សៀវភៅបំណិនជីវិត នឹង​ត្រូវ​ដាក់​ឱ្យ​បង្រៀននៅតាមសាលារៀនគោលដៅ ដើម្បីជួយ​សិស្សឱ្យ​មានសមត្ថភាព​អភិវឌ្ឍខ្លួន
ថ្លែងក្នុងពិធីបើកសិក្ខាសាលាឆ្លុះបញ្ចាំងស្ដីពី ការអនុវត្តកម្មវិធីបំណិនជីវិត “ការដាក់ទុនលើជំនាញថ្មីដើម្បីអនាគត” នៅតាមសាលាមធ្យមសិក្សាចំណេះទូទៅ កាលពីកន្លងទៅថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា សាលារៀនគោលដៅទាំងអស់នឹងត្រូវប្រើប្រាស់សៀវភៅបំណិនជីវិតដើម្បីបង្រៀននៅបឋមសិក្សា ចាប់ពីថ្នាក់ទី៤ដល់ថ្នាក់ទី៤ និងមធ្យមសិក្សា ចាប់ពីថ្នាក់ទី៧ដល់ថ្នាក់ទី៩ ដើម្បី​ឱ្យ​សិស្ស​មានសមត្ថភាព​អភិវឌ្ឍខ្លួន គ្រួសារ និង​សហគមន៍។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន សម្រាប់​ការ​អនុវត្ត​កម្មវិធីបំណិនជីវិត គ្រូបង្រៀនត្រូវមានកាលវិភាគច្បាស់លាស់ ដោយបង្រៀនសិស្សឱ្យមានសមត្ថភាពស្វែងយល់ពីបញ្ហា ចេះស្វែងរកនូវដំណោះស្រាយដែលកើតមានជាក់ស្តែងក្នុងសហគមន៍មូលដ្ឋាន និងក្នុងបរិបទពិភពលោក។
សៀវភៅបំណិនជីវិត ត្រូវ​បានសហការរៀបចំចងក្រងដោយ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ជាមួយអង្គការ UNICEF និង KAPE ។ សៀវភៅនេះមានចំនួន៨ក្បាលសម្រាប់កុមារវ័យជំទង់ និងមនុស្សពេញវ័យ រួមមាន ចំណងជើង ១). ខ្ញុំ និងបរិស្ថានជុំវិញខ្ញុំ ២). ខ្ញុំ និងរាងកាយខ្ញុំ ៣). ខ្ញុំ អារម្មណ៍ខ្ញុំ និងទំនាក់ទំនងរបស់ខ្ញុំ ៤). ខ្ញុំ និងបំណងប្រាថ្នារបស់ខ្ញុំ ៥). ខ្លួនឯង ៦). ស្វ័យប្រសិទ្ធភាព ៧). សមត្ថភាពធ្វើការ និង ៨). សមត្ថភាពរកការងារ។
ពិធីបើកសិក្ខាសាលាឆ្លុះបញ្ចាំងស្ដីពី ការអនុវត្តកម្មវិធីបំណិនជីវិត “ការដាក់ទុនលើជំនាញថ្មីដើម្បីអនាគត” នៅតាមសាលាមធ្យមសិក្សាចំណេះទូទៅ
អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងអប់រំបន្ថែមថា ការអនុវត្តមុខវិជ្ជាបំណិនជីវិតតាមមូលដ្ឋាន ជាមុខវិជ្ជាមួយក្នុងកម្មវិធីសិក្សា ដែលនឹងជំរុញលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្សានុសិស្ស ដូចជា ជួយអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពរបស់សិស្សឱ្យបានពេញលេញរួមមាន ចំណេះដឹង បំណិនទន់ បំណិនបច្វេកទេស ភាពជាអ្នកដឹកនាំ និងទំនុកចិត្ត។ បង្រៀនសិស្សអំពីរបៀបរៀន ដែលអាចជួយឱ្យពួកគេរៀនដោយខ្លួនឯងដោយផ្តោតពីបញ្ហា និងឱកាសដែលមាននៅក្នុងសហគមន៍ និងពិភពលោក។ សិស្សមានការផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថ និងមានជំនឿជាក់លើខ្លួនឯង។ សិស្សមានការសប្បាយរីករាយ ប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ ព្រមទាំងអភិវឌ្ឍបំណិន និងគុណតម្លៃដែលជាតម្រូវការក្នុងជីវភាពរស់នៅ និងទីផ្សារការងារក្នុងសតវត្សទី២១៕