ក្រសួងអប់រំប្រកាសជ្រើសរើសយុវជនដាក់ពាក្យចូលរួមកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនអាស៊ាន ២០២២
ភ្នំពេញ – ដើម្បីចូលរួមអបអរសាទរខួបលើកទី៥៥ របស់អាស៊ាន និងកម្ពុជាធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះនៃកិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ានលើកទី៤០ និងលើកទី៤១ នៅឆ្នាំ២០២២ នេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានរៀបចំគំនិតផ្តួចផ្តើម “ឆ្នាំ២០២២ ជាឆ្នាំនៃយុវជនអាស៊ាន – the Year of ASEAN Youth 2022” ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ក្រសួងរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍អមចំនួន៤ ដោយផ្តោតទៅលើសក្តានុពលនិងគំនិតច្នៃប្រតិដ្ឋរបស់យុវជនអាស៊ាន ។
ព្រឹត្តិការណ៍អមចំនួន៤ ដែលក្រសួងអប់រំរៀបចំ រួមមាន ទី១. កិច្ចសន្ទនាយុវជនអាស៊ានលើកទី១ ទី២. កម្មវិធីប្រកួតប្រជែងវីដេអូយុវជនអាស៊ានលើកទី៦ ទី៣. កម្មវិធីប្រកួតប្រជែងរូបថតយុវជនអាស៊ាន និង ទី៤. កម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនអាស៊ាន ២០២២ ។ នេះបើតាមការបញ្ជាក់របស់ លោក ម៉ិល ផនសីហា អនុប្រធាននាយកដ្ឋានយុវជន និងជាជនបង្គោលនៃឧត្តមមន្ត្រីយុវជនកម្ពុជា ។
លោក ម៉ិល ផនសីហា អនុប្រធាននាយកដ្ឋានយុវជន និងជាជនបង្គោលនៃឧត្តមមន្ត្រីយុវជនកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា កាលពីឆ្នាំ២០១៩ អគ្គលេខាធិការដ្ឋានអាស៊ាន បានផ្តួចផ្តើមឱ្យមានការរៀបចំកិច្ចសន្ទនាយុវជនអាស៊ានលើកទី១ (1st ASEAN Youth Dialogue) ។ លោកបន្តថា នេះជាវេទិកាសម្រាប់យុវជនអាស៊ានក្នុងការចូលរួមវិភាគវែកញែកពីគោលនយោបាយប្រកបដោយខ្លឹមសារ តាមរយៈកិច្ចសន្ទនាយុវជនអាស៊ានជាទៀងទាត់ ក្រោមការឧបត្ថម្ភរបស់រដ្ឋាភិបាលនៃសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ និងបានស្នើឱ្យព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាទទួលធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះនៅខេត្តសៀមរាប។
លោក ម៉ិល ផនសីហា បន្ថែមថា កម្មវិធីប្រកួតប្រជែងវីដេអូយុវជនអាស៊ានលើកទី៦ (6th ASEAN Youth Video Contest) ជាកម្មវិធីប្រចាំឆ្នាំរបស់មូលនិធិអាស៊ាន ដែលបានប្រារព្ធឡើងចំនួន ៥លើករួចមកហើយ ហើយលើកទី៦នេះ កម្ពុជានឹងទទួលធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះរៀបចំកម្មវិធីតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ដោយកាលពីឆ្នាំ២០២០ និងឆ្នាំ២០២១ មិនបានប្រារព្ធដោយសារបញ្ហាជំងឺកូវីដ-១៩។
