កុមារជាង ២២០លាននាក់កើតជំងឺរាករូសដោយសារចំណីអាហារគ្មានសុវត្ថិភាពជារៀងរាល់ឆ្នាំ
កណ្តាល – អង្គការសុខភាពពិភពលោកបានបញ្ជាក់ថា ជារៀងរាល់ឆ្នាំមានកុមារជាង ២២០លាននាក់កើតជំងឺរាករូសជាង ៩ម៉ឺននាក់ស្លាប់ដោយសារចំណីអាហារគ្មានសុវត្ថិភាព ។ ចំណីអាហារគ្មានសុវត្ថិភាពបានបង្កការគំរាមកំហែងដល់សុខភាពជាសាកល ហើយបង្កគ្រោះថ្នាក់ដល់មនុស្សគ្រប់រូប ពិសេសជនងាយរងាយគ្រោះ ។ នេះបើតាមឯកឧត្ដម សុខ ស៊ីឡូ អគ្គលេខាធិការក្រុមប្រឹក្សាស្តារអភិវឌ្ឍន៍វិស័យកសិកម្ម និងជនបទ មានប្រសាសន៍ក្នុងឱកាសបើកវេទិកាយុវជនស្តីពី “សុវត្ថិភាពចំណីអាហារ និងការបញ្ចូលមីក្រូសារជាតិក្នុងចំណីអាហារ” នៅសាលាខេត្តកណ្តាល នាព្រឹកថ្ងៃទី២០ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២ ។
ឯកឧត្ដម សុខ ស៊ីឡូ អគ្គលេខាធិការក្រុមប្រឹក្សាស្តារអភិវឌ្ឍន៍វិស័យកសិកម្ម និងជនបទ មានប្រសាសន៍ថា អាហារគ្មានសុវត្ថិភាពបានបង្កការគំរាមកំហែងដល់សុខភាពជាសាកល ហើយបង្កគ្រោះថ្នាក់ដល់មនុស្សគ្រប់រូប ពិសេសទារក កុមារតូច ស្ត្រីមានផ្ទៃពោះ មនុស្សចាស់ និងអ្នកដែលមានជំងឺប្រចាំកាយ ។ ចំណីអាហារគ្មានសុវត្ថិភាពបានបង្កើតវដ្តដ៏កាចសាហាវនៃជំងឺរាករូស និងបញ្ហាកង្វះអាហារូបត្ថម្ភ ដែលគំរាមកំហែងដល់ស្ថានភាពអាហារូបត្ថម្ភរបស់ជនងាយរងគ្រោះបំផុត ។
ឯកឧត្ដម សុខ ស៊ីឡូ អគ្គលេខាធិការក្រុមប្រឹក្សាស្តារអភិវឌ្ឍន៍វិស័យកសិកម្ម និងជនបទ ។
“អាហារក្នុងចានរបស់យើងមានឥទ្ធិពលខ្លាំងណាស់ចំពោះសុខភាពយើង។ យើងទាំងអស់គ្នាប្រាថ្នាចង់បានអាហារដែលមានគុណភាពនិងសុវត្ថិភាព ដើម្បីធានាបាននូវសុខភាពល្អ។ ប៉ុន្តែអាហារអាចក្លាយទៅជាវត្ថុកខ្វក់ ឬមានជាតិពុលដោយសារតែការប្រើប្រាស់សារធាតុគីមីហួសកម្រិត ដែលធ្វើឱ្យបាត់បង់សុវត្ថិភាពនៅដំណាក់កាលណាមួយនៃប្រព័ន្ឋស្បៀង” ។
ស្របគ្នានេះ ឯកឧត្ដម សុខ ស៊ីឡូ មានប្រសាសន៍បន្តថា​ សុវត្ថិភាពចំណីអាហារគិតចាប់តាំងពីការផលិត ការកែច្នៃ ការចែកចាយ ការរក្សាទុក និងការប្រើប្រាស់ ។ ការទទួលខុសត្រូវចម្បង គឺស្ថិតនៅលើអ្នកផលិតនិងកែច្នៃចំណីអាហារ ។
របាយការណ៍របស់ការិយាល័យសុវត្ថិភាពចំណីអាហារនៃនាយកដ្ឋានឱសថ ចំណីអាហារ បរិក្ខារពេទ្យ និងគ្រឿងសម្អាងរបស់ក្រសួងសុខាភិបាល បានបង្ហាញថា ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៥ ដល់ឆ្នាំ២០២១ មានមនុស្ស ១១៩នាក់ បានស្លាប់ដោយសារពុលចំណីអាហារ និងមានអ្នករងគ្រោះសរុបមានចំនួន ៤,៦៩៩នាក់។
សូមជម្រាបថា កាលពី​ឆ្នាំ២០១៩ វិទ្យាស្ថានកម្ពុជាសម្រាប់ការស្រាវជ្រាវនិងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទបានរកឃើញថា មានអ្នកចូលរួមសម្ភាសន៍ចំនួន ៩៧% បាននិយាយថាអាហារដែលលក់នៅលើទីផ្សារពុំមានសុវត្ថិភាពគ្រប់គ្រាន់ទេ។ អ្នកចូលរួមសម្ភាសន៍ជាង ៥០% បាននិយាយថាពួកគេមានបទពិសោធន៏ចុកច្អល់ និងឈឺពោះបន្ទាប់ពីទទួលទានអាហារដែលបានទិញមកពីផ្សារ ។ ចំណែកអ្នកចូលរួមសម្ភាសន៍ជាង ៥០% បាននិយាយថា ពួកគេចង់ឱ្យមានការពង្រឹងលើការអនុវត្តច្បាប់ ឬបទបញ្ញត្តិនានាពាក់ព័ន្ធនឹងសុវត្ថិភាពចំណីអាហារ និងច្បាប់ការពារអ្នកប្រើប្រាស់ឱ្យបានម៉ឺងម៉ាត់និងមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ ដើម្បីធានាបានសុខមាភាពដល់អ្នកទទួលទាន ៕