សម្តេចតេជោ ៖ រដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួងអប់រំខិតខំខ្លាំងណាស់ក្នុងការ​ធ្វើទំនើបកម្ម​វិស័យ​អប់រំ
ភ្នំពេញ – មានប្រសាសន៍​នៅ​ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់សញ្ញាបត្រ​ជូន​និស្សិត​ជ័យ​លាភី របស់​សាកលវិទ្យាល័យ​អាស៊ី-អឺរ៉ុប នៅថ្ងៃទី២៣ ខែសីហា ឆ្នាំ​២០២២ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃកម្ពុជា បាន​មានប្រសាសន៍​ដោយ​ធ្វើ​ការ​កោតសរសើរ​ចំពោះ​រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា ដែល​បាន​ខិតខំ​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍវិស័យអប់រំ។
សម្តេចតេជោ​បាន​មានប្រសាសន៍ថា បើទោះបីជា​យើង​ត្រូវ​ទទួល​ការ​ប្រមាថពីមនុស្សខ្លះថា គុណភាពអប់រំនៅ​កម្ពុជាខ្សោយ ក៏​ប៉ុន្តែ​សម្តេចតេជោ​បញ្ជាក់ថា ភាពខ្លាំង ឬខ្សោយ បញ្ហា​មិន​ស្ថិត​ត្រង់គេថានោះទេ គឺស្ថិត​នៅ​ត្រង់យើងពង្រឹង និង​ការ​ខិតខំខ្លួន​ឯង។
“យើងទទួលស្គាល់នូវចំណុច​ខ្វះ​ខាត​ដែលត្រូវ​ពង្រឹងចាប់តាំងពីថ្នាក់បឋម រហូត​មក​ដល់ថ្នាក់ខ្ពស់ជាបន្ត មក​ដល់ឧត្តមសិក្សា ឬ​ក្រោយ​ឧត្តម​សិក្សា​ ដែល​កិច្ច​ការ​ងារនេះ រដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និ​ងកីឡា បានខិតខំប្រឹងប្រែង​ខ្លាំង​ណាស់….”
ជាមួយ​គ្នា​នេះ សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តី ក៏​បាន​សម្តែង​ការ​កោតសរសើរ​ដល់រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ទំនើបកម្ម​វិស័យ​អប់រំ ដោយ​ក្នុងនោះ​ក៏​មាន​ការ​ដាក់វិទ្យាល័យ​មួយ​ចំនួន​ឱ្យ​ទៅ​ជា​វិទ្យាល័យ​បែបថ្មី ដែលជា​ពិធីសាស្រ្ត​ដើម្បីពង្រឹងគុណភាព នៃការ​អប់រំនៅ​កម្ពុជា​ឱ្យ​ទាន់សម័យ​ និង​ធ្វើទំនើបកម្ម​ក្នុង​វិស័យ​អប់រំ សិក្សាធិការ។
គួរ​បញ្ជាក់ថា ក្នុង​គំនិត​ផ្តួច​ផ្តើម​ជួយ​ដល់​ប្រព័ន្ធ​អប់រំ​នៅ​កម្ពុជា​ឱ្យ​មាន​លទ្ធភាព​ប្រកួត​ប្រជែង​ប្រកប​ដោយ​ប្រសិទ្ធភាព​ជាមួយ​ប្រព័ន្ធអប់រំ​បណ្តា​ប្រទេស​ក្នុង​សហគមន៍​អាស៊ាន ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា បានបង្កើត​ឡើងនូវ​សាលា​រៀន​ជំនាន់ថ្មី នៅ​តំបន់​មួយ​ចំនួន ​​ក្នុង​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ធនធាន​មនុស្ស​ឱ្យ​មានជំនាញ​ខ្ពស់​លើ​មុខវិជ្ជា​វិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម និង​គណិតវិទ្យា។ ជាមួយ​គ្នា​នេះ ក្រសួងអប់រំ ក៏​បានធ្វើ​ការ​កែលម្អ​វិធីសាស្ត្រ​បង្រៀន ផលិត​កម្មវិធី​ទូរស័ព្ទដៃ Apps រៀបចំ​កម្មវិធី​មុខវិជ្ជា​បច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មាន​តាម​ការសរសេ​រ​កម្មវិធី​កុំព្យូទ័រ (Coding) គម្រោង​អប់រំ​ឌីជីថល​បង្កើត Media Studio និង​បង្កើត Date Center និង ​Smart E-Classroom​ ជាដើម៕