លោក ម៉ិល ផនសីហា មានប្រសាសន៍ទៀតថា កម្មវិធីប្រកួតប្រជែងរូបថតយុវជនអាស៊ាន (ASEAN Youth Photo Competition) និងកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនអាស៊ាន ២០២២ (ASEAN Youth Debate 2022) ជាគំនិតផ្ដួចផ្ដើមរបស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ។ លោកបន្តថា កម្មវិធីនេះ មានគោលបំណងចងក្រងសៀវភៅរូបថតរបស់យុវជនអាស៊ាន ជាវត្ថុអនុស្សាវរីយ៍ជូនដល់រដ្ឋមន្រ្តីអាស៊ានទាំងអស់ដែលចូលរួមក្នុងកិច្ចប្រជុំក្រុមប្រឹក្សាសហគមន៍សង្គមវប្បធម៌អាស៊ាន (ASCC Council Meeting) នៅខែតុលា ឆ្នាំ២០២២ ខាងមុខ និងអបអរសាទរខួបលើកទី៥៥ នៃការបង្កើតអាស៊ាន តាមរយៈបង្កើតជាវេទិកាជជែកដេញដោលយុវជនក្នុងក្របខណ្ឌអាស៊ានសំដៅលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងរបស់យុវជនអំពីអាស៊ាន។
លោកអនុប្រធាននាយកដ្ឋានយុវជន បញ្ជាក់បន្ថែមថា កម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនអាស៊ាន ២០២២ បង្កើតឡើងក្នុងគោលបំណង ទី១. លើកកម្ពស់ការយល់ដឹងរបស់យុវជនអំពីគុណតម្លៃ និងអត្តសញ្ញាណរបស់អាស៊ាន ទី២. កសាងសមត្ថភាពយុវជនឱ្យមានភាពក្លាហាន អភិវឌ្ឍជំនាញត្រិះរិះពិចារណា ការសិក្សាស្រាវជ្រាវ ការចែករំលែកគំនិត និងជំនាញនិយាយសាធារណៈជាដើម និងទី៣. ផ្ដល់វេទិកាឱ្យយុវជនលើកឡើងអំពីបញ្ហាប្រឈម និងរកដំណោះស្រាយតាមរយៈការជជែកដេញដោល។
លោក ម៉ិល ផនសីហា
“យុវជនកម្ពុជា រួមទាំងយុវជនអាស៊ាន សុទ្ធសឹងជាយុវជនឆ្នើម មានគំនិតច្នៃប្រឌិត យើងចង់លើកកម្ពស់ និងផលិតធនធានមនុស្សជាអ្នកដឹកនាំវ័យក្មេង តាមរយៈការបណ្តុះភាពក្លាហាន ការអភិវឌ្ឍជំនាញនិយាយជាសាធារណៈ ការបណ្ដុះការគិតបែបស៊ីជម្រៅ និងការផ្លាស់ប្ដូរទស្សនៈ និងការយល់ឃើញរវាងយុវជនអាស៊ាន”
លោក ម៉ិល ផនសីហា បញ្ជាក់បន្ថែមថា យុវជនដែលចូលរួមក្នុងកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនអាស៊ាន ២០២២ ខាងមុខនេះ នឹងទទួលបាន ទី១. ការបណ្ដុះបណ្ដាលស្តីពីវិធីសាស្ត្រស្រាវជ្រាវ ជំនាញនិយាយជាសាធារណៈ ជំនាញវិភាគ និងសំយោគគំនិត ទី២. ទំនាក់ទំនងល្អរវាងយុវជននិងយុវជនក្នុងក្របខណ្ឌអាស៊ាន ទី៣. ឱកាសបង្ហាញទេពកោសល្យ និងសមត្ថភាពលើឆាកអន្តរជាតិ ក្នុងនោះបេក្ខជនជ័យលាភីនឹងទទួលបានពានរង្វាន់ បណ្ណសរសើរ និងថវិកាលើកទឹកចិត្ត។
ជនបង្គោលនៃឧត្តមមន្ត្រីយុវជនកម្ពុជា បន្ថែមថា បេក្ខជនដែលចង់ចូលរួមកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនអាស៊ាន ២០២២ ត្រូវមានសញ្ជាតិកម្ពុជា អាយុចាប់ពី១៨ ដល់ ៣៥ឆ្នាំ ចេះប្រើប្រាស់ភាសាអង់គ្លេសបានល្អ ជាពិសេស លើកទឹកចិត្តស្រី្តឱ្យចូលរួមប្រកួតក្នុងមួយក្រុមមានស្រ្តីយ៉ាងតិចចំនួន ២នាក់។
គួរជម្រាបជូនថា បេក្ខជនដែលមានបំណងចង់ចូលរួមក្នុងកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនអាស៊ាន ២០២២ អាចចុះឈ្មោះតាមរយៈតំណភ្ជាប់ https://bit.ly/3vV9GT1 ផុតកំណត់នៅថ្ងៃទី ៣១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២ ។ សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមសូមទំនាក់ទំនងលេខទូរសព្ទ ០៦១ ៦៤៩ ៩៧៨ និង ០៧៨ ២៤៣ ២៩៨ ឬតាមរយៈអ៊ីម៉ែល aseanyouthdebate@gmail.com