ថ្លែងក្នុងពិធីបើកសិក្ខាសាលាស្ដីពី យុទ្ធសាស្ត្រសហគមន៍សាលារៀនលើកទី៣ (SCS3 ) ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍លើកឡើង៨ចំណុច ដើម្បីពង្រឹងយុទ្ធសាស្ត្រសហគមន៍សាលារៀន និងឆ្លើយតបនឹងយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលអាណត្តិទី៧។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន មានប្រសាសន៍ថា ការខិតខំប្រឹងប្រែងសហការគ្នា ដោយការមានចក្ខុវិស័យរួម ដើរលើផ្លូវត្រូវ និងមានមហិច្ឆតាធំ ជំរុញឱ្យយើងបន្តបោះជំហានទៅមុខឱ្យទាន់ប្រទេសក្នុងតំបន់ ជាមួយការប្តេជ្ញាចិត្តខ្ពស់ក្នុងលើកកម្ពស់វិស័យអប់រំនៅកម្ពុជា និងបន្សល់ទុកកេរ្តិ៍ដំណែលឱ្យកូនចៅជំនាន់ក្រោយ។
បើតាម ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ដើម្បីពង្រឹងយុទ្ធសាស្ត្រសហគមន៍សាលារៀន រួមមាន៖
ទី១. ចក្ខុវិស័យច្បាស់លាស់ ៖ បុព្វហេតុចម្បងដែលកម្ពុជាត្រូវធ្វើកំណែទម្រង់សាលារៀន គឺពង្រឹងគុណភាពអប់រំ ក្នុងគោលដៅបង្កើតធនធានមនុស្សឱ្យឆ្លើយតបនឹងចក្ខុវិស័យអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចសង្គមកម្ពុជាជាក់ស្តែង។ ក្នុងនោះ បង្កើតមូលដ្ឋានគ្រឹះចំណេះដឹងរឹងមាំ ដែលមិនត្រឹមតែជាទ្រឹស្តីទេ រួមទាំងការយល់ដឹងពីការអនុវត្ត និងសម្រេចបាននូវសមិទ្ធផលជាច្រើន។
ទី២. មានបំណិនក្នុងការអនុវត្ត ៖ ក្រសួងអប់រំ បានធ្វើកំណែទម្រង់វិស័យអប់រំ ចាប់ផ្តើមធ្វើពីការប្រឡងមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ, កំណែទម្រង់សាលារៀន និងកម្មវិធីសិក្សា និងដាក់ឱ្យអនុវត្តស្តង់ដាសាលារៀនគំរូជាដើម។ ដើម្បីកែលម្អសាលា ត្រូវចាប់ផ្តើមពីបញ្ហា។ ជាគន្លឹះដើម្បីអាចដឹងពីបញ្ហា គឺត្រូវធ្វើតេស្តស្តង់ដា វាយតម្លៃជាក់ស្តែងរកឱ្យឃើញពីកម្រិតរបស់គ្រូ និងសិស្ស ដើម្បីបំពេញបន្ថែមចំគោលដៅ។ គន្លឹះមួយទៀត គឺយកលទ្ធផលតេស្តទៅផ្សព្វផ្សាយជាសាធារណៈ ដូច្នេះទាំងគ្រូ និងសិស្ស ចាប់ផ្តើមមើលឃើញបញ្ហា ហើយខំប្រឹងកែលម្អទាំងអស់គ្នាតាមរយៈការរៀនបំប៉នបន្ថែម។
ទី៣. បង្កើតប្រព័ន្ធតែមួយ គាំទ្រគោលដៅរួម ៖ ឯកភាពគ្នាថាគ្រប់គម្រោងទាំងអស់ត្រូវឆ្លើយតបនឹងស្តង់ដាសាលារៀនគំរូ។ ការធ្វើកំណែទម្រង់ ត្រូវតែឱ្យល្អប្រសើរឡើង ដើម្បីលើកទឹកចិត្ត និងត្រូវផ្តល់យុត្តិធម៌ដល់សិស្ស និងគ្រូ ជំរុញឱ្យបន្តអនុវត្ត ក៏ដូចជាត្រូវឱ្យមានការចូលរួមពីទាំងអស់គ្នា។ ក្នុងន័យនេះ ចាំបាច់ណាស់ ឪពុកម្តាយ អ្នកអាណាព្យាបាល និងសហគមន៍ ត្រូវឱ្យតម្លៃលើការអប់រំ ដោយជឿជាក់ថា ការអប់រំអាចកែប្រែវាសនាមនុស្ស ជួយឱ្យយើងរស់នៅប្រកបដោយសេចក្តីថ្លៃថ្នូ។ ដើម្បីកែលម្អការអប់រំ មានកត្តា ៤ គឺ៖ សាលារៀន (ការគ្រប់គ្រង) សិស្សខំរៀន គ្រូចេះបង្រៀន និងឪពុកម្តាយត្រូវជួយគាំទ្រ។
