រ៉ូបូត ដ្រូន និងស្នាដៃបង្កើតថ្មីរបស់និស្សិត TVET ជាច្រើននឹងត្រូវដាក់បង្ហាញក្នុងទិវាជាតិអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ លើកទី៦ ថ្ងៃទី១៥-១៦ មិថុនា ២០២៣ នៅកោះពេជ្រ
ស្នាដៃបង្កើតថ្មីរបស់សិស្សនិស្សិតកម្ពុជា ដែលសិក្សានៅក្នុងវិស័យ TVET មានដូចជា ដ្រូន រ៉ូបូត និងឧបករណ៍បច្ចេកទេសទំនើបៗជាច្រើនទៀត នឹងត្រូវដាក់បង្ហាញដល់សាធារណៈជន បានទស្សនា និងស្វែងយល់ នៅក្នុងឱកាស នៃទិវាជាតិអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈលើកទី៦ ដែលនឹងប្រារព្ធធ្វើនាថ្ងៃទី១៥ និងថ្ងៃទី១៦ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៣ ចាប់ពីវេលាម៉ោង៨ព្រឹក ដល់ម៉ោង៨យប់ នៅអគារពិពរណ៌ពាណិជ្ជកម្មកោះពេជ្រ។
បន្ថែមពីនេះ ក្នុងរយៈពេល២ថ្ងៃ នៃទិវាជាតិបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ក៏មានការនិមន្ត និងអញ្ជើញវាគ្មិនល្បីៗដែលជានិមិត្តរូប ឬ Idol របស់យុវជន សិស្សានុសិស្ស មកធ្វើបាឋកថា ចែករំលែកចំណេះដឹង និងបទពិសោធន៍ផងដែរ ដូចជា ព្រះមេធានុរ័ក្ខបណ្ឌិត គូ សុភាព ព្រះធម្មធរគណរាជធានីភ្នំពេញ និងជាព្រះគ្រូសូត្រស្តាំវត្តនិគ្រោធវ័នគល់ទទឹង ព្រះអង្គនឹងធ្វើបាឋកថា ពីពុទ្ធឱវាទ ពីការអប់រំ ការសិក្សា ឬក៏ជាការលើកទឹកចិត្តដល់យុវជនរៀនជំនាញ ក៏ដូចជាធ្វើជាពលរដ្ឋល្អជាដើម។ បន្ទាប់ពីនោះក៏មានការចូលរួមពីអ្នកឧកញ៉ា គួច ម៉េងលី ដែលក៏នឹងធ្វើបាឋកថា ដោយបង្ហាញយុវជនពីរបៀបសិក្សា និងការជ្រើសរើសជំនាញ ។ ហើយវាគ្មិនបន្ទាប់ទៀត គឺលោកគ្រូ ឃឹម សុខហេង ដែលក៏នឹងអញ្ជើញមកធ្វើជាវាគ្មិនចែករំលែកពីសារៈសំខាន់ នៃជំនាញទន់ ឬ Soft Skill ដល់យុវជនក្នុងការបម្រើការងារជាដើម។