រដ្ឋមន្រ្តីអប់រំ បង្ហាញគន្លឹះសំខាន់ៗដើម្បីជួយសិស្សទទួលបាននិទ្ទេសល្អក្នុងការប្រឡងបាក់ឌុប
សំឡេងត្រូវបានបង្កើតឡើងដោយបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI)
ក្នុងពិធី​ជួប​សំណេះសំណាល និង​ពិនិត្យ​វឌ្ឍនភាព​ការ​អនុវត្តតេស្ត PISA នៅ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន ស្វាយធំ ខេត្ត​សៀមរាប កាលពី​ពេល​កន្លង​ទៅ ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត​សភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​អប់រំ យុវជន និងកីឡា​ បានប្រាប់​ពីគន្លឹះ​មួយចំនួន​ជួយឱ្យ​សិស្ស​ទទួល​បាន​និទ្ទេស​ល្អៗ​ក្នុងការ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ (បាក់ឌុប)​ ខាងមុខនេះ។
ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត​សភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន មាន​ប្រសាសន៍​ថា ដើម្បី​សម្រេច​បាន​លទ្ធផល​សិក្សា​កាន់តែ​ប្រសើរ ជាពិសេស​ទទួលបាន​និទ្ទេស​ល្អៗក្នុង​ការប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ​ខាង​មុខ​នេះ សាលារៀន​ត្រូវ​បន្ត​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​រក​វិធីសាស្ត្រ​បង្រៀន​ថ្មីៗ ដើម្បី​ឱ្យ​សិស្ស​ឆាប់យល់ និង​ឆាប់ចាំ។ លើស​ពីនេះ រៀបចំ​កម្មវិធី​រៀន​ពេញ​មួយថ្ងៃ បង្រៀន​បំប៉ន​សិស្ស​ខ្សោយ ធ្វើ​ស្វ័យ​សិក្សា សិក្សា​ជាក្រុម រៀន​បន្ថែម​ម៉ោង បង្កើត​ក្លឹប​សិក្សា​ជាដើម និង​សូមរៀន​សូត្រ​ស្វែង​យល់​បន្ថែម​ពីឧត្តមានុវត្តន៍​របស់​សាលាគំរូ​នានា។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា​
រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​អប់រំ ក៏បាន​គូស​បញ្ជាក់​ពី​សារៈសំខាន់​នៃការ​ចូលរួម​គាំទ្រ​ពី​សំណាក់ លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ មាតាបិតា អ្នក​អាណា​ព្យាបាល​សិស្ស និង​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ទាំងអស់ និង​សំខាន់​បំផុត គឺការ​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​រៀនរបស់​សិស្ស​ដោយ​ផ្ទាល់ ដោយ​ត្រូវមាន​ទម្លាប់​ល្អក្នុង​ការប្រើ​បច្ចេកវិទ្យា​ថ្មីៗ ដើម្បី​គាំទ្រ​ដល់​ការរៀន​សូត្រ។ ជាពិសេស គឺត្រូវ​ប្រើប្រាស់​ទូរស័ព្ទ​ប្រកប​ដោយការ​គិត​ពិចារណា និងការ​ទទួល​ខុសត្រូវ​ខ្ពស់។
ជាមួយ​គ្នានេះ ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត​សភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ក៏បានកោតសរសើរ​ថ្លែង​អំណរគុណ​យ៉ាង​ជ្រាលជ្រៅ​ដល់​លោកនាយក គណៈគ្រប់គ្រងសាលា លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងភាគីពាក់ព័ន្ធ នៃវិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន ស្វាយធំដែលបានយក​ចិត្តទុកដាក់​បំពេញ​ភារកិច្ច​ការងារ​ប្រកប​ដោយការ​ទទួល​ខុសត្រូវ​ខ្ពស់ ជាពិសេស​សម្រេច​បាន​អត្រា​សិស្ស​ប្រឡង​ជាប់​សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ៩៧.៥% កាលពី​ឆ្នាំកន្លងទៅ។ លើសពីនេះ ការប្ដេជ្ញាចិត្តខ្ពស់​ក្នុងការ​អភិវឌ្ឍ​សាលារៀន​ឱ្យប្រែក្លាយ​ជាវិទ្យាល័យ​គំរូនា​ពេល​អនាគត។
ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត​សភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ក៏បានជូនពរ​ឱ្យវិទ្យាល័យ​នេះទទួល​បានលទ្ធផល​ល្អក្នុងការ​ធ្វើ​តេស្តអន្តរជាតិ PISA ក៏ដូចជា​សម្រេច​បាន​លទ្ធផល​អត្រា​សិស្ស​ជាប់កាន់​តែច្រើន និងបាន​និទ្ទេស​ល្អៗ សម្រាប់​ការ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យម​សិក្សា​ទុតិយភូមិ​នាពេល​ខាងមុខ។
សិស្សនៃវិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន ស្វាយធំ ខេត្តសៀមរាប
គួរជំរាប​ជូនថា​ ឆ្នាំ២០២៥នេះ វិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន ស្វាយធំ ខេត្តសៀមរាប ត្រូវបាន​ក្រសួងអប់រំ ជ្រើសរើស​ចូលរួម​ក្នុង​កម្មវិធី​តេស្ត​អន្តរជាតិ PISA ដែលជា​តេស្តវាស់វែង​សមត្ថភាព​សិស្ស​ក្នុង​វ័យ ១៥ឆ្នាំ លើផ្នែក​អំណាន គណិតវិទ្យា និង​វិទ្យាសាស្រ្ត ដើម្បី​រង្វាយ​តម្លៃ​គុណភាព​អប់រំ សម្រាប់​ធ្វើការ​វិភាគ​ស៊ីជម្រៅ​លើស្ថានភាព​ប្រព័ន្ធអប់រំ​ទាំងមូល រួមទាំង​ប្រសិទ្ធភាព​នៃការ​វិនិយោគ​លើ​ប្រព័ន្ធអប់រំ៕