ទី៤. ទិន្នន័យសាលារៀន ៖ សាលាត្រូវតែមានមានព័ត៌មានពេញលេញ សម្រាប់ធ្វើការវិភាគវាយតម្លៃ ដើម្បីឆ្លើយតបនឹងបញ្ហាឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព និងជាគន្លឹះក្នុងការរៀបចំផែនការសាលារៀនរយៈពេលវែង។
ទី៥. វិធានការដោះស្រាយ ៖ វិភាគមើលពីឬសគល់ នៃបញ្ហារបស់សាលា ដោយផ្អែកលើទិន្នន័យដែលប្រមូលបាន ចងក្រងជាប្រព័ន្ធ និងគ្រប់គ្រងទិន្និន័យឱ្យបានត្រឹមត្រូវ។
ទី៦. មានការទទួសស្គាល់ (គ្រូល្អ នាយកល្អ) ៖ ក្រសួងបានដាក់ចេញជាគោលការណ៍ គ្រូល្អ នាយកល្អ ដែលបានចូលរួមកែលម្អសាលារបស់ខ្លួន ហើយក៏មានការទទួលស្គាល់គ្រូឆ្នើម ដែលបានចុះជួយគាំទ្រតាមសាលារៀន និងចាប់ផ្តើមមានការវាយតម្លៃចំពោះគ្រូដែលមានសមត្ថភាពចែករំលែកទៅដល់ថ្នាក់តំបន់ និងជាអន្តរជាតិ នឹងក្លាយជាគ្រូឈានមុខ។
ទី៧. មានភាពជាម្ចាស់លើគម្រោង ៖ ដើម្បីឱ្យការអភិវឌ្ឍន៍មាននិរន្តរភាព ត្រូវបង្កើតជាប្រព័ន្ធការងារដោយខ្លួនឯង ផ្សាភ្ជាប់ទ្រឹស្តីជាមួយការអនុវត្តជាក់ស្តែង សិក្សាស្រាវជ្រាវសរសេរជាសៀវភៅដែលដកបទសោធន៍ដោយផ្ទាល់ចេញពីការអនុវត្តជាក់ស្តែងនៅតាមសាលារៀន។ ការសរសេរទុកជាឯកសារនេះ នឹងជួយពង្រឹងសមត្ថភាពយើងបន្ថែមមួយកម្រិតទៀត។
ទី៨. ឧត្តមានុវត្តន៍ និងមានការទទួលស្គាល់ ៖ ចំណេះដឹងពិតប្រាកដ គឺរៀនហើយត្រូវចេះប្រើប្រាស់ដើម្បីសម្រេចបានលទ្ធផលណាមួយដែលមានការទទួលស្គាល់។ គោលដៅនៃការបណ្តុះបណ្តាល គឺពង្រឹងមូលដ្នានគ្រឹះចំណេះដឹង ចេះច្បាស់ អនុវត្តបានប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងមានការទទួលស្គាល់ ហើយរបៀបរៀនមានវិធីច្រើនណាស់ មិនចាំបាច់ទាល់តែចូលសាលាទើបរៀនបានទេ។
គួរជម្រាបជូនថា រាជរដ្ឋាភិបាលអាណត្តិទី៧ ក្រោមការដឹកនាំរបស់សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានដាក់ចេញ យុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណ ដើម្បីនាំកម្ពុជាទៅដល់ការអភិវឌ្ឍកាន់តែខ្ពស់មួយកម្រិតទៀត ដែលមានមុំទី១ ផ្តោតលើការអភិវឌ្ឍន៍មូលធនមនុស្ស និងមុំទី៥ ផ្តោតលើកការអភិវឌ្ឍវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា ឌីជីថល ដែលពាក់ព័ន្ធនឹងវិស័យអប់រំ៕