ក្រសួងអប់រំអនុញ្ញាតឱ្យបើកឡើងវិញគ្រឹះស្ថានមត្តេយ្យសិក្សា និងសេវាថែទាំកុមារ
ភ្នំពេញ – ចាប់ពីដើមខែធ្នូនេះតទៅក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា បានអនុញ្ញាត​ឱ្យ​បើកដំណើរ​គ្រឹះស្ថានមត្តេយ្យសិក្សា និងសេវាថែទាំកុមារការឡើងវិញ សម្រាប់កុមារមានអាយុចាប់ពី ៥ឆ្នាំឡើង នៅគ្រឹះស្ថានសិក្សាសារធារណៈ និងឯកជនទាំងអស់ ចាប់ពីថ្ងៃទី០១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ តទៅ ។
ឯកឧត្តម រស់ សុវាចា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ក្រសួងអប់រំអនុញ្ញាតឱ្យបើកដំណើរការគ្រឹះស្ថានមត្តេ​យ្យ​សិក្សា និងសេវាថែទាំកុមារឡើងវិញ ប៉ុន្តែត្រូវអនុវត្តគោលការណ៍ប្រតិបត្តិស្តង់ដារ និងវិធានការសុខាភិបាលឱ្យខ្ជាប់ខ្ជួន ដែលក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ចុះថ្ងៃទី ០៤ សីហា ២០២០ ។
ទន្ទឹមនឹងក្រសួងអប់រំអនុញ្ញាតឱ្យ​​បើក​សាលា​រៀន​ថ្នាក់មត្តេ​យ្យ​សិក្សា​ឡើងវិញនេះ លោក សូ ធី នាយកនៃសាលាបឋមសិក្សាចតុមុខ រាជធានីភ្នំពេញ មានប្រសាសន៍ថា សាលាបឋមសិក្សាចតុមុខបានរៀបចំហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសាលារួចជាស្រេចដើម្បីធានាសុវត្ថិភាពសិស្ស គ្រូបង្រៀន និងបុគ្គលិកអប់រំទាំងអស់ ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ សាលាមានគណៈគ្រប់គ្រងសាលារង់ចាំត្រួតពិនិត្យ បាញ់ថ្នាំសម្លាប់មេរោគគ្រប់បន្ទប់រៀនទាំងអស់មុនទទួលសិស្សឱ្យចូលរៀន វាស់កម្ដៅ បាញ់អាល់កុល រក្សាគម្លាតសុវត្ថិភាពជាប្រចាំគ្រប់ពេលវេលាទាំងអស់ ។
លោក ទេស សុភាន់រី នាយកសាលាមីគីវ៉េ សាខាទី៣ រាជធានីភ្នំពេញ មានប្រសាសន៍ថា សាលារបស់លោកបានត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេចដើម្បីបើកដំណើរការគ្រឹះស្ថានបឋមសិក្សា និងសេវាថែទាំកុមារ ដោយប្រត្តិបត្តិទៅលើគោលការណ៍សុវត្ថិភាព SOP ដែលជាគោលការណ៍ក្រសួងអប់រំបានដាក់ចេញ ។ លោក ទេស សុភាន់រី បានបញ្ជាក់ថា បុគ្គលិកសាលាមីគីវ៉េទាំងអស់បានចាក់វ៉ាក់សាំងរួចរាល់ តាមយុទ្ធនាការថ្មីៗដែលរាជរដ្ឋាភិបាលដាក់ចេញ ។ លើសពីនេះ បង្កើតវេនសិក្សាផ្សេងៗគ្នា ដើម្បីកាត់បន្ថយការកកកុញសិស្ស និងរក្សាគម្លាតគ្នាក្នុងការចេញចូល ។
គួររំលឹកថា កាលពីថ្ងៃទី០១ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១ ក្រសួងអប់រំបានប្រកាសបើកដំណើរការសិក្សាគ្រប់កម្រិតនៅទូទាំងប្រទេស ដើម្បីពង្រីកវិសាលភាពនៃការបង្រៀននិងរៀនតាមបណ្តុំសម្រាប់ គ្រឹះស្ថានសិក្សាសាធារណៈ និងឯកជន នៅគ្រប់កម្រិត ក្នុងភូមិសាស្ត្រទូទាំងរាជធានី ខេត្តទាំងអស់ ។ ការពង្រីក វិសាលភាពនេះ រួមបញ្ចូលទាំងការពង្រីកពីកម្រិតថ្នាក់ទី៩ និងទី១២ រហូតដល់គ្រប់កម្រិតថ្នាក់នៅមធ្យមសិក្សា និងការពង្រីកវិសាលភាពដល់កម្រិតបឋមសិក្សា គ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាសាធារណៈ និងឯកជន វិទ្យាស្ថានជាតិ អប់រំ វិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យា គ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាលគ្រូ គ្រឹះស្ថានសិក្សាអប់រំពិសេស, សាលាអនុវត្តន៍ និង វិទ្យាល័យចំណេះទូទៅនិងអប់រំបច្ចេកទេស ដោយគោរពតាមយ៉ាងខ្ជាប់ខ្លួននូវបទដ្ឋានសុខាភិបាលជាធរមាន៕