កណ្ដាល៖ រស់នៅក្នុងភូមិពពាលខែ ឃុំដីឥដ្ឋ ស្រុកកៀនស្វាយ ខេត្តកណ្តាល កញ្ញា វ៉ាន់ ស្រីពេជ្រ បានមើលឃើញពីសារៈសំខាន់នៃការថែរក្សាអនាម័យអំឡុងពេលមករដូវរបស់ក្មេងស្រី និងលើកទឹកចិត្តឱ្យស្រ្តី និងក្មេងស្រីមានភាពក្លាហាននិយាយអំពីបញ្ហាប្រឈមដោយបើកចំហ និងគ្មានភាពខ្មាស់អៀន ។
កញ្ញា វ៉ាន់ ស្រីពេជ្រ ជាបុគ្គលិកក្រុមហ៊ុនឯកជនមួយកន្លែងក្នុងខេត្តកណ្ដាល បានប្រាប់ឱ្យដឹងថា ការថែរក្សាអនាម័យអំឡុងពេលមករដូវ និងការរៀបចំខ្លួនអំឡុងពេលមករដូវដំបូង គឺរូបនាងទទួលការណែនាំពីម្តាយដូចជា ការផ្លាស់ប្តូរសំឡីអនាម័យឱ្យបានញឹកញាប់ ការលាងសំអាត ខោទ្រនាប់ត្រូវតែស្ងួត ងូតទឹកឱ្យបានស្អាត និងទុកដាក់សំឡីអនាម័យដែលប្រើរួចឱ្យបានត្រឹមត្រូវ។
យុវតីវ័យ២៤ឆ្នាំរូបនេះ បន្ថែមថា កង្វះទឹកស្អាតប្រើប្រាស់ ជាបញ្ហាប្រឈមសម្រាប់រូបនាងអំឡុងពេលមករដូវ ជាពិសេសអំឡុងពេលប្រើប្រាស់អណ្ដូងស្នប់ ខ្វះទឹកប្រើប្រាស់ គឺត្រូវកាត់បន្ថយទឹកប្រើប្រាស់ក្នុងការលាងសម្អាត និងមិនបានដឹងទូលំទូលាយទាក់ទងនឹងផលប៉ះពាល់នៃការប្រើប្រាស់ទឹកមិនស្អាត។ ស្រីពេជ្រ បន្តថា ដោយសារជីវភាពជួបការលំបាក រូបនាងក៏បានប្រើប្រាស់ទឹកអណ្ដូងដើម្បីដោះទាល់ ខណៈទឹកអណ្ដូងដែលធ្លាប់ប្រើច្រើនមានពណ៌លឿង និងសម្បូរជាតិបារ៉ត គ្មានអនាម័យ។
ជាមួយគ្នានេះ កញ្ញា រឹមផាត បុប្ផាភួង ជាមន្រ្តីកម្មវិធីតស៊ូមតិនិងបណ្ដាញ នៃអង្គការយេនឌ័រ និងអភិវឌ្ឍន៍ដើម្បីកម្ពុជា (GADC) និយាយថា កន្លងមកអង្គការ GADC បានបញ្ជ្រាបចំណេះដឹងដល់ក្មងស្រីផ្ដោតសំខាន់ទៅលើការថែរក្សាសុខភាពពេលមករដូវ ឱ្យក្មេងស្រីចេះថែរក្សាអនាម័យ ការត្រៀមខ្លួនមុនពេលមករដូវ ការផ្លាស់ប្តូរសំឡីអនាម័យជាប្រចាំដើម្បីការពារពីការកើតមេរោគ និងលើកទឹកចិត្តដល់ក្មេងស្រីទៅពិនិត្យសុខភាពនៅគ្លីនិកជំនាញដើម្បីតាមដានពីបញ្ហារបស់ខ្លួននៅពេលមករដូវ ឬបញ្ហារោគស្រ្តីផងដែរ។
លោក ហង់ ហ៊ីប៊ុណ្ណា អ្នកឯកទេសទឹកស្អាត និងអនាម័យនៃអង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា បើផ្អែកតាមការស្រាវជ្រាវមួយបានបង្ហាញថា ស្ត្រីម្នាក់អាចមករដូវរហូតដល់៣ពាន់ថ្ងៃក្នុងមួយជីវិត ឬស្មើនឹងរយៈពេល ០៨ឆ្នាំ ហើយបើគិតជាសំណល់សំឡីអនាម័យដែលស្រ្តីប្រើប្រាស់រួចរាល់មានចំនួនច្រើនលើសលប់។ លោកបន្តថា ការបញ្រ្ជាបចំណេះដឹងក្នុងការថែរក្សាអនាម័យអំឡុងពេលមករដូវរបស់ក្មេងស្រី និងអប់រំឱ្យក្មេងស្រីឱ្យចេះទុកដាក់សំឡីអនាម័យបានត្រឹមត្រូវ គឺជារឿងដែលគួរចូលរួមយកចិត្តទុកដាក់ពីគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងសកម្មភាពក្នុងគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាពដែលរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាកំពុងអនុវត្តន៍ ។
គួរជម្រាបជូនថា នៅក្នុងគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព គោលដៅទី៦ (SDG6) ចំណុច ៦.២ ត្រឹមឆ្នាំ២០៣០ សម្រេចនូវការទទួលបានគ្រប់គ្រាន់ និងសមធម៌នូវអនាម័យសម្រាប់ប្រជាជនគ្រប់រូប និងបញ្ចប់ការបន្ទោបង់ពាសវាលពាសកាល ផ្ដោតការយកចិត្តទុកដាក់លើតម្រូវការរបស់ស្ត្រី និងកុមារី និងប្រជាជនដែលរស់នៅក្នុងស្ថានភាពងាយរងគ្រោះ។ ក្នុងន័យនេះ សំដៅគិតដល់បញ្ហាអនាម័យពេលមករដូវរបស់ស្រ្តីនិងក្មេងស្រីឱ្យកាន់តែប្រសើរជារឿងសំខាន់ដែលគ្រប់គ្នាចូលរួមដោះស្រាយ៕