ភ្នំពេញ – លើកឡើងនៅក្នុងសន្និសីទនិស្សិតស្តីពី នវានុវត្តន៍សង្គម និងសហគ្រិនភាព ដែលរៀបចំឡើងដោយសាកលវិទ្យាល័យខេមតិច កាលពីពេលថ្មីៗនេះ លោក Jonathan Wong ប្រធានផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍របស់អង្គការសហប្រជាជាតិ UNESCAP បានមានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីកំណើនសេដ្ឋកិច្ច និងការអភិវឌ្ឍសង្គមនៅកម្ពុជា គឺពិតជាត្រូវការយុវជនចូលរួមស្រាវជ្រាវ និងការបង្កើតគំនិតថ្មីៗ។
បើតាម លោក Jonathan Wong នវានុវត្តន៍សង្គមគេអាចកត់សម្គាល់បានថា ជាដំណើរនៃការអភិវឌ្ឍន៍ និងការដាក់ពង្រាយដំណោះស្រាយដែលមានប្រសិទ្ធភាព ដើម្បីត្រៀមខ្លួនប្រឈមនឹងបញ្ហានានាដែលកើតមានក្នុងសង្គមជាលក្ខណៈប្រព័ន្ធ។ ចំណែកសហគ្រាសសង្គមអាចកំណត់ចំណាំបានថា ជាសហគ្រាស ដែលប្រើប្រាស់អាជីវកម្ម ក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាសង្គម។
លោក Wong លើកឡើងថា អ្នកនវានុវត្តន៍ និងអ្នកសហគ្រិនភាព គឺជាតួអង្គយ៉ាងសំខាន់ដែលមានកម្លាំងជំរុញផ្នែកសេដ្ឋកិច្ចឱ្យមានភាពប្រសើរជាងមុនជាពិសេសនៅក្នុងតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក។ តែយ៉ាងណាក៏ដោយបញ្ហាវិសមភាព នៃចំណូលក៏មានការកើនឡើងដូចគ្នា តួយ៉ាងក្នុងអំឡុងពេលជំងឺរាតត្បាតកូវីដ១៩ មានមនុស្សជាច្រើនបានបាត់បង់ចំណូល ខណៈមានមនុស្សមួយក្រុមទៀតនៅតែអាចទទួលបានចំណូលជាធម្មតា។ ដូច្នេះការលើកកម្ពស់ នវានុវត្តន៍សង្គម និងសហគ្រិនភាព ជាបំណែកនៃដំណោះស្រាយបញ្ហាទាំងនេះ។
ដូចគ្នានេះដែរ លោកបណ្ឌិត ឈាង វណ្ណារិទ្ធ ប្រធានវិទ្យាស្ថានចក្ខុវិស័យអាស៊ី ក៏បានលើកឡើងដែរថា នវានុវត្តន៍ពិតជាមានសារៈសំខាន់ក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាក្នុងសង្គម។ ការធ្វើនវានុវត្តន៍ពេលបច្ចុប្បន្ន និងថ្ងៃអនាគត នឹងធ្វើឱ្យយើងដឹងពីសកម្មភាពជាក់ស្តែងនៅក្នុងពិភពលោក ដូច្នេះយើងមិនអាចមិនខ្វល់ពីវាបាននោះទេ។ ដូច្នេះអ្វីដែលយើងត្រូវការ គឺអ្នកដែលមានទេពកោសល្យខាងបច្ចេកវិទ្យា និងស្ទែម ។
សូមបញ្ជាក់ដែរថា សន្និសីទនិស្សិតប្រចាំឆ្នាំស្តីពីនវានុវត្តន៍សង្គម និងសហគ្រិនភាព ត្រូវបានរៀបចំធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់វប្បធម៌ស្រាវជ្រាវ និងផ្នត់គំនិតសហគ្រិន ភាពប្រកបដោយនវានុវត្តន៍ក្នុងចំណោមយុវជន និងនិស្សិត។ សន្និសីទនេះមានការចូលរួមពីនិស្សិតថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រមកបង្ហាញប្រធានបទស្រាវជ្រាវរបស់ពួកគេ ឬដំណោះស្រាយប្រកបដោយនវានុវត្តន៍ និងជាក់ស្តែង ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាសង្គម៕