អំពីជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋនៅខេត្តសៀមរាប ជាពិសេសនៅក្នុងស្រុកបន្ទាយស្រី, ការចូលរួមសកម្មភាពជាមួយសាលាពលទាហានទី៤ ក៏ដូចជាការស្តាប់ ការសិក្សារៀនសូត្រនូវចំណេះដឹងថ្មីៗពាក់ព័ន្ធទៅនឹងប្រវត្តិសាស្រ្ត ទេសចរណ៍ជាដើម។
ក្នុងពិធីបើកជាផ្លូវការ ការបោះជំរំយុវជនជាសកលលើកទី១០ លោកស្រី ទេព ស៊ីណាត អគ្គនាយករង នៃអគ្គនាយកដ្ឋានយុវជន បានថ្លែងដោយកោតសរសើរចំពោះការខិតខំប្រឹងប្រែង របស់ថ្នាក់ដឹកនាំ ក្រុមការងារ អគ្គនាយកដ្ឋានយុវជន និងយុវជន ស្ម័គ្រចិត្ត ចំពោះការរៀបចំកម្មវិធីប្រកបដោយគុណតម្លៃនេះ។ ជាមួយគ្នាលោកស្រីក៏សូមឱ្យការបោះជំរំនេះ ក្លាយជាឱកាសនៃការបង្កើតទំនាក់ទំនង បំផុស ជំរុញ និងលើកទឹកចិត្ត។
“នៅពេលដែលប្អូនៗត្រឡប់ទៅវិញ ខ្ញុំសង្ឃឹមថា ប្អូនៗនឹងនាំយកទៅជាមួយមិនគ្រាន់តែអនុស្សាវរីយ៍ល្អៗ ថែមទាំងស្មារតីទទួលខុសត្រូវថ្មីមួយ គឺបេសកកម្មកសាងសង្គមមួយដែលធ្វើឱ្យសន្តិភាពមិនមែនត្រឹមតែជាក្តីសុបិនប៉ុណ្ណោះទេ គឺជាសន្តិភាពដែល មានពិតតាមរយៈ សកម្មភាព របស់ ប្អូនៗផ្ទាល់”
បើតាមបណ្តាញផ្លូវការរបស់ជំរំយុវជនជាសកល ក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានថ្ងៃមកនេះ នៃការបោះជំរំជាសាកលលើកទី១០ យុវជនបានរៀនអំពីការប្រើប្រាស់ហិរញ្ញវត្ថុ, ចូលរួមកិច្ចពិភាក្សាពីការអភិវឌ្ឍមូលធនយុវជន តាមរយៈការងារស្ម័គ្រចិត្ត, ចូលរួមចែករំលែកក្តីស្រឡាញ់ជាមួយសិស្សានុសិស្សនៅសាលាបឋមសិក្សាថ្មជល់, ស្វែងយល់ពីការទស្សនាសៀមរាប ក៏ដូចជាស្តាប់ឱវាទអប់រំចរិយាធម៌ ពីសម្តេចព្រះព្រហ្មរតនមុនី ពិន សែម ឧត្តមប្រឹក្សាគណៈសង្ឃនាយកគណៈមហានិកាយ សមាជិកថេរសភាសង្ឃ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងជាចៅអធិការវត្តព្រះរាជបូណ៌ ជាដើម៕