កញ្ញា សេង ហ្គេកលី ៖ យុវជនគួរ​ចាប់ផ្តើមអានសៀវភៅ ដើម្បី​ទទួលបានចំណេះដឹងថ្មីៗសម្រាប់អភិវឌ្ឍខ្លួន
ភ្នំពេញ – ម្ចាស់​ស្នាដៃសៀវភៅ “កូនសិស្សជីវិត” និងជាអ្នកបង្កើតមាតិកាវីដេអូលើកទឹកចិត្តនៅលើបណ្តាញសង្គម កញ្ញា សេង ហ្គេកលី និយាយថា យុវជនកម្ពុជា​គួរតែចាប់ផ្ដើមអានសៀវភៅ ដោយ​ផ្ដើមចេញពីខ្លួនឯង ដើម្បីអនាគតល្អ ព្រោះទាល់តែមានចំណេះដឹង មានសមត្ថភាព ទើបអាចជួយមនុស្សនៅជុំវិញខ្លួនបាន។
កញ្ញា សេង ហ្គេកលី បញ្ជាក់បន្ថែមថា បច្ចុប្បន្ននេះ ពិភពលោកពោរពេញទៅដោយការផ្លាស់ប្ដូរ ពេលខ្លះយើងសឹងសម្របខ្លួនមិនទាន់ ដែលវាទាមទារឱ្យយើងត្រូវមានចំណេះដឹងទូលំទូលាយ ហេតុនេះការអាន គឺជាមូលដ្ឋានគ្រឹះសំខាន់សម្រាប់មនុស្សគ្រប់គ្នា ។
អ្នកនិពន្ធរូបនេះបន្តថា ក្រៅពីរៀននៅសាលា យុវជនគួរចំណាយពេលខ្លះដើម្បីអានសៀវភៅ ដោយ​អាចអានសៀវភៅដែលយើងចូលចិត្ត ឬជាសៀវភៅចំណេះដឹងទូទៅផ្សេងៗក៏បាន ដើម្បីឱ្យដឹងថា ពិភពលោកគេទៅដល់ណាហើយ យើងនៅខ្វះខាតអ្វី? ត្រូវពង្រឹងខ្លួនរបៀបម៉េចដើម្បីឆ្លើយតបតម្រូវការពិភពលោកទៅថ្ងៃអនាគត?
“ការអានសៀវភៅមានសារៈសំខាន់ ព្រោះបើយើងសង្កេតមើលទៅមេដឹកនាំពូកែៗ បុគ្គលជោគជ័យមួយចំនួន ភាគច្រើនពួកគាត់ជាមនុស្សដែលចូលចិត្តអានសៀវភៅ”
យុវតីមកពីខេត្តកំពង់ចាមរូបនេះ បញ្ជាក់ថា ទិវាសៀវភៅកម្ពុជា ដែល​ប្រព្រឹត្ត​ធ្វើ​នៅពហុកីឡដ្ឋានជាតិមរតកតេជោ ជាផ្នែកមួយជំរុញឱ្យយុវជនមានលទ្ធភាពទិញសៀវភៅយកទៅអាន ដោយមានជាកន្លែងលក់សៀវភៅចម្រុះ ព្រមទាំងជាឱកាសសម្រាប់យុវជនអានសៀវភៅដោយឥតគិតថ្លៃ ។ ព្រឹត្តិការណ៍​នេះ ជាគំរូមួយបង្ហាញប្រាប់យុវជនដែលមិនដែលអានសៀវភៅថា ដល់ពេលវេលាដែលត្រូវអានហើយ។
“យើងឃើញសន្ទុះអានសៀវភៅកើនឡើងច្រើនក្នុងមួយរយៈចុងក្រោយ ប៉ុន្តែនៅមានកម្រិត ហេតុនេះទើបយើងព្យាយាមផលិតវីដេអូ សរសេរសៀវភៅដែលមានគុណភាព ដើម្បីឱ្យយុជនអាន ចាប់ផ្ដើមស្រឡាញ់សៀវភៅ និងបន្តអានសៀវភៅផ្សេងៗទៀត”
