លោក ហ៊ុយ បញ្ញាវន្ត ៖ អ្នកចង់ដាក់ពាក្យអាហារូបករណ៍ទៅក្រៅប្រទេសគួរត្រៀមលក្ខណឱ្យបានមុន និងស្វែងយល់ពីសិស្សច្បងឱ្យបានច្រើន
លោក ហ៊ុយ បញ្ញាវន្ត ជាបេក្ខជនជ័យលាភីអាហារូបករណ៍ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់នៅសាលាគោលនយោបាយសាធារណៈលីក្វាន់យូ​ នៃសាកលវិទ្យាល័យជាតិសឹង្ហបុរី ជំនាញគោលនយោបាយសាធារណៈ។ បញ្ញាវន្ត មានក្ដីស្រមៃសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យជាតិសឹង្ហបុរី តាំងពីនៅរៀនថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រព្រោះដឹងថា សាលានេះ ជាសាលាដែលមានកេរិ៍ឈ្មោះលំដាប់ថ្នាក់ពិភពលោក និងចំណាត់ថ្នាក់លេខមួយនៅអាស៉ី ជាពិសេសជំនាញគោលនយោបាយសាធារណៈ។
លោក ហ៊ុយ បញ្ញាវន្ត បានលើកឡើងថា គន្លឹះក្នុងការដាក់ពាក្យអាហារូបករណ៍គឺជាការត្រៀមខ្លួនជាស្រេចមុនពេលការប្រកាសជ្រើសរើសរបស់អាហារូបករណ៍មកដល់ ព្រោះនឹងមានឯកសារ ឬលិខិតបញ្ជាក់ខ្លះតម្រូវឱ្យបេក្ខជនត្រូវត្រៀមមុនដូចជា សញ្ញាបត្របញ្ជាក់ភាសា IELTS ឬ​ TOEFL ជាដើម។ សញ្ញាបត្របញ្ជាក់ភាសា IELTS ឬ​ TOEFL នេះបេក្ខជនផ្ទាល់គួរតែរៀនត្រៀម និងប្រឡងឱ្យបានពិន្ទុខ្ពស់ទើបជាអាទិភាពក្នុងការដាក់ពាក្យ។
ជាមួយគ្នានេះ លោក ហ៊ុយ​ បញ្ញាវន្ត បេ្ដជ្ញាថា ពេលទៅសិក្សានៅទីនោះ លោកនឹងខិតខំប្រឹងប្រែងរៀនសូត្រយ៉ាងណាឱ្យយកតំណែងជាសិស្សឆ្នើមប្រចាំឆ្នាំឱ្យបានដើម្បីលើកមុខមាត់កម្ពុជា ជាពិសេសបង្ហាញឱ្យឃើញថា ធនធានកម្ពុជាពិតជាមានសមត្ថភាពមិនចាញ់ជាតិសាសន៍ដទៃ។ លើសពីនេះ លោក នឹងយកចំណេះដឹងទាំងអស់ដែលបានសិក្សាមកចែករំលែកដល់សិស្សប្អូន និងយកមកបម្រើការងារសម្រាប់ប្រទេសជាតិឱ្យកាន់តែប្រសើរប្រកបដោយវិជ្ជាជីវៈ។
ជាមួយគ្នានេះ លោក ហ៊ុយ បញ្ញាវន្ត ក៏បានលើកទឹកចិត្តដល់សិស្សប្អូនជំនាន់ក្រោយ ជាពិសេសអ្នកដែលកំពុងសិក្សានៅថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រសូមយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការសិក្សា ពុំគួរបណ្ដែតបណ្ដោយពេលវេលា និងមេរៀនចោលនោះឡើយដើម្បីពង្រឹងសមត្ថភាពខ្លួនឯងឱ្យក្លាយជាធនធានមនុស្សដែលរឹងមាំក្នុងគ្រួសារ​ និងសម្រាប់ប្រទេសជាតិ៕