សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ៖ ធនធាន​មនុស្ស​ជាកត្តាជួយ​ឱ្យ​ប្រទេសមានការអភិវឌ្ឍ, ប៉ុន្ដែសុខភាពគឺជាកត្តាកំណត់ផលិតភាព និងសមត្ថភាពរបស់មនុស្ស
លើកឡើង​នៅ​ក្នុងពិធីសម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់ «មន្ទីរពេទ្យជាតិ តេជោសន្តិភាព» ស្ថិត​ក្នុង​ខណ្ឌព្រែកព្នៅ នាព្រឹកថ្ងៃទី២៤ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាបានលើកឡើងថា ធនធានមនុស្សគឺជាកត្តាសំខាន់សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិ ប៉ុន្ដែជាមួយ​គ្នា​នេះ សុខភាពគឺជាកត្តាកំណត់មួយនូវផលិតភាព និងសមត្ថភាពរបស់មនុស្ស។
បើតាម​ប្រសាសន៍របស់សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ពិតណាស់ធនធានមនុស្សជាកត្តាសំខាន់សម្រាប់អភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសជាតិ ហើយធនធានមនុស្សក៏ជាកត្តាដែលធ្វើឱ្យប្រទេសជាតិមានការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព ប៉ុន្ដែបើមានសមត្ថភាព មានឱកាស តែសុខភាពទៅមិនរួច ក៏យើងមិនអាចធ្វើអ្វីកើតដែរ។
សម្ដេចធិបតីមានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា រាជរដ្ឋាភិបាលបានផ្ដោតការយកចិត្តទុកដាក់ ហើយនៅ​ក្នុង​គោលនយោបាយយុទ្ធសាស្រ្តចតុកោណក្នុងអាណត្ដិមុនក៏បានយកចិត្តទុកដាក់លើកត្ដា មនុស្ស ផ្លូវ ទឹក ភ្លើង ដែលមនុស្សនៅតែអាទិភាពទីមួយ ខណៈយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណ ក្នុងអាណត្ដិទី៧នេះ ក៏ចាត់ទុកមនុស្សនៅ តែជាអាទិភាពទីមួយជាគោល ដូច្នេះការវិនិយោគទៅលើសុខាភិបាលនិងអប់រំនៅតែជាអតិភាពធំសម្រាប់រាជរដ្ឋាភិបាល៕