លោក Jonathan Wong ៖ ការអភិវឌ្ឍសង្គមនៅកម្ពុជាត្រូវការយុវជនចូលរួមស្រាវជ្រាវ និងបង្កើតគំនិតថ្មីៗ
ភ្នំពេញ – លើកឡើង​នៅ​ក្នុង​សន្និសីទ​និស្សិត​ស្តីពី នវានុវត្តន៍​សង្គម និង​សហគ្រិនភាព ដែល​រៀបចំ​ឡើង​ដោយ​សាកលវិទ្យាល័យ​ខេមតិច កាលពីពេលថ្មីៗនេះ លោក Jonathan Wong ប្រធានផ្នែក​បច្ចេកវិទ្យា និង​នវានុវត្តន៍​របស់អង្គការសហប្រជាជាតិ UNESCAP បានមានប្រសាសន៍ថា ដើម្បី​​កំណើនសេដ្ឋកិច្ច និងការអភិវឌ្ឍសង្គមនៅកម្ពុជា គឺពិត​ជា​ត្រូវការយុវជនចូលរួមស្រាវជ្រាវ និងការ​បង្កើតគំនិតថ្មីៗ។
លោក Wong លើក​ឡើងថា អ្នកនវានុវត្តន៍ និងអ្នកសហគ្រិនភាព គឺជាតួអង្គយ៉ាងសំខាន់ដែលមានកម្លាំងជំរុញផ្នែកសេដ្ឋកិច្ចឱ្យមានភាពប្រសើរជាងមុនជាពិសេសនៅក្នុងតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក។ តែយ៉ាងណាក៏ដោយបញ្ហាវិសមភាព នៃចំណូលក៏មានការកើនឡើងដូចគ្នា តួយ៉ាងក្នុងអំឡុងពេលជំងឺរាតត្បាតកូវីដ១៩ មានមនុស្សជាច្រើនបានបាត់បង់ចំណូល ខណៈមានមនុស្សមួយក្រុមទៀតនៅតែអាចទទួលបានចំណូលជាធម្មតា។ ដូច្នេះការលើកកម្ពស់ នវានុវត្តន៍សង្គម និងសហគ្រិនភាព ជាបំណែកនៃដំណោះស្រាយបញ្ហាទាំងនេះ។
ដូចគ្នានេះដែរ លោកបណ្ឌិត ឈាង វណ្ណារិទ្ធ ប្រធានវិទ្យាស្ថានចក្ខុវិស័យអាស៊ី ក៏​បាន​លើក​ឡើងដែរថា នវានុវត្តន៍​ពិតជា​មានសារៈសំខាន់​ក្នុងការដោះស្រាយ​បញ្ហា​ក្នុងសង្គម។ ការ​ធ្វើនវានុវត្តន៍​ពេលបច្ចុប្បន្ន និង​ថ្ងៃអនាគត នឹង​ធ្វើ​ឱ្យ​យើង​ដឹងពីសកម្មភាពជាក់ស្តែងនៅក្នុងពិភពលោក ដូច្នេះយើងមិនអាច​មិន​ខ្វល់ពីវាបាននោះទេ។ ដូច្នេះ​អ្វីដែលយើងត្រូវការ​ គឺអ្នកដែលមានទេពកោសល្យខាងបច្ចេកវិទ្យា និងស្ទែម ។
សូម​បញ្ជាក់ដែរថា សន្និសីទនិស្សិតប្រចាំឆ្នាំស្តីពីនវានុវត្តន៍សង្គម និងសហគ្រិនភាព ត្រូវ​បានរៀបចំ​ធ្វើ​ឡើង​​ក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់វប្បធម៌ស្រាវជ្រាវ និងផ្នត់គំនិតសហគ្រិន ភាពប្រកបដោយនវានុវត្តន៍ក្នុងចំណោមយុវជន និងនិស្សិត។ សន្និសីទនេះមានការ​ចូលរួម​ពី​និស្សិតថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រមកបង្ហាញប្រធានបទស្រាវជ្រាវរបស់ពួកគេ ឬដំណោះស្រាយប្រកបដោយនវានុវត្តន៍ និងជាក់ស្តែង ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាសង្គម៕