លោកស្រី ងួន សុម៉ាលី ៖ គ្រប់គ្រងហានិភ័យ៤ចំណុច ដើម្បីធ្វើបរិវត្តកម្មឌីជីថលទទួលបានជោគជ័យ
ភ្នំពេញ – នៅក្នុងការធ្វើបរិវត្តកម្មឌីជីថលរបស់ប្រទេសនានា មានតែ២០% ដែលអាចជោគជ័យលើផ្នែកមួយចំនួនពីបរិវត្តកម្ម ហើយមានតែ ១៥%ប៉ុណ្ណោះ ដែលអាចជោគជ័យលើបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល មានន័យថា ប្រទេសជាច្រើនបានព្យាយាមចាប់យកបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលយកមកប្រើ ប៉ុន្តែភាពជោគជ័យមានចំនួនតិចនៅឡើយ។ នេះបើតាមការលើកឡើងរបស់ លោកស្រី ងួន សុម៉ាលី ប្រធានវិទ្យាស្ថានអភិបាលកិច្ចឌីជីថល ក្នុងវេទិកាពិភាក្សាពី “បញ្ញាសិប្បនិម្មិត អភិបាលកិច្ចឌីជីថល និងសិទ្ធិទទួលព័ត៌មាន” ដែលបានធ្វើ​ឡើង​នៅបណ្ឌិត្យសភាបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលកម្ពុជា (CADT) កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ។
តើមកពីមូលហេតុអ្វីទើបធ្វើឱ្យការធ្វើបរិវត្តកម្មឌីជីថលមិនទទួលបានជោគជ័យ? ឆ្លើយនឹងសំណួរនេះ លោកស្រី ងួន សុម៉ាលី មានប្រសាសន៍ថា មូលហេតុនាំឱ្យការធ្វើបរិវត្តកម្មឌីជីថលមិនទទួលបានជោគជ័យ គឺដោយសារតែ​មានហានិភ័យផ្សេងៗ ដែលតម្រូវឱ្យមានការគ្រប់គ្រងជាចាំបាច់ដូចជា៖
ទី១. ការវិវឌ្ឍយ៉ាងឆាប់រហ័សនៃបច្ចេកវិទ្យា៖ ដោយសារមានការវិវឌ្ឍយ៉ាងឆាប់រហ័សនៃបច្ចេកវិទ្យា ប៉ុន្តែយើងមិនបានរៀបចំផែនការអភិវឌ្ឍ ការគ្រប់គ្រង ការប្រើប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលឱ្យបានត្រឹមត្រូវ។
ទី២. ការផ្លាស់ប្ដូររបៀបការងារ៖ ការផ្លាស់ប្ដូរនេះ គឺផ្ដោតទៅលើមនុស្សក្នុងការធ្វើការងារ ប្រសិនបើមនុស្សមិនទទួលយករបៀប នៃការធ្វើការតាមបែបថ្មី តាមបែបឌីជីថល ឬក៏គ្មានចំណេះ ជំនាញក្នុងការប្រើប្រាស់ទៅលើប្រព័ន្ធថ្មីក៏មិនអាចឈានទៅដល់គោលដៅបានដែរ។
ទី៣. សន្តិសុខឌីជីថល ៖ គ្រប់មាតិកាដែលដាក់នៅលើអនឡាញសុទ្ធតែរងហានិភ័យនៃការវាយប្រហារ ហើយការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា របៀបនៃការគ្រប់គ្រង បច្ចេកទេស និងបទដ្ឋានគតិយុទ្ធក្នុងការគ្រប់គ្រងផ្សេងៗសុទ្ធតែមានការពាក់ព័ន្ធ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ការរៀបចំហេដ្ឋារចនាសម័្ពន្ធឱ្យមានសុវត្ថិភាព និងភាពធន់ បំពេញឱ្យគ្នាទៅវិញទៅមក មានការរៀបចំទិន្នន័យបម្រុងទុកផ្សេងៗ ជាផែនការសំខាន់នៅពេលចាប់ផ្ដើមធ្វើបរិវត្តកម្ម។
ទី៤. ធនធានមនុស្ស និងហិរញ្ញវត្ថុ ៖ នៅពេលយើងចាប់ផ្ដើមធ្វើបរិវត្តកម្មប្រើប្រាស់ធនធានផ្សេងៗច្រើន ទាំងថវិកាដែលត្រូវបម្រុងសម្រាប់យកមកប្រើប្រាស់ការរៀបចំមជ្ឈមណ្ឌលទិន្នន័យដែលជារូបភាពធំមួយនៅក្នុងវិស័យឌីជីថល។ ការគៀងគរមនុស្សដើម្បីមកជួយក្នុងការធ្វើការងារនេះ ហើយធនធានមនុស្សដែលយកមកប្រើមានច្រើនកម្រិត មានកម្រិតជំនាញច្បាស់លាស់ និងអ្នកគាំទ្រទៅលើការងារ ដោះស្រាយបញ្ហា និងអ្នកចូលរួមប្រើប្រាស់ ដោះស្រាយបញ្ហាចោទ ក្នុងនោះក៏មានមតិទូទៅ ហើយក៏ជាប្រជាពលរដ្ឋដែលទទួលបានការបម្រើសេវា។
បើតាម​ប្រធានវិទ្យាស្ថានអភិបាលកិច្ចឌីជីថល ដើម្បី​បញ្ជ្រាបឌីជីថលទៅកាន់ប្រជាពលរដ្ឋបាន មិនមែនគ្រាន់តែជាការបំប្លែងសេវាផ្សេងៗឱ្យទៅកាន់ឌីជីថលនោះឡើយ ដូច្នេះ​ដើម្បីឱ្យសេវាទាំងអស់ជោគជ័យបាន គឺយើងត្រូវការបណ្ដុះចំណេះដឹងមូលដ្ឋានរបស់ប្រជាពលរដ្ឋឱ្យមានចំណេះ មានជំនាញដែលអាចប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា ឬទទួលសេវាកម្មអនឡាញឱ្យបានប្រសិទ្ធភាពផងដែរ៕