នៅលោកខាងលិច ទម្លាប់នៃការអង្គុយច្រើនបានរីករាលដាលមកដល់តំបន់អាស៊ី គេលែងឃើញមានទម្លាប់ធ្វើដូចមុនទៀតហើយ កំណើននៃអ្នកធ្វើការនៅក្នុងការិយាល័យកាន់តែមានចំនួនច្រើនឡើងៗ ។ ប៉ុន្តែទម្លាប់អង្គុយនេះ បណ្តាលឱ្យមានជំងឺជាច្រើនដូចជា ជំងឺលើសឈាម ជំងឺធាត់ ជំងឺសរសៃរឈាមបេះដូង ជំងឺពុកឆ្អឹង និងមហារីកជាដើម ដែលជះឥទ្ធិពលដល់ការរស់នៅ។
ការចំណាយពេលអង្គុយធ្វើការច្រើនពេក នៅកន្លែងធ្វើការ ឬនៅផ្ទះ គឺមិនត្រឹមតែកាត់បន្ថយភាពរឹងមាំនៃសាច់ដុំ និងសម្បទាផ្លូវដង្ហើមប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងបានបង្កើនចំណង់អាហារ និងរារាំងប្រាថ្នារួមក្នុងសកម្មភាពនានាផងដែរ។
ដើម្បីចៀសវាងនូវបញ្ហាទាំងអស់នេះ បើតាមការណែនាំពីសៀវភៅ IKIGAI បានបញ្ជាក់ថា មនុស្សម្នាក់ៗ ចាំបាច់ប្រើប្រាស់ទម្លាប់ផ្សេងៗ និងចលនាផ្សេងដើម្បីទទួលបានសុខុមាលភាពមកវិញ។ ប៉ុន្តែត្រូវការការព្យាយាមបន្តិច ដោយត្រូវតែបន្ថែមទម្លាប់ប្រចាំថ្ងៃដូចជា៖
• ដើរទៅធ្វើការ ឬគ្រាន់តែដើរលេងៗរយៈពេល២០នាទីជារៀងរាល់ថ្ងៃ
• ឡើងជណ្តើរជើង ជាជាងប្រើជណ្តើរយន្ត ឬជណ្តើរប្រអប់ ធ្វើបែបនេះល្អសម្រាប់ឥរិយាបថ សាច់ដុំ និងប្រព័ន្ធផ្លូវដង្ហើមរបស់អ្នក។
• ចូលរួមសកម្មភាពសង្គម ឬសកម្មភាពកម្សាន្តនានា ធ្វើដូច្នេះអ្នកមិនចំណាយពេលវេលាមើលទូរទស្សន៍ ទូរសព្ទ ហើយជួយពង្រឹងស្មារតីរីករាយនៅក្នុងសហគមន៍ថែមទៀត។
• ជំនួសអាហារញ៉ាំលេង មកជាផ្លែឈើ ដែលធ្វើឱ្យអ្នកមិនសូវមានអារម្មណ៍ឃ្លាន ជាពិសេសគឺបន្ថែមសារធាតុចិញ្ចឹមបន្ថែមដល់រាងកាយ។
• ចំណាយពេលគេងឱ្យបានគ្រប់គ្រាន់ និងសមរម្យ ការគេងឱ្យបាន៧ ទៅ៨ម៉ោង ជាការល្អ ប៉ុន្តែការគេងច្រើនជាងនេះ ធ្វើឱ្យយើងមានអារម្មណ៍ស្ពឹកស្រពន់។
• លេងជាមួយក្មេងៗ ឬសត្វចិញ្ចឹម ឬចូលរួមលេងកីឡា ការធ្វើបែបនេះ មិនត្រឹមតែធ្វើឱ្យរាងកាយរឹងមាំ ប៉ុន្តែថែមទាំងជួយជំរុញខួរក្បាល និងបង្កើនការគោរពដល់ខ្លួនឯង។
• យកចិត្តទុកដាក់ទៅលើទម្លាប់ប្រចាំថ្ងៃរបស់អ្នក ដើម្បីលុបបំបាត់ទម្លាប់មិនល្អ និងជំនួសមកវិញនូវទម្លាប់ល្អៗវិញ៕
ជាផលិតករផលិតកម្មវិធី និងជាអ្នកយកព័ត៌មាននៃ AMS Education ។ លោកមានបទពិសោធន៍ការងារជា អ្នកសារព័ត៌មាន វេបសាយ, ទូរទស្សន៍ ជាជំនួយការផលិតករភាពយន្ត ផលិតករក្រៅប្រព័ន្ធ និងជាផលិតករប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយចម្រុះ។