រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងបរិស្ថាន ៖ ទិវាឧទ្យានុរក្សពិភពលោក ៣១ កក្កដា រំលឹកវីរភាពមន្ត្រីឧទ្យានុរក្សក្នុងកិច្ចការពារធនធានធម្មជាតិកម្ពុជា
ថ្ងៃទី៣១ កក្កដា គឺជា​ទិវាឧទ្យានុរក្សពិភពលោក ដែលប្រារព្ធឡើង​ដើម្បីរម្លឹក​ដល់​មន្រ្តី​ឧទ្យានុរក្ស ដែលត្រូវ​បាន​សម្លាប់ ឬរងរបួស​ក្នុង​បេសកកម្ម នៃកាតព្វកិច្ច​ការពារ​បរិស្ថាន អភិរក្ស​ធនធាន​ធម្មជាតិ និង​ដើម្បីអបអរសាទរ​ការងារមន្រ្តី​ឧទ្យានុរក្ស ដែលបាន​លះបង់កម្លាំង​កាយ កម្លាំងចិត្ត​បំពេញ​ការងារ​ដើម្បីការពារ​បេតិកភណ្ឌធម្មជាតិ និង​វប្បធម៌​របស់​ពិភពលោក។
ក្នុង​ឱកាស​ចុះ​សួរសុខទុកខមន្រ្តីរាជការ មន្រ្តីឧទ្យានុរក្ស នៅខេត្តមណ្ឌលគិរី កាលពីថ្ងៃទី៣១ កក្កដា ឯកឧត្តម អ៊ាង សុផល្លែត រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងបរិស្ថាន បានសម្តែង​នូវការដឹងគុណ និង​អគុណចំពោះ​មន្រ្តីឧទ្យានុរក្ស ដែលជា​កម្លាំងជួរមុខបានលះបង់កម្លាំងកាយ កម្លាំងចិត្ត មិនខ្លាចនឿយហត់ទាំងយប់ទាំងថ្ងៃ ធ្វើការល្បាត បង្ក្រាបបទល្មើសធនធានធម្មជាតិ និងពេលខ្លះប្រឈមនឹងការលះបង់អាយុជីវិត ដើម្បីការពារធនធានធម្មជាតិ និងបរិស្ថាន ឱ្យបានស្អាត មានភាពបៃតង នៅគង់វង្សតកូនចៅទៅជំនាន់ក្រោយ។