ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន ៖ គ្រូ​នៅ​ក្នុង​យុគសម័យថ្មី មានតួនាទី​បណ្តុះ​សិស្ស​ឱ្យ​ចេះ​រៀន​ដោយ​ខ្លួនឯង
នៅក្នុង​យុគសម័យ​បច្ចេកវិទ្យា គ្រូបង្រៀន​មានតួនាទីសំខាន់បំផុតក្នុង​ការ​បង្រៀនសិស្ស​ឱ្យ​មានមូលដ្ឋាន​ចំណេះដឹងរឹងមាំ ហើយ​មាន​បំណិន​ក្នុង​ការ​ប្រើប្រាស់​ចំណេះដឹងនោះ ដើម្បី​ចូលរៀន​ដោយ​ខ្លួន។ នេះជា​ប្រសាសន៍​​លើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុង​ឱកាសមហាសន្និបាត​សហព័ន្ធសេវាអប់រំ​នៅ​កម្ពុជា កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
បើតាម​ប្រសាសន៍របស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន បច្ចុប្បន្ន​គោល​ដៅ​នៃកម្មវិធីសិក្សា​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជាគឺ​មានចំនួន៣ រួមមាន វិជ្ជាសម្បទា បំណិនសម្បទា និង​ចរិយាសម្បទា, ក្នុងនោះ​ឯកឧត្តម​បាន​លើក​ឡើង​ពីបរិបទអប់រំ​នៅ​​ប្រទេសជប៉ុន ដោយ​ថា គោលដៅ​នៃការ​សិក្សានៃប្រទេស​ជឿនលឿន​មួយ​នេះ គឺ​ជាការ​បណ្តុះសិស្ស​ឱ្យ​ចេះរៀន​ដោយ​ខ្លួនឯង ហើយ​នៅ​ក្នុង​យុគសម័យ​បច្ចេកវិទ្យា គ្រូ​នៅក្នុង​យុគសម័យថ្មីនេះ គឺមានតួនាទីបណ្តុះសិស្ស​ឱ្យ​ចេះរៀន​ដោយ​ខ្លួនឯង ហើយ​បញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) នឹងដើរតួនាទី​ជា​ជំនួយ​ការប្រកប​ដោយ​ប្រសិទ្ធភាព។ “ទាំងនេះ នឹងធ្វើឱ្យវិស័យអប់រំ ប្រែប្រួលមុខមាត់យ៉ាងខ្លាំង ដោយសារតែការទទួលបាននូវចំណេះដឹង អាចធ្វើបានដោយភ្លាមៗ មិនចាំបាច់ទៅស្រាវជ្រាវមើលនៅក្នុងសៀវភៅឡើយ”។
ជាមួយ​គ្នានេះដែរ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីក៏​បានសង្កត់ធ្ងន់ដែរថា ត្បិត​ក្នុង​យុគសម័យ​បញ្ញាសិប្បនិម្មិត គេអាច​ទទួលបានចំណេះដឹងភ្លាមៗ​ដោយ​មិន​ចាំបាច់ទៅស្រាវជ្រាវក្នុងសៀវភៅក្តី ប៉ុន្តែ​ក៏​នៅ​ទាមទារ​ឱ្យ​មានការ​អានសៀវភៅដែរ។ ឯកឧត្តម​បញ្ជាក់ថា ការទាមទារ​ឱ្យ​នៅ​តែមាន​ការ​អាន ព្រោះតែចំណេះដឹងមួយ​ចំនួនធំ ដូចជាទស្សនៈវិជ្ជា និង​ចំណេះដឹងកម្រិតខ្ពស់ជាច្រើនទៀត គឺមានតែនៅ​ក្នុងសៀវភៅ ទោះ​បី​ជា​មាន​សៀវភៅ​អនឡាញក្តី ប៉ុន្តែវាមិន​គ្រប់គ្រាន់នោះទេ។
ដូច្នេះ ដើម្បី​ដើរ​ឱ្យ​ទាន់យុគសម័យបច្ចេកវិទ្យា ក៏​ដូចជាឆ្លើយតបទៅនឹង​ចក្ខុវិស័យ​របស់រាជរដ្ឋាភិបាល​ដែលចង់នាំ​ប្រទេស​កម្ពុជា ឆ្ពោះទៅរក​ការ​អភិវឌ្ឍថ្មី ពោល​គឺជា​ប្រទេស​ដែលមាន​ប្រាក់ចំណូល​មធ្យម​កម្រិត​ខ្ពស់​នៅ​ឆ្នាំ២០៣០ និងជា​ប្រទេស​ដែលមាន​ចំណូល​កម្រិត​ខ្ពស់​នៅ​ឆ្នាំ២០៥០ បើតាម​ប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ប្រព័ន្ធអប់រំ​ត្រូវតែពង្រឹង និង​បន្ត​ធ្វើកំណែទម្រង់ ដោយ​បញ្ចូលនូវការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាអប់រំនៅក្នុងការសិក្សារៀនសូត្រ ក៏ដូចជាការលើកកម្ពស់នូវការបង្រៀនខាងផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្ត និងបច្ចេកវិទ្យា។
បើយោង​តាម​ផែនការ​យុទ្ធសាស្រ្តវិស័យអប់រំ ឆ្នាំ២០២៤-២០២៨ របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា រយៈពេល​៤ឆ្នាំទៅមុខ​នេះ វិស័យអប់រំនៅ​កម្ពុជានឹងបន្ត​ផ្តោតលើ​ការ​ធ្វើ​កំណែទម្រង់​អប់រំ​នៅ​គ្រប់កម្រិត និង​គ្រប់ផ្នែក ជាពិសេស​កំណែទម្រង់​សាលារៀន​ឆ្ពោះទៅ​សម្រេច​ស្តង់ដាសាលារៀនគំរូ និង​កំណែទម្រង់គ្រឹះស្ថាន​បណ្តុះបណ្តាល​គ្រូ ដើម្បី​ធានា​ឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​គ្រប់រូប​ទទួលបាន​ការ​អប់រំ​ប្រកប​ដោយ​គុណភាព សមធម៌ និង​បរិយាបន្ន ពោរពេញ​ដោយ​ចំណេះដឹង បំណិន វិន័យ សីលធម៌ និង​ឥរិយាបទល្អ ព្រមទាំង​សុខភាពល្អ កាយសម្បទារឹងមាំ និង​ការសិក្សា​ពេញមួយ​ជីវិត៕