ក្រសួងអប់រំ​ធ្វើជា​ម្ចាស់ផ្ទះ​រៀបចំ​កិច្ច​ប្រជុំ​ចំនួនបី នៃ​សហគមន៍​សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ាន
ភ្នំពេញ – ចាប់ពីថ្ងៃទី២៨ ខែមីនា ដល់​ថ្ងៃទី​៣០ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២២ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា និង​ជា​តំណាង​ជាតិ​សម្រាប់​សហគមន៍​សង្គម​-វប្បធម៌អាស៊ាន នឹងធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះ​រៀបចំ​កិច្ច​ប្រជុំ​ចំនួន៣ តាមរយៈ​ប្រព័ន្ធអនឡាញ។
បើយោង​តាម​សេចក្តីប្រកាស​ព័ត៌មានរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា សម្រាប់​កិច្ច​ប្រជុំទាំង៣នេះ ក្នុងនោះកិច្ច​ប្រជុំ​ចំនួន២ នឹងត្រូវ​ដឹកនាំ​ដោយ​ ឯកឧត្តម ឌី ខាំបូលី ប្រធាន​ឧត្តម​មន្រ្តីសហគមន៍​សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ាន ដោយទី១ គឺកិច្ចប្រជុំ​លើកទី៥ នៃក្រុមការងារ​អាស៊ាន​សម្រាប់​អនុវត្ត​សេចក្តីថ្លែង​ការណ៍​ស្តីពី​វប្បធម៌ នៃការ​បង្ការសម្រាប់​សង្គម​មួយ​ប្រកបដោយ​សន្តិភាព បរិយាបន្ន ភាព​ជា​សះស្បើយ សុខភាព និង​សុខដុមនីយកម្ម ដែល​នឹង​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​នៅថ្ងៃទី២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២២ និងទី២ កិច្ចប្រជុំ​ឧត្តម​មន្រ្តី​សហគមន៍​សង្គម-វប្បធម៌​អាស៊ាន​លើកទី៣២ ដែល​នឹង​ប្រប្រឹត្តទៅ​នៅថ្ងៃទី២៩ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២២។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តម​បណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា និងជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សា​សហគមន៍​សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ាន នឹងដឹកនាំកិច្ច​ប្រជុំ​ក្រុមប្រឹក្សា​សហគមន៍​សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ានលើកទី២៧ ដែលនឹង​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​នៅថ្ងៃទី៣០ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២២។
កិច្ច​ប្រជុំ​ទាំងបីនេះ នឹងពិនិត្យ​ពិនិត្យ​ឡើង​វិញ​អំពីវឌ្ឍនភាពនានា នៃ​កិច្ច​ប្រជុំ​ឧត្តម​មន្រ្តីសហគមន៍​សង្គម​-វប្បធម៌ អាស៊ាន​លើកទី៣១, កិច្ច​ប្រជុំ​ក្រុម​ប្រឹក្សា​សហគមន៍​សង្គម-វប្បធម៌លើកទី២៦ និង​កិច្ច​ប្រជុំអាស៊ានពាក់ព័ន្ធនាពេលកន្លងមក។
ក្នុងនាមជា​ប្រធានក្រុមប្រឹក្សា​សហគមន៍​សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ាន ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន នឹងជម្រាបជូនអង្គប្រជុំ អំពីមិទ្ធផលសំខាន់ៗ, អាទិភាព, ឯកសារលទ្ធផល និង​ព្រឹត្តិការណ៍​អម ដែលនឹង​ត្រូវ​សម្រេច​បាន​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២២ ក្រោម​មូលបទ «អាស៊ានរួមគ្នា​ធ្វើ៖ ដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមទាំងអស់គ្នា»។ កិច្ចប្រជុំក៏នឹង​ធ្វើ​ការ​ផ្លាស់ប្តូរ​ទស្សនៈ​គ្នា​ទៅលើ​ទិសដៅ​ជាយុទ្ធសាស្រ្ត​ក្នុង​ការ​អនុវត្ត​សេចក្តីសម្រេចនានា​របស់ប្រមុខ​ថ្នាក់ដឹកនាំ​អាស៊ាន និង​ដៃគូអាស៊ាន ផែនការលម្អិត​សហគមន៍​សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ាន ផែនការ​លម្អិតអន្តរសរសរស្តម្ភ និង​ក្នុង​ការ​ពង្រឹង និងពង្រីក​ទំនាក់ទំនង ក្នុង​ចំណោម​ប្រទេស​សមាជិកអាស៊ាន និង​ដៃគូអាស៊ានទាំងអស់ ដើម្បីថែរក្សា និង​លើក​កម្ពស់​មជ្ឈភាព សាមគ្គីភាព និង​ឯកភាព​អាស៊ាន សំដៅឆ្ពោះ​ទៅការ​កសាង និង​អភិវឌ្ឍសហគមន៍អាស៊ាន។
សូមបញ្ជាក់ថា សមាគម​ប្រជាជាតិ​អាស៊ីអាគ្នេយ៍ ដែល​ហៅ​កាត់​ថា​ «​អាស៊ាន​» (ASEAN) ផ្ដោត​សំខាន់​លើ​សសរស្ដម្ភ​សហគមន៍ ៣ គឺ សសរស្ដម្ភ​សហគមន៍​នយោបាយ-សន្តិសុខ សសរស្ដម្ភ​សហគមន៍​សេដ្ឋកិច្ច និង​សសរស្ដម្ភ​សហគមន៍​សង្គម-វប្បធម៌​។ សសរស្ដម្ភ​សហគមន៍​សង្គម-វប្បធម៌​គឺជា​សសរស្ដម្ភ​​ទី​ ៣ ដែល​ទើបតែ​ត្រូវបាន​បង្កើតឡើង​នៅ​ឆ្នាំ​ ២០១៥ និង​ក្នុង​គោលបំណង​សម្រេច​ឱ្យបាន​នូវ​សក្ដានុពល​ពេញលេញ​នៃ​ប្រជាជាតិ​អាស៊ាន​។ សម្រាប់​ឆ្នាំ២០២២ ដែលកម្ពុជាធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះនៃកិច្ចប្រជុំអាស៊ាន សសរស្ដម្ភ​សហគមន៍​សង្គម-វប្បធម៌ ​ត្រូវ​ដឹកនាំ​ដោយ ឯកឧត្តម​បណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដែលជា​តំណាង​ជាតិ​សម្រាប់​ក្រុមប្រឹក្សា​សហគមន៍​សង្គម-វប្បធម៌​អាស៊ាន​កម្ពុជា ​​ដោយមាន​ការចូលរួម​ពី​សំណាក់ ១១ ក្រសួង-ស្ថាប័ន​ដែល​ទទួលបន្ទុក​លើ​ ១៥ ​វិស័យ​គឺ (១) គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​គ្រប់គ្រង​គ្រោះមហន្តរាយ (២) ក្រសួង​កិច្ចការនារី (៣) ក្រសួង​សង្គមកិច្ច អតីតយុទ្ធជន និង​យុវនីតិសម្បទា (៤) ក្រសួងបរិស្ថាន (៥) ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្ដុះបណ្ដាល​វិជ្ជាជីវៈ (៦) ក្រសួង​មុខងារសាធារណៈ (៧) ក្រសួង​វប្បធម៌ និង​វិចិត្រសិល្បៈ (៨) ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា (៩) ក្រសួង សុខាភិបាល (១០) ក្រសួង​ព័ត៌មាន និង (១១) ក្រសួង​អភិវឌ្ឍន៍ជនបទ​៕