ថ្លែងក្នុងពិធីបើកសិក្ខាសាលាឆ្លុះបញ្ចាំងស្ដីពី ការអនុវត្តកម្មវិធីបំណិនជីវិត “ការដាក់ទុនលើជំនាញថ្មីដើម្បីអនាគត” នៅតាមសាលាមធ្យមសិក្សាចំណេះទូទៅ កាលពីកន្លងទៅថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា សាលារៀនគោលដៅទាំងអស់នឹងត្រូវប្រើប្រាស់សៀវភៅបំណិនជីវិតដើម្បីបង្រៀននៅបឋមសិក្សា ចាប់ពីថ្នាក់ទី៤ដល់ថ្នាក់ទី៤ និងមធ្យមសិក្សា ចាប់ពីថ្នាក់ទី៧ដល់ថ្នាក់ទី៩ ដើម្បីឱ្យសិស្សមានសមត្ថភាពអភិវឌ្ឍខ្លួន គ្រួសារ និងសហគមន៍។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន សម្រាប់ការអនុវត្តកម្មវិធីបំណិនជីវិត គ្រូបង្រៀនត្រូវមានកាលវិភាគច្បាស់លាស់ ដោយបង្រៀនសិស្សឱ្យមានសមត្ថភាពស្វែងយល់ពីបញ្ហា ចេះស្វែងរកនូវដំណោះស្រាយដែលកើតមានជាក់ស្តែងក្នុងសហគមន៍មូលដ្ឋាន និងក្នុងបរិបទពិភពលោក។
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំបន្ថែមថា ដើម្បីឱ្យការអនុវត្តកម្មវិធីការអប់រំបំណិនជីវិតតាមសាលារៀនដំណើរការបានដោយភាពរលូនល្អ និងមានប្រសិទ្ធភាព អង្គភាពពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ធ្វើការសហការគ្នាជាមួយដៃគូពាក់ព័ន្ធដូចជា អង្គការយូនីសេហ្វ និងអង្គការរូមធូរីដ លើការអនុវត្តកម្មវិធីបំណិនជីវីត ដើម្បីប្រមូលរួមបញ្ចូលឱ្យទៅជាកម្មវិធីតែមួយ រៀបចំជាឯកសាររួមសម្រាប់ក្រសួងអប់រំ ដាក់ឱ្យអនុវត្តជាផ្លូវការក្នុងកម្មវិធីសិក្សា ដើម្បីឱ្យមានភាពជាម្ចាស់លើគម្រោង និងធានាបាននូវនិរន្តរភាពក្រោយ បញ្ចប់គម្រោង។ ជាមួយគ្នាត្រូវអនុវត្តវិធីសាស្រ្តបង្រៀនថ្មីៗ ព្រោះសៀវភៅបំណិនជីវិតតែមួយមុខ គឺមិនគ្រប់គ្រាន់នោះទេ ពោលគឺលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ត្រូវសិក្សាស្វែងយល់ពីវិធីសាស្ត្របង្រៀនសម្រាប់សិស្សសតវត្សទី២១ ដោយត្រូវបង្រៀនសិស្សឱ្យសិក្សាស្វែងយល់ ស្រាវជ្រាវ សរសេរ និងចេះរៀនដោយខ្លួនឯង តាមរយៈការអនុវត្តផ្ទាល់ ការធ្វើពិសោធន៍ផ្សារភ្ជាប់នឹងទ្រឹស្តី ការបង្កើតចម្ងល់ ស្វែងរកព័ត៌មាន វិភាគ និងរកដំណោះស្រាយ និងផ្លាស់ប្តូរជាវិជ្ជមានពីរបៀបគិត របៀបរៀន របៀបធ្វើការ និងរបៀបរស់នៅ ប្រកបដោយសុខដុមរមនា និងបណ្តុះស្មារតីសិស្សឱ្យស្រឡាញ់ការរៀនសូត្រ ដើម្បីឱ្យពួកគាត់ក្លាយជាមូលធនមនុស្សសម្រាប់ចូលរួមក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចសង្គមជាតិ។