ជាមួយ​គ្នា​នេះ ហ្គេកលី ក៏​បាន​ផ្តល់ជា​គន្លឹះខ្លះៗ​សម្រាប់អ្នក​ទើបចាប់ផ្តើម​​អាន​សៀវភៅ ដោយថា ដើម្បីអានសៀវភៅមិនឱ្យធុញ យុវជនគួរអានសៀវភៅដែលខ្លួនពេញចិត្ត ដោយស្វែងយល់ពីខ្លួនឯងជាមុនសិន ព្រោះមានសៀវភៅច្រើនប្រភេទមែនទែន ហើយពេលខ្លះយើងមិនចាំបាច់អានតាមគេ ឬអានតាមសៀវភៅដែលគេល្បី។ កញ្ញាបន្តថា នៅពេលអានសៀវភៅត្រូវចំណង់ចំណូលចិត្តរបស់យើង នោះនឹងធ្វើឱ្យយើងចង់ដឹង ចង់សិក្សាពីរឿងនោះបន្ថែមទៀត ហើយ​ពេល​អានចប់មួយក្បាល យើងទៅរកសៀវភៅថ្មីដែលទាក់ទងពីរឿងនោះមកអាន ប្រទាក់ក្រឡាគ្នា ។
“ពេលខ្លះយើងអានសៀវភៅតាមគេ យើងឃើញសៀវភៅនោះល្បី ប៉ុន្តែវាអត់ត្រូវជាមួយចំណង់ចំណូលចិត្តយើងនោះទេ ទោះទិញហើយក៏យកមកទុកចោល ហើយមានអារម្មណ៍ថាអានទៅធុញ អត់ឆ្លាត អត់ពូកែដូចគេក៏មាន”
ហ្គេលី បន្តថា ដើម្បីអានសៀវភៅឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព ឬអានជាទម្លាប់ យុវជនត្រូវដឹងពីអ្វីដែលខ្លួនចង់ដឹង ចង់អាន ហើយអានជាប្រចាំ ព្រោះឱ្យតែយុវជនអាចស្វែករកអ្វីដែលយើងចូលចិត្តឃើញ នោះអាចចំណាយពេលអានបាន ។ ហើយ​បន្ទាប់ពីអានសៀវភៅរួច យុវជនគួរសរសេរកំណត់ហេតុសង្ខេបថាអ្វីដែលយើងបានអាន? ថាសៀវភៅមួយក្បាលនោះនិយាយពីអ្វី? ហើយគោលគំនិតអ្វីដែលយើងគិតថាល្អ ដើម្បីយកមកអនុវត្ត នោះនឹងទទួលបានលទ្ធផលល្អប្រសើរ។
“របៀបអានសៀវភៅរបស់ខ្ញុំ គឺខ្ញុំមិនដែលកំណត់ថាមួយខែត្រូវតែអានចប់មួយក្បាល ឬមួយឆ្នាំត្រូវអានឱ្យបាន៥០ក្បាលនោះទេ ព្រោះការអានសៀវភៅ ខ្ញុំមិនចង់ដាក់វាជាបន្ទុកសម្រាប់ខ្លួនឯង ប៉ុន្តែអាចជាសកម្មភាពដែលយើងអាចធ្វើបានរាល់ថ្ងៃ និងគ្រប់ពេលវេលា”
គួរបញ្ជាក់ថា កញ្ញា សេង ហ្គេកលី គឺជា​ម្ចាស់​សៀវភៅចំណងជើង “កូនសិស្សជីវិត” ដែលជាសៀវភៅអប់រំបែបលើកទឹកចិត្ត និងសាងកម្លាំងចិត្ត, ហើយនា​ង​ក៏​ជា​អ្នក​ផលិតវីដេអូអប់រំនៅលើបណ្តាញសង្គមហ្វេសប៊ុកផងដែរ៕