លោក ហ៊ុយ បញ្ញាវន្ត ជាបេក្ខជនជ័យលាភីអាហារូបករណ៍ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់នៅសាលាគោលនយោបាយសាធារណៈលីក្វាន់យូ នៃសាកលវិទ្យាល័យជាតិសឹង្ហបុរី ជំនាញគោលនយោបាយសាធារណៈ។ បញ្ញាវន្ត មានក្ដីស្រមៃសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យជាតិសឹង្ហបុរី តាំងពីនៅរៀនថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រព្រោះដឹងថា សាលានេះ ជាសាលាដែលមានកេរិ៍ឈ្មោះលំដាប់ថ្នាក់ពិភពលោក និងចំណាត់ថ្នាក់លេខមួយនៅអាស៉ី ជាពិសេសជំនាញគោលនយោបាយសាធារណៈ។
ដំណើរឆ្ពោះទៅកាន់គោលដៅសិក្សានៅក្រៅប្រទេសរបស់ លោក ហ៊ុយ បញ្ញាវន្ត បានចាប់ផ្ដើមនៅឆ្នាំ២០២២ ខណៈដែលស្ថាបនការងារដែលលោកកំពុងបម្រើការមានការចាត់តាំងមន្ត្រីឱ្យទៅស្វែងយល់អំពីការដាក់ពាក្យបន្តការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់នៅសាលាគោលនយោបាយសាធារណៈលីក្វាន់យូ ដូចនេះលោក បញ្ញាវន្ត ក៏បានដាក់ពាក្យស្នើសុំចូលរួមភ្លាម។ ក្រោយពេលចូលរួមស្ដាប់ការចែករំលែកពីគន្លឹះក្នុងការដាក់ពាក្យរួច លោក ហ៊ុយ បញ្ញាវន្ត បានដាក់ពាក្យអាហារូបករណ៍ជាលើកទី១ និងទទួលបានអាហារូបករណ៍ទៅសិក្សាប៉ុន្តែមិនមានជំនាញគោលនយោបាយសាធារណៈជាជំនាញដែលស្រឡាញ់ និងប៉ងចង់សិក្សា ទើបលោកបោះបង់ឱកាសនោះ។
ដោយឡែកមកដល់ឆ្នាំ២០២៤នេះ លោក ហ៊ុយ បញ្ញាវន្ត បានសម្រេចចិត្តដាក់ពាក្យអាហារូបករណ៍ទៅសិក្សានៅសាលាគោលនយោបាយសាធារណៈលីក្វាន់យូម្ដងទៀតព្រោះយល់ឃើញថា ខ្លួនឯងក៏បានបម្រើការងារ និងធ្វើការងារក្នុងផ្នែកនេះមានបទពិសោធន៍ច្រើនគួរសមហើយ ទើបចង់ស្វែងរកឱកាស និងសិក្សាបន្ថែមជំនាញដែលខ្លួនស្រឡាញ់។
លោក ហ៊ុយ បញ្ញាវន្ត បានលើកឡើងថា គន្លឹះក្នុងការដាក់ពាក្យអាហារូបករណ៍គឺជាការត្រៀមខ្លួនជាស្រេចមុនពេលការប្រកាសជ្រើសរើសរបស់អាហារូបករណ៍មកដល់ ព្រោះនឹងមានឯកសារ ឬលិខិតបញ្ជាក់ខ្លះតម្រូវឱ្យបេក្ខជនត្រូវត្រៀមមុនដូចជា សញ្ញាបត្របញ្ជាក់ភាសា IELTS ឬ TOEFL ជាដើម។ សញ្ញាបត្របញ្ជាក់ភាសា IELTS ឬ TOEFL នេះបេក្ខជនផ្ទាល់គួរតែរៀនត្រៀម និងប្រឡងឱ្យបានពិន្ទុខ្ពស់ទើបជាអាទិភាពក្នុងការដាក់ពាក្យ។
បេក្ខជនជ័យលាភីអាហារូបករណ៍រូបនេះបន្តថា ការជួបពិភាក្សាជាមួយសិស្សច្បង ក៏ជាវិធីសាស្ត្រល្អដែលអាចទទួលបានបទពិសោធន៍ថ្មីៗដែលមិនធ្លាប់ជួប និងគន្លឹះខ្លះៗក្នុងការសម្ភាសន៍ជាដើម។ ជាមួយគ្នានេះ ការសរសេរអត្ថបទដែលអាហារូបករណ៍តម្រូវ បេក្ខជនត្រូវដឹងពីបញ្ហាសង្គមផ្សេងៗ បេក្ខជនគួរតែសរសេរពីបញ្ហាសង្គមជាក់ស្ដែង និងមិនលើកឡើងពីបញ្ហាសង្គមសកលលោក ឬស្រមើលស្រមៃធំពេកដែរ។ ជាក់ស្ដែង បេក្ខជនគួរតែលើកឡើងពីចំណុចតូចណាមួយ និងមានដំណោះស្រាយជាក់លាក់ដែលអាចទទួលយកបាន និងសរសេរឱ្យងាយយល់។
“ក្នុងការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់នេះខ្ញុំនឹងអាចទទួលបាននូវបទពិសោធន៍ ចំណេះដឹងមួយប្រកបដោយវិជ្ជាជីវៈ និងកាន់តែជាក់លាក់ដូចនេះនឹងអាចជួយជាតិបានច្រើន”
លោក ហ៊ុយ បញ្ញាវន្ត
ជាមួយគ្នានេះ លោក ហ៊ុយ បញ្ញាវន្ត បេ្ដជ្ញាថា ពេលទៅសិក្សានៅទីនោះ លោកនឹងខិតខំប្រឹងប្រែងរៀនសូត្រយ៉ាងណាឱ្យយកតំណែងជាសិស្សឆ្នើមប្រចាំឆ្នាំឱ្យបានដើម្បីលើកមុខមាត់កម្ពុជា ជាពិសេសបង្ហាញឱ្យឃើញថា ធនធានកម្ពុជាពិតជាមានសមត្ថភាពមិនចាញ់ជាតិសាសន៍ដទៃ។ លើសពីនេះ លោក នឹងយកចំណេះដឹងទាំងអស់ដែលបានសិក្សាមកចែករំលែកដល់សិស្សប្អូន និងយកមកបម្រើការងារសម្រាប់ប្រទេសជាតិឱ្យកាន់តែប្រសើរប្រកបដោយវិជ្ជាជីវៈ។
ជាមួយគ្នានេះ លោក ហ៊ុយ បញ្ញាវន្ត ក៏បានលើកទឹកចិត្តដល់សិស្សប្អូនជំនាន់ក្រោយ ជាពិសេសអ្នកដែលកំពុងសិក្សានៅថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រសូមយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការសិក្សា ពុំគួរបណ្ដែតបណ្ដោយពេលវេលា និងមេរៀនចោលនោះឡើយដើម្បីពង្រឹងសមត្ថភាពខ្លួនឯងឱ្យក្លាយជាធនធានមនុស្សដែលរឹងមាំក្នុងគ្រួសារ និងសម្រាប់ប្រទេសជាតិ៕