ភ្នំពេញ – មានប្រសាសន៍នៅក្នុងពិធីប្រគល់សញ្ញាបត្រជូននិស្សិតជ័យលាភី របស់សាកលវិទ្យាល័យអាស៊ី-អឺរ៉ុប នៅថ្ងៃទី២៣ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២២ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ដោយធ្វើការកោតសរសើរចំពោះរដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដែលបានខិតខំក្នុងការអភិវឌ្ឍវិស័យអប់រំ។
សម្តេចតេជោបានមានប្រសាសន៍ថា បើទោះបីជាយើងត្រូវទទួលការប្រមាថពីមនុស្សខ្លះថា គុណភាពអប់រំនៅកម្ពុជាខ្សោយ ក៏ប៉ុន្តែសម្តេចតេជោបញ្ជាក់ថា ភាពខ្លាំង ឬខ្សោយ បញ្ហាមិនស្ថិតត្រង់គេថានោះទេ គឺស្ថិតនៅត្រង់យើងពង្រឹង និងការខិតខំខ្លួនឯង។
“យើងទទួលស្គាល់នូវចំណុចខ្វះខាតដែលត្រូវពង្រឹងចាប់តាំងពីថ្នាក់បឋម រហូតមកដល់ថ្នាក់ខ្ពស់ជាបន្ត មកដល់ឧត្តមសិក្សា ឬក្រោយឧត្តមសិក្សា ដែលកិច្ចការងារនេះ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានខិតខំប្រឹងប្រែងខ្លាំងណាស់….”
ជាមួយគ្នានេះ សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តី ក៏បានសម្តែងការកោតសរសើរដល់រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ ក្នុងការធ្វើទំនើបកម្មវិស័យអប់រំ ដោយក្នុងនោះក៏មានការដាក់វិទ្យាល័យមួយចំនួនឱ្យទៅជាវិទ្យាល័យបែបថ្មី ដែលជាពិធីសាស្រ្តដើម្បីពង្រឹងគុណភាព នៃការអប់រំនៅកម្ពុជាឱ្យទាន់សម័យ និងធ្វើទំនើបកម្មក្នុងវិស័យអប់រំ សិក្សាធិការ។
គួរបញ្ជាក់ថា ក្នុងគំនិតផ្តួចផ្តើមជួយដល់ប្រព័ន្ធអប់រំនៅកម្ពុជាឱ្យមានលទ្ធភាពប្រកួតប្រជែងប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពជាមួយប្រព័ន្ធអប់រំបណ្តាប្រទេសក្នុងសហគមន៍អាស៊ាន ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានបង្កើតឡើងនូវសាលារៀនជំនាន់ថ្មី នៅតំបន់មួយចំនួន ក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្សឱ្យមានជំនាញខ្ពស់លើមុខវិជ្ជាវិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម និងគណិតវិទ្យា។ ជាមួយគ្នានេះ ក្រសួងអប់រំ ក៏បានធ្វើការកែលម្អវិធីសាស្ត្របង្រៀន ផលិតកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃ Apps រៀបចំកម្មវិធីមុខវិជ្ជាបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានតាមការសរសេរកម្មវិធីកុំព្យូទ័រ (Coding) គម្រោងអប់រំឌីជីថលបង្កើត Media Studio និងបង្កើត Date Center និង Smart E-Classroom ជាដើម៕