ភ្នំពេញ – នៅក្នុងទិវា «មួយម៉ោងសម្រាប់ភពផែនដី» កាលពីថ្ងៃទី២៦ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២កន្លងទៅ ឯកឧត្តម នេត្រ ភក្ត្រា រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងបរិស្ថាន មានប្រសាសន៍ថា ការគោរពស្រឡាញ់ថែរក្សាអភិរក្សធនធានធម្មជាតិ គឺជាការគោរពស្រឡាញ់ជីវិតមនុស្ស។ យើងគោរពធម្មជាតិ នោះធម្មជាតិនឹងផ្តល់ការគោរពនិងផលប្រយោជន៍យ៉ាងច្រើនដល់យើងវិញ។
ឯកឧត្តម នេត្រ ភក្ត្រា រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងបរិស្ថាន បន្ថែមថា ទិវាមួយម៉ោងសម្រាប់ភពផែនដីគឺជាឱកាសល្អមួយសម្រាប់យើងទាំងអស់គ្នាបង្ហាញពីការយកចិត្តទុកដាក់ចំពោះធម្មជាតិ និងបរិស្ថាន ក៏ដូចជាប្រាប់ដល់អ្នកដទៃទៀតឱ្យបានយល់ពីសារៈសំខាន់នៃធនធានធម្មជាតិចំពោះជីវិតនៅលើភពផែនដី។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ចូលរួមស្វែងរកដំណោះស្រាយចំពោះបញ្ហាប្រឈមជាច្រើនដែលកំពុងកើតឡើង នាពេលបច្ចុប្បន្ន ជាពិសេសការប្រែប្រួលអាកាធាតុ ការខូចខាតប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីដែលជាកត្តាគំរាមកំហែងជាសកលដល់មនុស្ស និងធម្មជាតិ។
ឯកឧត្តម នេត្រ ភក្ត្រា
“ទិវាមួយម៉ោងសម្រាប់ភពផែនដីនេះ ផ្តល់ឱកាសសម្រាប់យើងចូលរួមអបអរសាទរ បង្ហាញឆន្ទៈដ៏មោះមុតចំពោះការ ការពារបរិស្ថាន និងធនធានធម្មជាតិ ហើយការអភិរក្សធនធានធម្មជាតិនេះមិនមែនធ្វើត្រឹមរយៈ ពេល១ម៉ោងនៃការប្រារព្ធទិវានេះទេ គឺយើងត្រូវធ្វើជាប្រចាំប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវខ្ពស់”
រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងបរិស្ថាន បញ្ជាក់បន្ថែមថា ប្រជាពលរដ្ឋអាចចូលរួមសន្សំសំចៃការប្រើប្រាស់ចរន្តអគ្គិសនី ញែកសំរាម និងវេចខ្ចប់សំរាមឱ្យបានត្រឹមត្រូវ សន្សំសំចៃការប្រើប្រាស់ទឹក និងត្រូវរិះរកគ្រប់មធ្យោបាយដើម្បីស្តុកទឹកទុកប្រើប្រាស់ ។ ឯកឧត្តមបន្តថា ការបន្តដាំដើមឈើបន្ថែមនៅតំបន់ព្រៃរិចរិល និងចូលរួមទប់ស្កាត់ការបំផ្លិចបំផ្លាញ ធនធានធម្មជាតិ ជីវៈចម្រុះគ្រប់ប្រភេទ និងមិនបរិភោគសាច់សត្វព្រៃ ព្រមទាំងចូលរួមប្រើប្រាស់ឈើកែច្នៃ ជាជាងការប្រើប្រាស់ឈើពីធម្មជាតិ ដើម្បីកាត់បន្ថយសម្ពាធលើព្រៃធម្មជាតិ។
“ធម្មជាតិមានសារៈសំខាន់ណាស់សម្រាប់ជីវិតមនុស្ស និងការអភិវឌ្ឍ បើធម្មជាតិបាត់បង់ អនាគតមនុស្សជាតិនឹងមិនស្ថិតស្ថេរ”
សូមបញ្ជាក់ថា នៅឆ្នាំនេះ គឺជាឆ្នាំទី១៣ហើយ ដែលប្រទេសកម្ពុជាបានចូលរួមប្រារព្ធទិវាមួយម៉ោងសម្រាប់ភពផែនដី ។ ទិវានេះបានក្លាយជាព្រឹត្តិការណ៍ប្រចាំឆ្នាំដ៏មានប្រជាប្រិយភាពក្នុងចំណោមមហាជនទូទាំងប្រទេសជាពិសេសយុវជនរហូតដល់បច្ចុប្បន្ន។ ទិវានេះមានដើមកំណើតនៅក្នុងទីក្រុងស៊ីដនីក្នុងឆ្នាំ២០០៧ ទិវាមួយម៉ោងសម្រាប់ភពផែនដីបានក្លាយជាចលនាដើម្បីបរិស្ថានធំជាងគេមួយនៅលើសកលលោក ដែលវាបានបំផុសការចូលរួមពីបុគ្គលម្នាក់ៗ សហគមន៍ គ្រឹះស្ថានរដ្ឋ និងឯកជន និងស្ថាប័ននានានៅក្នុងប្រទេសជាង១៩០ប្រទេសឲ្យចូលរួមធ្វើសកម្មភាពដើម្បីបរិស្ថានសម្រាប់ការផ្លាស់ប្តូរជាវិជ្ជមាន។
នៅពេលចាប់ផ្តើមដំបូង ទិវាមួយម៉ោងសម្រាប់ភពផែនដីផ្តោតលើវិបិត្តនៃបម្រែបម្រួលអាកាសធាតុ។ ប៉ុន្តែនៅក្នុងប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ទិវាសកលលោកមួយនេះបានផ្តោតលើបញ្ហានៃការបាត់បង់ធនធានធម្មជាតិជាសំខាន់ ក្នុងគោលបំណងដើម្បីបង្កើតជាចលនាសកលមួយក្នុងការចូលរួមស្វែងរកដំណោះស្រាយដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងបញ្ហាប្រឈមនៃបរិស្ថានសព្វថ្ងៃ ព្រមទាំងលើកគុណតម្លៃនៃឥទ្ធិពលមហាសាលនៃភាពរួមកំលាំងសាមគ្គីគ្នាដោយមនុស្សរាប់លាននាក់ដើម្បីបង្កើតឱ្យមានការផ្លាស់ប្តូរជាវិជ្ជមានសម្រាប់ភពផែនដីទាំងមូល៕