វិធីសាស្រ្ត៤ចំនុចជួយមនុស្សដែលមានបញ្ហាផ្លូវចិត្តធ្ងន់ធ្ងរឱ្យល្អប្រសើរវិញ
នៅពេលដែលមិត្តភក្តិជិតស្និទ្ធ​របស់អ្នកមានបញ្ហា ជានិច្ចកាលពួកគេតែងតែនិយាយ ឬផ្ញើសារមកអ្នកភ្លាមអំពីបញ្ហារបស់ពួកគេ ។ ប៉ុន្តែបើសិនជាថ្ងៃណាមួយ មិត្តរបស់អ្នកនិយាយថា ”ខ្ញុំចង់សម្លាប់ខ្លួន” ឬរៀបរាប់អំពីបញ្ហានៃការលំបាកខ្លាំង នោះមានន័យថា គេកំពុងតែជួបបញ្ហាផ្លូវចិត្តធ្ងន់ធ្ងរហើយ។ ខាងក្រោមនេះ គឺជាវិធីសាស្រ្តមួយចំនួនដែលអ្នក​អាចជួយ​ឱ្យ​ស្ថានការណ៍ល្អប្រសើរមកវិញ ឬអាចជួយ​មិត្តភ័ក្តិ​របស់អ្នក​ឆ្លងកាត់​វិបត្តិ​មួយ​គ្រាបាន។
១.អ្នកត្រូវយកចិត្តទុកដាក់លើភាសា និងអាក្បកិរិយារបស់ពួកគេ ៖ មនុស្សតែងតែនិយាយអំពីការធ្វើអត្តឃាតតាមរបៀបមិនច្បាស់លាស់ ឬមិនបញ្ជាក់ចំៗថាពួកគេចង់ធ្វើអត្តឃាតនោះទេ។ មិត្តរបស់អ្នកអាចនិយាយអ្វីដែលឆ្លុះបញ្ចាំងពីអារម្មណ៍ នៃការខ្មាស់អៀន អស់សង្ឃឹម ឬបរាជ័យ។ ពួកគេប្រហែលជាមិននិយាយថា “ខ្ញុំចង់ស្លាប់” ឬ “ខ្ញុំចង់សម្លាប់ខ្លួន” ឡើយ។ ផ្ទុយទៅវិញ ពួកគេអាចនិយាយថា “ខ្ញុំជាបន្ទុកសម្រាប់មនុស្សគ្រប់គ្នា” អារម្មណ៍ និងសកម្មភាពរបស់ពួកគេក៏អាចបង្ហាញសញ្ញាមួយចំនួនផងដែរ។ ហេតុដូចនេះ អ្នកគួរយកចិត្តទុកដាក់លើសកម្មភាព និងស្ដាប់ពួកគេដោយការព្រួយបារម្មណ៍ខ្ពស់ ហើយគួរប្រុងប្រយ័ត្ននូវការឆ្លើយតបតាមរយៈសម្ដីរបស់អ្នក។
២. សួរ ឬនិយាយជាមួយពួកគេដោយផ្ទាល់ ៖ ការសួរពួកគេពីបញ្ហានេះអាចធ្វើឱ្យពួកគេជៀសផុតពីហានិភ័យខ្ពស់នៃការសម្លាប់ខ្លួនបាន។ ទីមួយ បញ្ជាក់ថាពួកគេពិតជាគិតចង់ធ្វើអត្តឃាត ដោយសួរថា តើអ្នកគិតចង់បញ្ចប់ជីវិតដែរឬទេ? ប្រសិនបើពួកគេឆ្លើយថា បាទ ឬចាស ចូរសួរថា “តើអ្នកមានផែនការសម្រាប់ធ្វើវាដែរ ឬនៅ?” ហើយប្រសិនបើពួកគេឆ្លើយថា បាទ/ចាស ចូរសួរទៀតថា “តើអ្នកមានរបស់ប្រើប្រាស់សម្រាប់ធ្វើការសម្លាប់ខ្លួននោះហើយ ឬនៅ?” បន្ទាប់មកសួរថា តើវត្ថុទាំងនោះនៅឯណា? មិនមែនគ្រប់គ្នាដែលគិតអំពីការស្លាប់មានផែនការ ឬមធ្យោបាយ និងចេតនាដើម្បីអនុវត្តផែនការរបស់ពួកគេនោះទេ។ នរណាម្នាក់ដែលនិយាយថា បាទ ឬចាស ចំពោះសំណួរទាំងអស់នេះ អាចមានន័យថា ពួកគេបានកំពុងតែមានផែនការច្បាស់លាស់នៅក្នុងការធ្វើអត្តឃាតហើយ។ ហេតុដូចនេះ អ្នកត្រូវតែរកជំនួយ ឬផ្ដល់ការគាំទ្រជាបន្ទាន់សម្រាប់ពួកគេ។
៣. ប្រុងប្រយ័ត្នពាក្យសម្ដី នៃការឆ្លើយតប ៖ ពេលនិយាយជាមួយអ្នកដែលមានគំនិតចង់ធ្វើអត្តឃាត អ្វីដែលអ្នកនិយាយពិតជាសំខាន់។ ដើម្បីបង្ហាញអារម្មណ៍នៃការគាំទ្រ និងផ្តល់ក្តីសង្ឃឹមឱ្យពួកគេសាកល្បងនិយាយថា “តើខ្ញុំអាចជួយបានដោយរបៀបណា?” “ខ្ញុំបារម្ភពីអ្នកព្រោះខ្ញុំខ្វល់ ហើយខ្ញុំចង់ផ្តល់ការគាំទ្រតាមដែលខ្ញុំអាចធ្វើបាន អ្នកអាចនិយាយជាមួយខ្ញុំបានគ្រប់ពេលវេលា” ពាក្យសម្ដីទាំងនេះអាចធ្វើឱ្យមិត្តរបស់អ្នកទុកចិត្ត និងអាចឱ្យពួកគេមានអារម្មណ៍ល្អប្រសើរមកវិញបានខ្លះ។
៤. លើកទឹកចិត្តឱ្យមានការគាំទ្រពីអ្នកជំនាញ ៖ អ្នកក៏អាចគាំទ្រពួកគេដោយលើកទឹកចិត្តពួកគេឱ្យនិយាយជាមួយអ្នកជំនាញផ្លូវចិត្ត ឬគ្រូពេទ្យអំពីគំនិតដែលពួកគេចង់ធ្វើអត្តឃាត។ គ្រាន់តែចាំថា អ្នកមិនអាចបង្ខំពួកគេឱ្យទៅព្យាបាលនោះទេ ទោះបីជាអ្នកជឿថាវាអាចជួយបានកម្រិតណាក៏ដោយ។ វាអាចមានអារម្មណ៍ឈឺចាប់នៅពេលមើលនរណាម្នាក់កំពុងតែតស៊ូលើបញ្ហានោះតែម្នាក់ឯង ប៉ុន្តែការប្រាប់ពួកគេពីអ្វីដែលត្រូវធ្វើប្រហែលជាមិនបានផលឡើយ។ ដូចនេះអ្នកគ្រាន់តែណែនាំឱ្យពួកគេ ប៉ុន្តែមិនត្រូវបង្ខំមិត្តភក្តិរបស់អ្នកឱ្យទៅព្យាបាលនោះទេ៕