សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន លើកទឹកឱ្យមន្ត្រី​រាជការត្រូវចេះប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យាទូរស័ព្ទដៃធ្វើការ
ភ្នំពេញ – នាព្រឹកថ្ងៃចន្ទនេះនៅក្នុងពិធីសម្ពោធដាក់ដំណើរការអគារជំងឺត្រចៀក ច្រមុះ បំពង់កមិត្តភាពកម្ពុជា-កូរ៉េ នៃមន្ទីរពេទ្យព្រះអង្គឌួង សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា បានលើកទឹកដល់មន្ត្រីរាជការទាំងថ្នាក់ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រី និងមន្ត្រីដទៃទៀត ត្រូវចេះប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាទូរស័ព្ទដៃ ។
សម្ដេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រី មានប្រសាសន៍​ថា ៖
“ទេសម័យនេះហើយ អញ្ចឹងបានថា អស់លោករដ្ឋមន្ត្រី អស់​លោកឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី អស់លោកទាំងឡាយ ត្រូវតែរៀនសូត្រ ខ្ញុំមិនឱ្យ​អស់​លោក ឬក៏មន្ត្រីទាំងអស់នៅកម្ពុជា ! ពីមុនខ្ញុំប្រើពាក្យថាអក្ខរកម្មកុំព្យូទ័រ ឥឡូវខ្ញុំប្រើ ប៉ុន្មានឆ្នាំកន្លងទៅ ខ្ញុំប្រើពាក្យអក្ខរកម្មព័ត៌​មានវិទ្យា ហើយឱ្យចេះតែមួយជុំវិញទូ​រស័ព្ទ​ហ្នឹង​បានហើយ ​មិនបាច់ចេះអីច្រើនជាងហ្នឹងទេ ចេះតែមួយជុំវិញប្រព័ន្ធទូរស័ព្ទហ្នឹង”
ទន្ទឹមគ្នានេះ សម្ដេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រី មានប្រសាសន៍បន្ថែមថា សម្ដេចមិនអាចតែងតាំងមន្ត្រីរាជការដែលមិនចេះប្រើសូម្បីតែបច្ចេកវិទ្យានៅក្នុងទូរស័ព្ទនោះទេ។
សម្ដេចតេជោ បានបញ្ជាក់បន្ថែម​ថា ៖
“អីចឹងបើអ្នកឯងមិនចេះទេ ខ្ញុំមិនអាចតែងតាំងបានទេ ព្រោះឧទាហរណ៍​ បើឱ្យធ្វើអភិបាលខេត្ត បើអត់ចេះប្រើ WhatsApp ប្រើ Telegram ប្រើ Viber ប្រើ Line We chat ស្អីផង ឬក៏ប្រើ Zoom សម្រាប់ការប្រជុំផង តែងតែលោក តើលោកប្រជុំជាមួយគេយ៉ាងម៉េច អីចឹងអត់តែងតាំងទេ អីចឹងត្រូវរៀនអាហ្នឹងឱ្យ​ចេះ”
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានឱ្យដឹងថា សម័យបច្ចុប្បន្នការងារជាច្រើនអាចធ្វើបានតាមរយៈការបញ្ជូនសារលើប្រព័ន្ធបណ្តាញ​សង្គមនានា ផ្តល់ភាពងាយស្រួល និងទទួលបានព័ត៌មានលឿន ប៉ុន្តែប្រសិនបើមន្ត្រីដែលមានតួនាទីទទួលបន្ទុកស្ថាប័នណាមួយមិនចេះប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យានោះ បែរជាប្រើប្រាស់លេខទូរស័ព្ទដៃ សម្រាប់ទាក់ទងផ្តល់ព័ត៌មាននោះច្បាស់នឹងធ្វើឱ្យកិច្ចការងារមានការយឺតយ៉ាវ ឬមិនមានសុវត្ថិភាពព័ត៌មាន​។
សូមជម្រាបថា សម្ដេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ បាន​អញ្ជើញជាអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់សម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការអគារមជ្ឈមណ្ឌលត្រចៀក ច្រមុះ បំពង់ក មានកម្ពស់ ៥ជាន់នៅមន្ទីរពេទ្យព្រះអង្គឌួង ដែលជាជំនួយឥតសំណង់របស់សាធារណរដ្ឋកូរ៉េតាមរយៈទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបតិ្តការអន្តរជាតិកូរ៉េ KOICA ។ អគារនេះ ចាប់ផ្តើមសាងសង់នៅខែមីនាឆ្នាំ២០២០ គ្រោងបញ្ចប់ការសាងសង់នៅចុងឆ្នាំ ២០២១ តែដោយសារការរាតត្បាតនៃជំងឺកូវីដ-១៩ គម្រោងនេះបានពន្យាពេលមកដើមឆ្នាំ២០២២ វិញ៕