សមាជិកគ្រួសារដើរតួសំខាន់ក្នុងការលើកទឹកចិត្តដល់ស្រី្តបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយប្រកបដោយជោគជ័យ
រដ្ឋលេខាធិការនៃ​ក្រសួងសុខាភិបាល មានប្រសាសន៍ថា សមាជិកគ្រួសារដើរតួសំខាន់ក្នុងការលើកទឹកចិត្តដល់ស្រី្តបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយប្រកបដោយជោគជ័យ ។
លោកជំទាវ​វេជ្ជបណ្ឌិត ប្រាក់ សោភ័ណនារី រដ្ឋលេខាធិការនៃ​ក្រសួងសុខាភិបាល មានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា ការបំបៅ កូនដោយទឹកដោះម្តាយ មានសារៈសំខាន់សម្រាប់សុខភាព និងសុខុមាលភាពរបស់ទារក និងម្តាយ ។  ទន្ទឹមនឹងនេះសមាជិកគ្រួសារ គឺជាចលករយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការជួយគាំទ្រ និងលើកទឹកចិត្តដល់ម្តាយក្នុងការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយប្រកបដោយជោគជ័យ។
លើកទឹកចិត្តការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្ដាយ
លោកជំទាវ​វេជ្ជបណ្ឌិត ប្រាក់ សោភ័ណនារី បន្ថែមថា សម្រាប់ស្រ្តីដែលត្រូវត្រលប់ទៅធ្វើការវិញ ពួកគាត់ក៏អាចបន្តបំបៅកូនដោយទឹកដោះរបស់ពួកគាត់បានដដែល តាមរយៈការច្របាច់ទឹកដោះទុក ឬបង្កើតបន្ទប់បំបៅនៅកន្លែងធ្វើការ។ ដូចនេះ កន្លែងធ្វើការ គួររៀបចំទីកន្លែងសមរម្យ ដើម្បីបង្កលក្ខណៈងាយស្រួលដល់ស្រ្តីក្នុងការបំបៅដោះកូន ដោយប្រាកដថាកូនៗរបស់ពួកគាត់មានសុខភាពល្អ និងជៀសផុតពីបញ្ហាកង្វះអាហារូបត្ថម្ភ។
បើតាមលោក ហ៊ូ ក្រើន តាមរយៈការប្រើប្រាស់បណ្តាញទំនាក់ទំនងចម្រុះ រួមមាន វិទ្យុ ទូរទស្សន៍ កាសែត និងប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយសង្គម ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ ​​ដើរ​តួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានអំពីការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយ អត្ថប្រយោជន៍ នៃទឹកដោះម្តាយ​ និងការអនុវត្តដ៏ល្អបំផុតដែលម្តាយអាចអនុវត្តតាម។ ការផ្សព្វផ្សាយ និង​ការ​លើក​កម្ពស់​ការ​យល់ដឹង​យ៉ាងសកម្មទាំង​នេះ រួម​ចំណែក​កាត់​បន្ថយ​កង្វះ​អាហារូបត្ថម្ភ​ក្នុង​ចំណោម​កុមារ​អាយុក្រោម​៥ឆ្នាំ នៅកម្ពុជា។
ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយមានសារៈសំខាន់​ក្នុងការលើកកម្ពស់ការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយ
យោងតាមអង្គការសុខភាពពិភពលោក និងយូនីសេហ្វ ការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយ គឺជាមធ្យោបាយ​ដ៏​មាន​ប្រសិទ្ធភាពបំផុតមួយក្នុងការទប់ស្កាត់​បញ្ហា​កង្វះអាហារូបត្ថម្ភ និងធានាដល់ការលូតលាស់ និង​ការអភិវឌ្ឍ​ប្រកបដោយ​សុខភាព​ល្អរបស់កុមារ។​ ទឹកដោះម្តាយ ​ពោរពេញទៅដោយសារធាតុ​ចិញ្ចឹម និង​អង្គបដិប្រាណ​ចាំបាច់ទាំងអស់ ដែលទារក​ត្រូវការ ​ដើម្បី​លូតលាស់ និង​មាន​សារៈសំខាន់​សម្រាប់​សុខុមាលភាព​របស់ទារក។ ការ​បំបៅកូន​ដោយ ទឹកដោះម្តាយ​ ក៏ផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍សម្រាប់សុខភាពរបស់ម្តាយ រួម​ទាំង​កាត់​បន្ថយ​ហានិភ័យ​នៃជំងឺមហារីកសុដន់ និង​​មហារីកដៃស្បូនផង​ដែរ។
ទោះបីជាការបំ​បៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយតែមួយមុខ​គត់​រយៈពេលប្រាំមួយ (០៦) ខែដំបូង បន្ទាប់​ពី​សម្រាលមាន អត្ថប្រយោជន៍ និងការណែនាំដោយយូនីសេហ្វ និងអង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោកក្តី​ ក៏អាត្រានៃការអនុវត្តបាន​ថយ​ចុះ​ក្នុង​រយៈពេល​មួយ​ទសវត្សរ៍ចុងក្រោយនេះ។ ការស្ទង់មតិប្រជាសាស្រ្ត និងសុខភាពកម្ពុជា បានបង្ហាញថា អត្រា​នៃ​ការ​បំបៅ​កូន​ដោយ​ទឹកដោះតែមួយ​មុខគត់ បាន​ធ្លាក់​ចុះពី ​៧៤% ក្នុងឆ្នាំ២០១០ មកនៅត្រឹម ៦៥% ក្នុងឆ្នាំ ២០១៤ និងបន្តធ្លាក់ចុះមកនៅត្រឹម ៥០% នៅឆ្នាំ២០២១-​២០២២៕