ក្រសួងអប់រំ និង ស.ស.យ.ក. ដាក់បញ្ចូល​កម្មវិធី “មនសិការពលរដ្ឋល្អ” ដល់យុវជន​តាម​គ្រឹះស្ថានសិក្សា
នៅឆ្នាំ២០២៦ខាងមុខនេះ យុវជន​ដែល​កំពុង​សិក្សា​នៅ​គ្រឹះស្ថានសិក្សាក្នុង​រាជធានី និងខេត្ត​គោលដៅ​មួយ​ចំនួន ពួកគេ​នឹង​បាន​ចូលរួម​ក្នុង​កម្មវិធី ” មនសិការពលរដ្ឋល្អ” ដែលជាកម្មវិធី ជំរុញឱ្យយុវជនក្លាយជាកូនល្អ សិស្សល្អ មិត្តល្អ និងជាពលរដ្ឋល្អ មានសមត្ថភាពប្រកបដោយមនសិការស្នេហាជាតិ។
ក្នុងពិធីបើក​កម្មវិធី “មនសិកាពលរដ្ឋល្អ” ដល់យុវជន​តាម​គ្រឹះស្ថានសិក្សា​ឆ្នាំ២០២៦ កាលពីរសៀលថ្ងៃទី១០ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានវាយតម្លៃ​ខ្ពស់​ចំពោះ សហភាពសហព័ន្ធយុវជន​កម្ពុជា (ស.ស.យ.ក.) ដែលបានផ្តួចផ្តើម​ឡើង​នូវ​កម្មវិធីមនសិការពលរដ្ឋ​ល្អ ប្រកបដោយ​អត្ថន័យ និង​ខ្លឹមសារ​សម្រាប់​ជា​ប្រយោជន៍​ដល់សិស្សានុសិស្ស​បាន​ក្រេប​ជញ្ជក់​ចំណេះ​ដឹង ពង្រឹងសមត្ថភាព។ ឯកឧត្តមថា កម្មវិធីនេះ បានរៀបចំ​សៀវភៅ​ប្រកប​ដោយ​ខ្លឹមសារ​ផ្តោត​លើ​ការ​អភិវឌ្ឍយុវជន, យកវិធីសាស្រ្ត​បង្រៀន​ថ្មី​មក​អនុវត្ត​ប្រកប​ដោយ​ប្រសិទ្ធភាព, ទទួលយក និង​ចូលរួម​អនុវត្ត​គម្រោង​ពីសំណាក់​លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ដោយ​គូស​បញ្ជាក់ថា គ្រូបង្គោល គឺជា​ធនធាន​ដ៏​សំខាន់​សម្រាប់​ការ​ចែករំលែក​ចំណេះដឹងបន្ត និង​លើក​កម្ពស់គុណភាពអប់រំ, ការ​ពង្រឹងបំណិនសតវត្សទី២១ និង ការ​លើក​កម្ពស់​មនសិការ​ស្នេហាជាតិក្នុង​ចំណោម​យុវជន។
នាឱកាស​នោះ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមុខងារសាធារណៈ និង​ជា​ប្រធាន​សហភាព​សហព័ន្ធយុវជន​កម្ពុជា បានគូស​បញ្ជាក់ពីគោល​បំណង​ធំបំផុត នៃកម្មវិធី មនសិការពលរដ្ឋ​ល្អ គឺ​ជំរុញ​ឱ្យ​យុវជន​មាន​សមត្ថភាព និង​ភាពជឿជាក់​លើ​ខ្លួន​ឯង រួម​សាមគ្គីគ្នា​ជាធ្លុង​មួយ ខិតខំ​រៀនសូត្រ​ បន្ត​ពង្រឹងសមត្ថភាព ស្វែង​យល់​ពីការផ្តល់តម្លៃ និង​មោទនភាព​ចំពោះ​ប្រទេស​ជាតិ និង​បណ្តុះឆន្ទៈមនសិការស្នេហាជាតិ ដែលនេះនឹង​ក្លាយ​ជាខឿន​ដ៏​រឹងមាំ​មួយ រួម​ចំណែក​ដលើ់​ការការពារ និង​អភិវឌ្ឍ​ប្រទេស​ជាតិ។
សូមជំរាបជូនថា ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០២៤មក កម្មវិធី​មនសិការពលរដ្ឋល្អ ត្រូវ​បានដាក់​ឱ្យ​អនុវត្ត​នៅ​តាម​គ្រឹះស្ថាន​សិក្សា​តាម​បណ្តា​ខេត្ត​រាជធានី​ចំនួន១២ រួមមាន រាជធានីភ្នំពេញ ខេត្តកណ្តាល ខេត្តស្វាយរៀង ខេត្តសៀមរាប ខេត្តបាត់ដំបង ខេត្តកំពង់ស្ពឺ ខេត្តព្រះសីហនុ ខេត្តកំពង់ចាម ខេត្តកំពង់ធំ ខេត្តប៉ៃលិន ខេត្តស្ទឹងត្រែង និងខេត្តតាកែវ តាមរយៈការអនុវត្តវិធីសាស្ត្របង្រៀនថ្មី និងបានជំរុញសកម្មភាពក្រៅម៉ោងសិក្សាសម្រាប់យុវជន ជាមួយសមាជិកក្លឹប ជាសិស្សកម្រិតថ្នាក់ទី១០ និងថ្នាក់ទី១១ ប្រកបដោយជោគជ័យ៕