អ្នកអប់រំ ៖ ការអប់រំសីលធម៌នៃការរស់នៅរបស់មនុស្ស ត្រូវអប់រំតាំងពីក្មេង និងបន្តអប់រំពេញមួយជីវិត
មិនថាពិភពលោកកំពុងរីកចម្រើនបែបណាក្ដី ការអប់រំសីលធម៌នៃការរស់នៅរបស់មនុស្សក្នុងសង្គមជាតិមួយ មិនអាចមើលរំលងបានឡើយ ព្រោះប្រសិនបើគ្មានសីលធម៌ ​ការ​រស់នៅរបស់មនុស្សក្នុងសង្គមនោះ នឹងរស់នៅគ្មានសណ្ដាប់ធ្នាប់។ អ្នកជំនាញអប់រំយល់ឃើញថា ការអប់រំសីលធម៌ នៃការរស់នៅរបស់មនុស្សគឺចាំបាច់ត្រូវអប់រំតាំងពីក្មេង និងបន្តអប់រំពេញមួយជីវិត។
មន្ត្រីស្រាវជ្រាវផ្នែកទំនាក់ទំនង វប្បធម៌ អប់រំ និងទេសចរណ៍ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាបន្ថែមថា បច្ចុប្បន្ននេះ​ ពិភពលោកកំពុងរីកចម្រើន រួមទាំងកម្ពុជាផងដែរ ក្នុងនោះប្រជាជនខ្មែរចេះជំនាញបច្ចេកវិទ្យាច្រើន ប៉ុន្តែក៏នៅមានបុគ្គលមួយចំនួននៅតែប្រព្រឹត្តអសីលធម៌ រួមមាន ការបើកបរមិនគោរពច្បាប់ចរាចរណ៍ ការខាកស្ដោះ ការបោះចោលសំរាមនៅទីសាធារណៈ ការប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹង គ្រឿងញៀន ការបំផ្លាញបរិស្ថាន ការប្រើអំពើហិង្សា ការបង្ហោះម៉ូតូ ភាពទំនើងក្នុងសង្គម ឥទ្ធិពលនៃវប្បធម៌បរទេស ឥទ្ធិពលនៃប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយសង្គមរួមបញ្ជូលគ្នាទាំងល្អ ទាំងមិនល្អ ដែលនាំឱ្យការអប់រំកុមារ និងយុវជនជួបការលំបាក។
លោកបណ្ឌិត ឈត ប៊ុនថង មានប្រសាសន៍ថា ការធ្លាក់ចុះតម្លៃសីលធម៌មនុស្សក្នុងសង្គម គឺអាច​បណ្តាលមកពីកត្តាជាច្រើនដូចជា ការប្រែប្រួលខាងសង្គម មនុស្សចង់បានសេរីភាព មនុស្សចង់រស់នៅក្នុងជីវិតសកល មនុស្សទទួលឥទ្ធិពលសាកលភាវូបនីយកម្ម មនុស្សទទួលឥទ្ធិពលបណ្ដាញសង្គម បច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានវិទ្យា ដែលធ្វើឱ្យមនុស្សសព្វថ្ងៃនេះ ពិបាកគ្រប់គ្រងឥរិយាបថ ឬចរិតរបស់ខ្លួនឯង ហើយកត្តាមួយទៀត គឺតួនាទីរបស់គ្រួសារ (ឪពុកម្ដាយ) តួនាទីសាលារៀន និងតួនាទីអាជ្ញាធរដែលយកចិត្តទុកដាក់មិនទាន់គ្រប់ជ្រុងជ្រោយ។ លោកបណ្ឌិតបន្តថា ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហានេះ មនុស្សគ្រប់រូបត្រូវរៀនទាំងជំនាញ និងការអប់រំសីលធម៌ មនុស្សត្រូវមានសុខភាពល្អ ត្រូវអប់រំកាយ ត្រូវមានសេចក្ដីស្រឡាញ់ អប់រំសីលធម៌ ឱ្យស្គាល់ល្អ ស្គាល់អាក្រក់។ ត្រូវតែមានចំណេះ ជំនាញ ទេពកោសល្យ មានសេចក្ដីស្រឡាញ់ និងថែរក្សាសុខភាព។ ឪពុកម្ដាយ អាណាព្យាបាល គ្រួសារ អាជ្ញាធរ ជួយឃ្លាំមើលតម្រង់ទិស និងធ្វើជាគំរូ ហើយទាំងអស់គ្នាត្រូវចូលរួម ទើបអាចសោះស្រាយបញ្ហានេះបាន។