រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ ជំរុញលោកគ្រូអ្នកគ្រូ និង​មន្រ្តីអប់រំទាំងអស់ពង្រឹងចំណេះដឹងបច្ចេកវិទ្យា
ភ្នំពេញ – ការផ្ទេចំណេះដឹងផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាដល់សិស្សានុសិស្ស និងការធ្វើការងារប្រចាំថ្ងៃនៅក្នុងស្ថាប័នរបស់លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងមន្រ្តីអប់រំ ត្រូវទាមទារឱ្យមន្រ្តីទាំងអស់មានការយល់ដឹងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាបានច្បាស់លាស់ ដែលនឹងធ្វើឱ្យសិស្សានុសិស្សឆាប់ទទួលបានចំណេះដឹងក៏ដូចជាជួយដល់ស្ថាប័នអប់រំអាចដំណើការទៅបានយ៉ាងល្អប្រសើរ។ នេះបើតាមការលើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុងឱកាសអញ្ជើញសម្ភោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការបណ្ណាល័យសិក្សា នៃមជ្ឈមណ្ឌលគរុកោសល្យភូមិភាគខេត្តតាកែវ កាលពីថ្ងៃទី២២ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២២ កន្លងទៅ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន បានលើកឡើងថា ជំនាញបច្ចេកវិទ្យា ពិតជាមានសារៈសំខាន់សម្រាប់យកទៅសិក្សាស្រាវជ្រាវ ដើម្បីជួយពង្រឹងនិងបង្កើនចំណេះដឹងដល់មន្រ្តីអប់រំ ឱ្យ​កាន់តែល្អប្រសើរ និងកាន់តែទូលំទូលាយថែមទៀត។
“សម័យកាលបច្ចុប្បន្ននេះ បានឈានដល់បដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្មទី៤ ហើយ គឺសម័យបច្ចេកវិទ្យា គ្រប់ក្រសួងស្ថាប័នទាំងអស់សុទ្ធសឹងតែពឹងផ្អែកទៅលើវា ដែលតម្រូវឱ្យ​យើងម្នាក់ៗត្រូវមានចំណេះដឹងផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល សម្រាប់ការប្រកួតប្រជែង ការសិក្សាស្រាវជ្រាវ និងការធ្វើការងារប្រចាំថ្ងៃ”
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំបន្ថែមថា ក្រសួងអប់រំបានដាក់បញ្ជូលមុខវិជ្ជាបច្ចេកវិទ្យាកុំព្យូទ័រទៅក្នុងមុខវិជ្ជាសិក្សាតាំងពីថ្នាក់បឋមសិក្សាដល់ថ្នាក់វិទ្យាល័យដើម្បីឱ្យ​សិស្សានុសិស្សបានសិក្សា និងមានចំណេះជំនាញពិតប្រាកដលើផ្នែកកុំព្យូទ័រ ដើម្បីងាយស្រួលដល់ការសិក្សាស្រាវជ្រាវបន្ថែម ដោយធ្វើយ៉ាងណាឱ្យសិស្សទទួលបានចំណេះដឹងថ្មីៗតាមរយៈប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេត ដូច្នេះលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ថ្នាក់គ្រប់គ្រងសាលា ត្រូវណែនាំដល់ប្អូនៗសិស្សានុសិស្សត្រូវពង្រឹងសមត្ថភាពចំណេះដឹងផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាកុំព្យូទ័រឱ្យ​បានល្អប្រសើរ។
លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន អគ្គនាយកបណ្តាញគ្រឹះស្ថានអប់រំ និងបណ្តុះបណ្តាល វេសឡាញ អេដ្យូខេសិន គ្រុប ធ្លាប់បានលើកឡើងថា ពិភពលោកបច្ចុប្បន្ននេះមានការប្រែប្រួលយ៉ាងលឿនខណៈការអប់រំខ្លះមានអាយុកាលតាំងពីច្រើនឆ្នាំមុន ហេតុនេះយើងត្រូវការផ្លាស់ប្តូររបៀបនៃការអប់រំដើម្បីដើរឱ្យទាន់របត់ និងតម្រូវការជាក់ស្តែងរបស់ពិភពលោកទាំងបច្ចុប្បន្ន និងអនាគត។
បើតាម​លោកឧកញ៉ា នៅសតវត្សរ៍ទី២១នេះ យើងត្រូវតែដើរឱ្យលឿន ហើយអ្នកបណ្តុះបណ្តាលត្រូវតែសម្លឹងឱ្យឆ្ងាយ ឬត្រូវមើលពីនិន្នាការចាប់ពី ១០ឆ្នាំ ទៅ២០ឆ្នាំទៀត ទើបអាចធានាបានថា ធនធានមនុស្សជំនាន់ថ្មីរបស់យើងអាចក្លាយជាអ្នកមានសមត្ថភាពឆ្លើយតបនឹងស្ថានភាពពិតប្រាកដក្នុងទីផ្សារការងារ។ ប្រសិនបើយើងមិនមើលឱ្យឆ្ងាយ ហើយដើរឱ្យលឿនទេ មានន័យថា យើងនឹងបង្រៀនសិស្សថយក្រោយ ព្រោះប្រសិនបើយើងមិនទៅមុខ ប្រទេសក្នុងតំបន់គេនឹងបង្រៀនសិស្សរបស់គេទៅមុខ ហេតុនេះស្មើនឹងយើងយឺតជាងគេដដែល៕