ក្រសួងអប់រំកំណត់លក្ខណៈចំនួន៥ ដើម្បីដោះស្រាយ​គម្លាតជំនាញ
ភ្នំពេញ – ដោយសារ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ដ៏​ឆាប់រហ័ស និង​ការ​ធ្វើ​ពិពិធកម្មសេដ្ឋកិច្ច​នៅកម្ពុជា បាននាំ​ឱ្យ​មានការ​កើន​ឡើង​នូវ​តម្រូវ​ការ​កម្លាំងពលកម្ម​ជំនាញ ខណៈប្រព័ន្ធអប់រំ និង​បណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស នៅ​ពុំទាន់អាចឆ្លើយតបនឹង​ការ​ផ្លាស់ប្តូរ​នេះ ដែលបានធ្វើ​ឱ្យ​គម្លាតជំនាញមានទំហំធំ ។ យ៉ាងណាដើម្បីដោះស្រាយ​គម្លាតជំនាញនេះ សម្រាប់ក្រសួងអប់រំយុវជន និង​កីឡា បានកំណត់លក្ខណៈចំនួន៥។
ថ្លែង​នៅក្នុង​​នៅ​ក្នុង​សិក្ខា​សាលា​ស្តីពី​ការ​ដោះ​ស្រាយ​គម្លាតជំនាញ​ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា តាមរយៈ​ការ​អប់រំ​បច្ចេកទេស​ជា​ប្រព័ន្ធ ដែលមានការអញ្ជើញចូលរួមពី International Business Chamber of Cambodia (IBC) World Economic Forum (WEF) ស្ថានទូតអង់គ្លេសប្រចាំកម្ពុជា និងដៃគូអភិវឌ្ឍនានា ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា បានបញ្ជាក់ថា ដើម្បី​ដោះស្រាយ​គម្លាតជំនាញនេះ ក្រសួងបានកំណត់លក្ខណៈ​ចំនួន ៥ ដោយ​រួមមាន ៖