មហោស្រពគីហ្សូណាជប៉ុន-កម្ពុជា ឆ្នាំ២០២៦ អបពរសាទរចំណងមិត្តភាពរវាងប្រទេសទាំងពីរ កំពុងតែប្រព្រឹត្តទៅនៅមជ្ឈមណ្ឌលសហប្រតិបត្តិការកម្ពុជា-ជប៉ុន (CJCC) ចាប់ពីថ្ងៃទី៥ ដល់ថ្ងៃទី៨ ខែកុម្ភៈ ក្រោមប្រធានបទ «Exploring a New Gateway: The Beginning of a New Journey Connecting Japan and Cambodia»។
ក្នុងពិធីបើកកាលពីល្ងាចថ្ងៃទី៥ កុម្ភៈ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំយុវជន និងកីឡា លើកឡើងថា មហោស្រពនេះ បានបង្កប់នូវអត្ថន័យពិសេសដែលឆ្លុះបញ្ចាំងពីទំនាក់ទំនងវប្បធម៌ ដ៏ស៊ីជម្រៅរវាងប្រជាជនកម្ពុជា និងជប៉ុន។ ហើយអត្ថន័យប្រធានបទ នៃមហោស្រព គីហ្សូណា ឆ្នាំនេះ បានក្រើនរំលឹកឱ្យយុវជនគ្រប់គ្នាត្រូវបន្តស្វែងយល់ និងអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពជាប្រចាំ។
បើតាមប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ប្រធានបទ «Exploring a New Gateway: The Beginning of a New Journey Connecting Japan and Cambodia» ឬ « រិះរកច្រកផ្លូវថ្មី៖ ការចាប់ផ្តើមនៃដំណើរថ្មីដែលតភ្ជាប់កម្ពុជា និងជប៉ុន» បង្កប់នូវអត្ថន័យយ៉ាងជ្រាលជ្រៅសម្រាប់យុវជនកម្ពុជាលើច្រើនទិដ្ឋភាព ដោយមហោស្រពនេះនឹងបញ្ជ្រាបចំណេះដឹងតាមរយៈសិល្បៈនិងការកម្សាន្ត ផ្តល់ឱកាសដល់យុវជនខ្មែរបានស្វែងយល់ពីពិភពលោកខាងក្រៅ ជាពិសេសវិន័យ ការរស់នៅ និងសិល្បៈរបស់ជនជាតិជប៉ុន។ ការយល់ដឹងពីភាពខុសគ្នានៃវប្បធម៌ នឹងជួយឱ្យយុវជនកម្ពុជាពង្រឹងភាពជាពលរដ្ឋសកល និងមានសមត្ថភាពធ្វើការក្នុងបរិបទអន្តរជាតិបានកាន់តែប្រសើរ។
ទន្ទឹមនឹងនេះ ពាក្យថា «New Journey – ដំណើរថ្មី» បង្ហាញពីការបោះជំហានចេញពីទំនាក់ទំនងបែបប្រពៃណី ទៅជាទំនាក់ទំនងបែបទំនើប ការកសាងមិត្តភាព ចាប់យកឱកាសសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍខ្លួន ហ្វឹកហាត់អភិវឌ្ឍជំនាញទន់ ហើយការទស្សនាការសម្ដែងសិល្បៈ ការដាក់តាំងពិព័រណ៍នានា នឹងជួយបំផុសគំនិតច្នៃប្រឌិតដល់យុវជនក្នុងការបង្កើតអ្វីដែលថ្មីសម្រាប់សង្គមជាតិខ្លួនឯង។
មហោស្រពគីហ្សូណាជប៉ុន-កម្ពុជា ត្រូវបានរៀបចំឡើងជារៀងរាល់ឆ្នាំចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១២មក ក្នុងគោលបំណង(១) រឹតចំណងមិត្តភាព៖ ដើម្បីពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ និងការយល់ដឹងពីគ្នាទៅវិញទៅមករវាងប្រជាជនកម្ពុជា និងជប៉ុន (២) ផ្លាស់ប្តូរវប្បធម៌៖ បង្ហាញពីភាពសម្បូរបែបនៃវប្បធម៌ជប៉ុន និងកម្ពុជា តាមរយៈសិល្បៈប្រពៃណី និងទំនើប (៣) ការអប់រំ និងឱកាស៖ ផ្តល់ឱកាសដល់យុវជនក្នុងការស្វែងយល់ពីអាហារូបករណ៍ ការងារ និងបច្ចេកវិទ្យារបស់ជប៉ុន៕