ឆ្នាំ២០២៦ ក្រសួងអប់រំ​នឹងធ្វើការ​វាយតម្លៃ​សាលា​រៀនគំរូ ចំនួន១៥០សាលារៀន
នៅឆ្នាំ​២០២៦ខាងមុខនេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា នឹង​ធ្វើ​ការ​វាយ​តម្លៃសាលា​រៀន​គំរូ​ សរុប​ប្រមាណ ១៥០សាលារៀន ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​សាលា​រៀន​គំរូសរុបក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា នឹង​កើន​ឡើង​ដល់​ប្រមាណជាង៤រយសាលា​រៀន។
ក្នុង​កិច្ច​ប្រជុំ​វាយ​តម្លៃសាលា​រៀន​គំរូ​សម្រាប់សន្និបាតអប់រំ ឆ្នាំ២០២៦ ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា គោលបំណង​ចម្បង នៃ​ការ​វាយតម្លៃ​សាលា​រៀនគំរូ គឺ​ដើម្បី​ស្វែងរក​ផ្លូវ​ដែល​ត្រឹមត្រូវ​មួយ ក្នុង​ការ​ជំរុញ និង​លើកទឹកចិត្ត​ឱ្យមានការ​ប្រកួតប្រជែង​គ្នា​ប្រកប​ដោយ​គុណភាព ទាំង​សាលាក្នុង និង​ក្រៅ​គម្រោង។
បើតាម​ប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី សម្រាប់កិច្ច​ការ​ដ៏​មាន​សារៈសំខាន់នេះ ត្រូវ​តែ​កំណត់គោលការណ៍វាយតម្លៃច្បាស់លាស់ផ្អែកលើសូចនាករដែលមិនអាចប្រកែកបានដើម្បីធានាបាននូវតម្លាភាព និងភាពត្រឹមត្រូវ។ ក្នុងនោះ លទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្ស ត្រូវបានចាត់ទុកជាអាទិភាពស្នូល ដែលត្រូវវាស់ស្ទង់តាមកម្រិតសិក្សានីមួយៗ៖ កុមារតូច ត្រូវចុះពិនិត្យផ្ទាល់លើបរិស្ថាន និងវិធីសាស្ត្របង្រៀនថ្មីៗរបស់លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ។
សម្រាប់នៅបឋមសិក្សា ត្រូវមានការវាយតម្លៃផ្អែកលើស្តង់ដាប្រឡងដូចជា SEA-PLM និង PISA និងការអនុវត្ត​អំណានដំបូង និងគណិតវិទ្យាដំបូង។ រីឯមធ្យមសិក្សា ត្រូវវាយតម្លៃលើលទ្ធផលសិក្សា​នៃសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ដែលឆ្លុះបញ្ចាំងពីសមត្ថភាពសិស្សមុនចូលឧត្តមសិក្សា។ គោលការណ៍ទាំងអស់នេះ គឺដើម្បីធានាភាពត្រឹមត្រូវ និងគុណភាពអប់រំនៅកម្ពុជា។
នៅ​ក្នុង​កិច្ច​ប្រជុំ​ដំបូង​របស់​គណៈរដ្ឋមន្រ្តី​នីតិកាលទី៧ នៃរដ្ឋសភា នាថ្ងៃទី២៤ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៣ សម្តេច​មហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បាន​ដាក់ចេញវិធានការ​គន្លឹះ​ចំនួន ៤ ក្នុង​គោល​ដៅ​ពង្រឹងគុណភាព​គ្រឹះស្ថាន​សិក្សា​រដ្ឋ​ចាប់ពីថ្នាក់​មត្តេយ្យសិក្សា ដល់​មធ្យមសិក្សា រួមមាន ទី១ ពង្រឹង​អភិបាលកិច្ច​សាលា​រៀន, ទី២ ការពិនិត្យ កែសម្រួល និង​រៀបចំ​កម្មវិធីសិក្សា, ទី៣ ការ​យកចិត្ត​ទុកដាក់​លើ​សុខភាព​របស់សិស្ស តាមរយៈកម្មវិធីអាហារូបត្ថម្ភ​ដល់កុមារ និង​ការ​ត្រួតពិនិត្យ​គុណភាព​ចំណីអាហារ​នៅ​តាម​សាលារៀន និង ទី៤ ការ​ជំរុញ និង​លើកទឹកចិត្ត​ការ​ចូលរួម​របស់មាតាបិតា អ្នកអាណាព្យាបាល និង​សហគមន៍ ក្នុង​ការ​អប់រំ​ស្របតាម​ពាក្យ​ស្លោក «ភាពជា​ដៃគូរដ្ឋ និង​សហគមន៍ ដើម្បី​ការអប់រំ»។
វិធានការ​គន្លឹះទាំង៤ ដែល​ដាក់ចេញដោយ​សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តីនេះ ត្រូវ​បានក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដាក់បញ្ចូល​ទៅ​ក្នុង​ស្តង់ដាសាលារៀនគំរូ ហើយ​បានប្រកាស​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការ និង​មានជាការ​ប្រកួត «ពានរង្វាន់​សាលារៀនគំរូ សម្តេចមហាបវរធិបតី» សម្រាប់សាលា​រៀន​ដែលសម្រេច​បាន​ស្តង់ដាសាលា​រៀនគំរូ ចាប់ពី​ឆ្នាំសិក្សា២០២៣-២០២៤តមក។
នាយកសាលាល្អ គ្រូបង្រៀនល្អ និង​សាលា​រៀនគំរូ ត្រូវ​បានប្រគល់ពានរង្វាន់
គួរបញ្ជាក់ថា ឆ្នាំនេះជាលើកទី៣ នៃការវាយតម្លៃសាលារៀនគំរូ ដោយការវាយតម្លៃលើកទី១ ក្នុងពេលសន្និបាតអប់រំ​ឆ្នាំ២០២៤ មានសាលារៀនគំរូសរុប ១២០ (សាលាមត្តេយ្យសិក្សា ១០, សាលាបឋមសិក្សា ៤០, អនុវិទ្យាល័យ ១៥ និងវិទ្យាល័យ ៥៥) និងការវាយតម្លៃលើកទី២ ក្នុងពេលសន្និបាតអប់រំឆ្នាំ២០២៥ មាន សាលារៀនគំរូសរុប ១៤៤ (សាលាមត្តេយ្យសិក្សា ២៤, សាលាបឋមសិក្សា ៥០, អនុវិទ្យាល័យ ៥,វិទ្យាល័យ ៦០ និងសាលាគរុកោសល្យគំរូ ៥)។ សរុបរួមមកដល់បច្ចុប្បន្ន មានសាលារៀនគំរូ ២៦៤ (សាលាមត្តេយ្យ សិក្សា ៣៤, សាលាបឋមសិក្សា ៩០, អនុវិទ្យាល័យ ២០, វិទ្យាល័យ ១១៥និងសាលាគរុកោសល្យគំរូ ៥)៕