ក្រសួង​អប់រំ លើក​ទឹក​ចិត្ត​ឱ្យ​គ្រប់​សាលារៀន​រៀបចំកម្មវិធីសិក្សាពេញមួយថ្ងៃ
ក្នុងពិធីសំណេះសំណាលជាមួយលោកនាយក នាយិកាគ្រឹះស្ថានសិក្សា និងចែកសម្ភារសិក្សាដល់សិស្សរៀនពូកែថ្នាក់ទី ៣ ដល់ទី ៦ ទូទាំងស្រុកចំការលើ ខេត្តកំពង់ចាម កាលពីថ្ងៃទី១០​ ខែកុម្ភៈ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំយុវជន និងកីឡា បានលើក​ទឹក​ចិត្ត​ឱ្យ​គ្រប់​សាលារៀនទាំងអស់​រៀបចំកម្មវិធីសិក្សាពេញមួយថ្ងៃ តាមរយៈ​ការ​បង្កើត​ក្លឹប​សិក្សា កម្មវិធី​ក្រៅ​ម៉ោង​សិក្សាជាដើម ។
ទន្ទឹមគ្នានេះ បើតាម ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ការជំរុញ​សកម្មភាព​រៀន​ច្រើន ចេះ​ច្រើន នឹង​មិន​អាច​ខ្វះ​បាន​ឡើយ​ចំពោះការ​ចូល​រួម​ពី​សហគមន៍ មាតាបិតា និង​អ្នកអាណាព្យាបាល ដើម្បី​សម្រេច​គោលដៅ​អភិវឌ្ឍ​មូលធន​មនុស្ស​ប្រកបដោយ​គុណភាព និង​ឈាន​ទៅ​សម្រេច​ចក្ខុវិស័យ​ប្រែ​ក្លាយ​ជា​ប្រទេស​មាន​ចំណូល​មធ្យម​កម្រិត​ខ្ពស់​ក្នុង​ឆ្នាំ២០៣០។
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ មានប្រសាសន៍ថា ក្រសួងអប់រំ កំពុងជំរុញ​កំណែទម្រង់​​វិស័យ​អប់រំ​ឱ្យ​កាន់​តែប្រសើរ ​ដោយផ្ដោត​ការ​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​លើការ​ពង្រឹង​ធនធាន​មនុស្ស​តាំង​ពី​វ័យ​កុមារ តាមរយៈ​ការ​ផ្តល់​ជូន​នូវ​អាហារូបត្ថម្ភ​ត្រឹមត្រូវ ក៏​ដូចជា​ការ​រៀន​តាម​រយៈ​ការ​លេង ដើម្បី​បណ្ដុះ​បញ្ញា​ស្មារតី ភាព​ឆ្លាត​វ័យ ដែល​ជា​មូលដ្ឋានគ្រឹះ​ធ្វើ​ឱ្យ​កុមារ​ឈាន​ទៅ​ស្រលាញ់​ការ​សិក្សា​ពេញ​មួយ​ជីវិត និង​កាត់​បន្ថយ​ការ​បោះ​បង់​ការ​សិក្សា​ពាក់​កណ្តាល​ទី។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន បន្តថា ក្រសួង​អប់រំ ​កំពុង​បន្ត​អនុវត្ត​យុទ្ធសាស្ត្រ​កំណែ​ទម្រង់​វិស័យអប់រំតាមរយៈ​ការ​អនុវត្ត​បន្ត​កែ​លម្អ​កម្មវិធី​សិក្សា សៀវភៅ​សិក្សាគោល ការ​រៀប​ចំ​យន្តការ​វាយ​តម្លៃ​លទ្ធផល​សិក្សា​សិស្ស យន្តការ​ធ្វើ​អធិការកិច្ច​តាម​សាលារៀន បង្កើត​គម្រោង​គ្រប់គ្រង​សាលារៀន​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព ក៏​ដូច​ជា​រៀនបចំការ​ប្រកួតប្រជែងសាលា​រៀន​គំរូ គ្រូ​ល្អ នាយក​សាលា​ល្អ និង​សាលាស្អាត​ជាដើម។
កម្មវិធីចែកសម្ភារសិក្សាដល់សិស្សរៀនពូកែថ្នាក់ទី ៣ ដល់ទី ៦ ទូទាំងស្រុកចំការលើ ខេត្តកំពង់ចាម។
ក្នុង​គោលដៅ​ពង្រឹងគុណភាព​គ្រឹះស្ថាន​សិក្សា​រដ្ឋ​ចាប់​ពីថ្នាក់​មត្តេយ្យ​សិក្សា​ដល់មធ្យមសិក្សា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក៏​បាន​ដាក់​ចេញ​វិធាន​គន្លឹះចំនួន ៤ រួមមាន ទី១.ការ​ពង្រឹង​អភិបាលកិច្ច​សាលារៀន, ទី២.ការ​ពិនិត្យ​កែសម្រួល និងរៀបចំ​កម្មវិធី​សិក្សា និងសកម្មភាព​ក្រៅ​ម៉ោង​សិក្សា​ឱ្យ​ស្រប​ទៅ​តាម​តម្រូវ​ការ​ក្នុង​ការ​ពង្រឹង​ចំណេះដឹង វិន័យ សីលធម៌ និង ឥរិយាបថ​របស់​សិស្ស, ទី៣.ការ​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​លើ​សុខភាព​របស់​សិស្ស តាមរយៈ​កម្មវិធីអាហារូបត្ថម្ភដល់​កុមារ និង​ការ​ត្រួត​ពិនិត្យ​គុណភាព​ចំណី​អាហារ​នៅ​តាម​សាលារៀន និងទី៤. ការជំរុញ និង​លើក​ទឹកចិត្ត​ការ​ចូលរួម​របស់​មាតាបិតា  អ្នកអាណាព្យាបាល និង​សហគមន៍ ។
គួរជម្រាបជូនថា ក្រសួង​អ់រំ យុវជន និងកីឡា មាន​ផែនការ​ជំរុញ​ការ​អនុវត្ត​កំណែទម្រង់​វិស័យ​អប់រំ​តាមរយៈ​ការបង្កើតសាលា​រៀន​គំរូ​ឱ្យបានពី ៥០០ ទៅ ១០០០ សាលារៀន ក្នុងរយៈពេល ២ឆ្នាំ ចាប់ពីឆ្នាំ​សិក្សា ២០២៤-២០២៥ និង​ឆ្នាំ​សិក្សា ២០២៥-២០២៦៕