មន្រ្តីអង្គការយូនីសេហ្វកម្ពុជា ៖ ការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងការរំលោភបំពានកុមារតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ គឺជាកិច្ចការយើងទាំងអស់គ្នា
ភ្នំពេញ – ការប្រយុទ្ធប្រឆាំង​នឹង​ការ​កេងប្រវ័ញ្ច ការ​រំលោភបំពាន​ទៅ​លើ​កុមារ​តាម​ប្រព័ន្ធអនឡាញ មិន​មែនជា​ការ​ងារ​របស់ស្ថាប័នណាមួយ​ឡើយ តែវាគឺជា​កិច្ច​ការ​របស់យើងទាំងអស់គ្នា ដែល​រួមគ្នាធ្វើ និង​រកដំណោះស្រាយ ។ នេះជាការលើកឡើងរបស់ លោកស្រី Lucia Soleti ប្រធានកិច្ចការពារកុមារនៃអង្គការយូនីសេហ្វកម្ពុជា នៅ​ក្នុង​កម្មវិធីយុទ្ធនាការគាំទ្រទិវាអន្តរជាតិដើម្បីសុវត្ថភាពអ៊ីនធឺណិត កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
បើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់លោកស្រី Lucia Soleti អង្គការយូនីសេហ្វកម្ពុជាមានការប្តេជ្ញាចិត្តដ៏ខ្លាំងក្លា ធ្វើការងារសហការ​ជាមួយនឹងរាជរដ្ឋាភិបាល ដើម្បីរួមគ្នាទប់ស្កាត់ បង្ការ និងបង្កើតឱ្យមានបរិយាកាសមានសុវត្ថិភាពសម្រាប់ប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិតជូនចំពោះអ្នកប្រើប្រាស់ ជាពិសេសកុមារ និងយុវជន ។
ក្នុងនោះយូនីសេហ្វក៏​មានគន្លឹះសំខាន់ចំនួន៧ ដើម្បីធានាថា កុមារនៅតែទទួលបានភាពរីករាយ និងមានសមត្ថភាពក្នុងការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធអនឡាញ ដូចជា ទី១ យើងត្រូវទទួលស្គាល់ថា ការងារទប់ស្កាត់តាមប្រព័ន្ធអនឡាញ មិនមែនជាការងារដែរធ្វើដាច់ដោយឡែកតែឯងៗនោះទេ វាត្រូវតែធ្វើទន្ទឹមគ្នាជាមួយនឹងសកម្មភាព ការដោះស្រាយបញ្ហាផ្សេងៗ តាមប្រព័ន្ធ offline ផងដែរ ។ ទី២.ត្រូវផ្តល់អំណាច និងធានាថា យុវជន និងកុមាររបស់យើង មានជំនាញ មានចំណេះដឹង មានការយល់ពីប្រព័ន្ធតិចណូឡូជី និងឌីជីថលដើម្បីឱ្យគេអាចការពារខ្លួន និងចេះប្រើប្រាស់វាដោយភាពវៃឆ្លាត ។
គន្លឹះទី៣ ឪពុកម្តាយត្រូវ​ជួយដោះស្រាយបញ្ហានៅពេលដែលកូនៗមានបញ្ហាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ។ ទី៤ ក្រុមហ៊ុនតិចណូឡូជីធំៗ ដូចជាក្រុមហ៊ុនដែលផ្តល់សេវាអ៊ីនធឺណិតជាដើម ត្រូវមានកម្មវិធី និងការត្រួតពិនិត្យផ្សេងៗដើម្បីធានាថា ប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិតកាន់តែមានសុវត្ថិភាពសម្រាប់អ្នកប្រើប្រាស់ពិសេសសម្រាប់ យុវវជន និងកុមារ ។
សម្រាប់គន្លឹះទី៥ យើងត្រូវតែបន្តប្រមូលទិន្នន័យ ប្រមូលព័ត៌មានផ្សេងៗដើម្បី​សិក្សាពីវា ហើយស្វែងយល់ពីវិធីសាស្រ្ត ឬក៏វិធានការណ៍ក្នុងការឆ្លើយតប ឬទប់ស្កាត់ឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាពបន្តទៅមុខទៀត  ។ ទី៦ ត្រូវគាំទ្របំប៉នសមត្ថភាពដល់មន្រ្តីអនុវត្តច្បាប់ ដើម្បីឱ្យពួកគាត់ធ្វើការដោយការគោរព និងរក្សាសិទ្ធជនរងគ្រោះជាចំណុចកណ្តាលនៃការស៊ីបអង្កេត ស្រាវជ្រោវដើម្បីធានានិតិវិធីក្នុងការបង្ក្រាបបន្តទៀត ។ ហើយ​គន្លឹះទី៧ចុងក្រោយ យើងត្រូវចូលរួមក្នុងការរក្សាសុវត្ថិភាពតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ តាមរយៈការរាយការណ៍ពេលឃើញបញ្ហារំលោភបំពាន ឬការកេងប្រវ័ញ្ចកើតឡើង និងនាំគ្នាផ្តល់ព័ត៌មានដើម្បីឱ្យមានចំណាត់ការទៅលើជនល្មើសទាំងអស់គ្នា។
លោកជំទាវ ញ៉េប សុភាព អគ្គលេខាធិការ ក្រុមប្រឹក្សាជាតិកម្ពុជាដើម្បីកុមារ ក៏​បានមានប្រសាសន៍​ដោយ​យល់ស្របចំពោះ​ការ​លើកឡើងខាងលើដែរ ដោយថា ការងារកុមារគឺជាការងារពហុវិស័យ ដែលយើងទាំងអស់គ្នាមានតួនាទីការពារកុមារ មិនថាការពារតាមរយៈអនឡាញ ឬការការពារដោយផ្ទាល់នោះឡើយ។
សម្រាប់លោកជំទាវ សឿ សុជាតា អនុរដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ពាក់ព័ន្ធនឹង​កិច្ច​ការ​ពារកុមារនេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា ក៏បានរៀបចំផែនការដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងគោលនយោបាយកិច្ចការពារកុមារនេះផងដែរ ដោយកន្លងមក​ក្រសួងបានរៀបចំនូវសៀវភៅ រៀបចំនូវឧបទ្ទេសសិក្សា មានការផលិតមេរៀនជាសៀវភៅ មានទាំងការបោះពុម្ភផ្សាយ និងបង្កើតទៅជាតាមអនឡាញថែមទៀត ហើយកំពុងតែដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់នៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សាទៀតផង តែការងារទាំងអស់នេះក្រសួងអប់រំម្នាក់ឯងមិនអាចធ្វើបានទេ គឺត្រូវ​តែមានការគាំទ្រពីអង្គការដៃគូផងដែរ៕