របាយការណ៍ SEA-PLM 2024 ៖ សិស្ស​ឆ្នើមកម្ពុជាកំពុងរៀននៅថ្នាក់ទី៥ មានសមត្ថភាពប្រហាក់ប្រហែលសិស្សបញ្ចប់បឋមសិក្សានៃប្រទេស​ក្នុង​តំបន់
របាយការណ៍ថ្នាក់តំបន់ នៃរង្វាយតម្លៃលទ្ធផល​សិក្សា​កម្រិតបឋមសិក្សា​នៅ​តំបន់​អាស៊ីអាគ្នេយ៍ ឆ្នាំ២០២៤ (SEA-PLM 2024) ដែលចេញផ្សាយ​នៅថ្ងៃទី៤ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ ដោយលេខាធិការដ្ឋាន SEAMEO មានមូលដ្ឋាន​នៅ​ទីក្រុង​ម៉ានីល ប្រទេស​ហ្វីលីពីន បានបង្ហាញពីសិស្ស​​កម្ពុជា ដែលមា​នសមត្ថភាពគួរ​ឱ្យ​កត់សម្គាល់ ក្នុងនោះរបាយការណ៍​រកឃើញ​ថា សិស្ស​ឆ្នើម​កម្ពុជា​ដែល​កំពុង​រៀន​នៅ​ថ្នាក់ទី៥ ពួកគេ​មាន​សមត្ថភាពធ្វើបានល្អប្រហាក់ប្រហែលនឹង​សិស្ស​បញ្ចប់​ការ​អប់រំ​នៅបឋមសិក្សា នៃ​ប្រទេសក្នុង​តំបន់ ដែល​បាន​ចូល​រួម​ក្នុងការ​រង្វាយតម្លៃ។
រង្វាយតម្លៃលទ្ធផលសិក្សាកម្រិតបឋមសិក្សានៅតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ ហៅកាត់ថា SEA-PLM គឺជាកម្មវិធីថ្នាក់តំបន់ដែលត្រូវបានរៀបចំឡើង ដើម្បីវាស់ស្ទង់ និងតាមដានលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្ស សម្រាប់ប្រទេស​ក្នុង​តំបន់​អាស៊ីអាគ្នេយ៍។ កម្មវិធី SEA-PLM ផ្តោតជាចម្បងលើសិស្សថ្នាក់ទី ៥ (Grade 5) ដោយវាស់ស្ទង់សមត្ថភាពលើមុខវិជ្ជាមូលដ្ឋានសំខាន់ៗដូចជា អំណាន (Reading Literacy), សំណេរ (Writing Literacy), គណិតវិទ្យា (Mathematical Literacy) និងភាពជាពលរដ្ឋសកល (Global Citizenship)។
ផ្នែកគណិតវិទ្យា អត្រាសិស្សដែលមានសមត្ថភាពខ្ពស់ (ពីកម្រិត ៥ ឡើងទៅ) បានកើនឡើងពី ៣៩% ក្នុងឆ្នាំ២០១៩ ដល់ ៦២% ក្នុងឆ្នាំ២០២៤
ប្រទេស​កម្ពុជា​បាន​ចូលរួម​អនុវត្ត​រង្វាយ​តម្លៃថ្នាក់តំបន់ SEA-PLM លើកទី១ នៅ​ឆ្នាំ​២០១៩ និង​លើកទីនៅ​ឆ្នាំ២០២៤ ជាមួយ​បណ្តា​ប្រទេស​ក្នុង​តំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ ដោយ​លទ្ធផលបង្ហាញថា សិស្ស​កម្ពុជា​ទទួល​បាន​ពិន្ទុជាមធ្យម​ផ្នែកអំណាន​កើន​ឡើង ៦ពិន្ទុ (២៩០ ក្នុង​ឆ្នាំ​២០១៩ កើនដល់ ២៩៦ ក្នុង​ឆ្នាំ២០២៤) និង​ពិន្ទុជាមធ្យម​ផ្នែក​គណិតវិទ្យា​កើន​ឡើង ១២ពិន្ទុ (២៨៩ ក្នុងឆ្នាំ២០១៩ កើនដល់ ៣០១ ក្នុងឆ្នាំ២០២៤)។ អត្រា​សិស្ស​ដែលមាន​សមត្ថភាពអំណានកម្រិតខ្ពស់ (ពីកម្រិត៥ឡើងទៅ) បាន​កើន​ឡើង​ពី ២៧% ក្នុង​ឆ្នាំ២០១៩ ដល់ ៣៩% ក្នុងឆ្នាំ២០២៤។ ក្នុង​ចំណោម​សិស្ស​ទាំងនេះ អត្រា​សិស្ស​ឆ្នើម​បាន​កើន​ឡើងពី ១១% ក្នុងឆ្នាំ២០១៩ ដល់ ១៨% ក្នុង​ឆ្នាំ២០២៤។
សិស្សកម្ពុជាកំពុងរៀននៅថ្នាក់ទី៥ ទទួលពិន្ទុជាមធ្យមផ្នែកអំណានកើនឡើង ៦ពិន្ទុ
របាយការណ៍​ក៏​បានកត់សម្គាល់ដែរថា ទោះបីជាសិស្សឆ្នើមទាំងនេះកំពុងរៀននៅថ្នាក់ទី៥ ក៏ដោយ ក៏ពួកគាត់មានសមត្ថភាពធ្វើបានល្អប្រហាក់ប្រហែលនឹងសិស្ស ដែលនៅកម្រិតបញ្ចប់ការអប់រំនៅ​បឋមសិក្សា​ក្នុងបណ្តាប្រទេសដទៃទៀតដែលបានចូលរួម។ អត្រាសិស្សដែលមានសមត្ថភាពទាប (ចាប់ពីកម្រិត ៣ ចុះក្រោម) បានថយចុះពី៣៦% ក្នុងឆ្នាំ២០១៩ មកនៅត្រឹម ២០% ក្នុងឆ្នាំ២០២៤៕
យ៉ាងណាបើតាម​ប្រកាសរបស់ក្រសួងអប់រំ​ ការប្រកាសជាផ្លូវការ «របាយការណ៍ថ្នាក់ជាតិនៃរង្វាយតម្លៃលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្សកម្រិតបឋមសិក្សានៅតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ – ឆ្នាំ២០២៤ (SEA-PLM 2024) របស់ប្រទេសកម្ពុជា ក្រសួងគ្រោងនឹងធ្វើ​ឡើង​នៅថ្ងៃទី២២ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ ខាងមុខ៕