សៀវភៅបំណិនជីវិត ត្រូវបានសហការរៀបចំចងក្រងដោយ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ជាមួយអង្គការ UNICEF និង KAPE ។ សៀវភៅនេះមានចំនួន៨ក្បាលសម្រាប់កុមារវ័យជំទង់ និងមនុស្សពេញវ័យ រួមមាន ចំណងជើង ១). ខ្ញុំ និងបរិស្ថានជុំវិញខ្ញុំ ២). ខ្ញុំ និងរាងកាយខ្ញុំ ៣). ខ្ញុំ អារម្មណ៍ខ្ញុំ និងទំនាក់ទំនងរបស់ខ្ញុំ ៤). ខ្ញុំ និងបំណងប្រាថ្នារបស់ខ្ញុំ ៥). ខ្លួនឯង ៦). ស្វ័យប្រសិទ្ធភាព ៧). សមត្ថភាពធ្វើការ និង ៨). សមត្ថភាពរកការងារ។
លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា សៀវភៅបំណិនជីវិត ផ្តល់សារសំខាន់សម្រាប់សិស្សកម្រិតបឋមសិក្សា និងមធ្យមសិក្សា ក្នុងការសិក្សាស្រាវជ្រាវបន្ថែមមុនពេលសិក្សាក្នុងថ្នាក់ ក្រោយពេលសិក្សាក្នុងថ្នាក់ និងក្នុងការអនុវត្តជាក់ស្តែងក្នុងសកម្មភាពក្រុម ឬសកម្មភាពក្នុងសហគមន៍។
បើតាមលោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា ក្រសួងអប់រំ មានបំណងលើកកម្ពស់មុខវិជ្ជាបំណិនជីវិតតាមមូលដ្ឋាន ដែលជាផ្នែកមួយនៃកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងយ៉ាងទូលំទូលាយដើម្បីកែលម្អគុណភាពនៃការបង្រៀន និងរៀននៅគ្រប់កម្រិតនៃការអប់រំ។ លោកជំទាវបន្តថា កម្មវិធីសិក្សាបំណិនជីវិតតាមមូលដ្ឋាន បានរៀបចំឡើងស្របតាមគោលដៅរបស់ក្រសួង ក្នុងការជំរុញវិធីសាស្រ្តការសិក្សាអាស្រ័យលើការងារគម្រោង ជាមួយការអនុវត្តជាក់លាក់នៃការសិក្សាអាស្រ័យលើបញ្ហាដែលជាផ្នែកមួយនៃវិធីសាស្ត្របង្រៀនបំណិនជីវិតតាមមូលដ្ឋាន។
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំបន្ថែមថា ការអនុវត្តមុខវិជ្ជាបំណិនជីវិតតាមមូលដ្ឋាន ជាមុខវិជ្ជាមួយក្នុងកម្មវិធីសិក្សា ដែលនឹងជំរុញលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្សានុសិស្ស ដូចជា ជួយអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពរបស់សិស្សឱ្យបានពេញលេញរួមមាន ចំណេះដឹង បំណិនទន់ បំណិនបច្វេកទេស ភាពជាអ្នកដឹកនាំ និងទំនុកចិត្ត។ បង្រៀនសិស្សអំពីរបៀបរៀន ដែលអាចជួយឱ្យពួកគេរៀនដោយខ្លួនឯងដោយផ្តោតពីបញ្ហា និងឱកាសដែលមាននៅក្នុងសហគមន៍ និងពិភពលោក។ សិស្សមានការផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថ និងមានជំនឿជាក់លើខ្លួនឯង។ សិស្សមានការសប្បាយរីករាយ ប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ ព្រមទាំងអភិវឌ្ឍបំណិន និងគុណតម្លៃដែលជាតម្រូវការក្នុងជីវភាពរស់នៅ និងទីផ្សារការងារក្នុងសតវត្សទី២១៕