អ្នកជំនាញអាហារូបត្ថម្ភ ៖ យុវជនជាផ្នែកលើកកម្ពស់ប្រព័ន្ធស្បៀងដើម្បីរបបអាហារសុខភាព
កំពត – ថ្លែងក្នុងវេទិកាស្ដីពីតួនាទីរបស់យុវជនក្នុងប្រព័ន្ធស្បៀងដើម្បីរបបអាហារសុខភាព នៅសណ្ឋាគារកំពត ទីរួមខេត្តកំពត ខេត្តកំពតនាថ្ងៃទី៣០ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ អ្នកជំនាញអាហារូបត្ថម្ភមកពីស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ បានចាត់ទុកយុវជនជាផ្នែកមួយសំខាន់ចូលរួមលើកកម្ពស់ប្រព័ន្ធស្បៀងដើម្បីរបបអាហារសុខភាពនៅកម្ពុជា ។
លោក ហ៊ូ ក្រើន ក្រើន នាយករងអង្គការ Helen Keller មានប្រសាសន៍ថា យុវជនកំពុងចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងវិស័យសង្គម វប្បធម៍ សេដ្ឋកិច្ច និងនយោបាយ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ នៅក្នុងបរិបទរបបអាហារសុខភាពវិញ យុវជនមានតួនាទីដ៏សំខាន់ក្នុងការចូលរួមផ្សព្វផ្សាយសារគន្លឹះដល់ប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់លើការអនុវត្តល្អប្រសើរប្រចាំថ្ងៃ ។
អ្នកជំនាញអាហារូបត្ថម្ភរូបនេះ បានបន្តថា យុវជនមានតួនាទីចូលរួមបង្ហាញពីរបៀបបរិភោគអាហារចម្រុះមុខសម្បូរសារជាតិចិញ្ចឹមខ្ពស់ទៅកាន់ប្រជាជន និងបង្ហាញពីសារៈសំខានអាហារមានជាតិខ្លាញ់ អំបិល និងស្ករតិច ព្រមទាំងលើកកម្ពស់ការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយនិងអាហារបន្ថែមដល់កុមារ ។
ស្របគ្នានេះដែរ  ឯកឧត្តម សុខ ស៊ីឡូ អគ្គលេខាធិការនៃក្រុមប្រឹក្សាស្តារអភិវឌ្ឍន៍វិស័យកសិកម្មនិងជនបទ មានប្រសាសន៍ថា យុវជនជាកម្លាំងចលករយ៉ាងសំខាន់និងជាធនធានមិនអាចខ្វះបានក្នុងការគាំទ្រសកម្មភាពស្បៀង និងអាហារូបត្ថម្ភ។ ពួកគេពោរពេញទៅដោយថាមពលខ្លាំងក្លា មានបញ្ញាស្មារតីវៀងវៃ និងសុខភាពបរិបូរណ៌ដែលជាគ្រឹះដ៍រឹងមាំសម្រាប់បន្តការកសាងនិងអភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសជាតិទៅថ្ងៃអនាគត។
“៦៥ភាគរយនៃចំនួនប្រជាជនកម្ពុជាសរុបគឺជា យុវជនដែលមានអាយុក្រោម៣០ឆ្នាំ ។ យុវជនគឺជាក្រុមមនុស្សដ៏សំខាន់មួយសម្រាប់អន្តរាគមន៍អាហារូបត្ថម្ភក្នុងការបំបែកវដ្តបញ្ហាអាហារូបត្ថម្ភនៅកម្ពុជា”
ឯកឧត្តម សុខ ស៊ីឡូ អគ្គលេខាធិការនៃក្រុមប្រឹក្សាស្តារអភិវឌ្ឍន៍វិស័យកសិកម្មនិងជនបទ
ដោយឡែកលោកស្រីបណ្ឌិត Sanne Sigh តំណាងគម្រោង MUSEFO នៃអង្គការ GIZ មានប្រសាសន៍ថា យុវជនជាតួអង្គដ៏សំខាន់ ជួយជំរុញការផ្លាស់ប្តូរនិងជាអ្នកដឹកនាំមិនអាចខ្វះបានដើម្បីធានានិងលើកម្ពស់ការយល់ដឹងនិងការអនុវត្តលើអាហារប្រកបដោយសុខភាពនិងសុវត្ថិភាពសម្រាប់ទាំងអស់គ្នា ជាពិសេសស្រ្តីនិងកុមារ ។ ដូច្នេះយុវជនដើរតួសំខាន់ណាស់ក្នុងប្រព័ន្ធស្បៀងនិងរបបអាហារសុខភាពសម្រាប់ផែនទីបង្ហាញផ្លូវកម្ពុជា ស្តីពីប្រព័ន្ធស្បៀងប្រកបដោយចីរភាពឆ្នាំ២០៣០។
សូមជម្រាបថា គោលបំណងរៀបចំវេទិកាស្ដីពីតួនាទីរបស់យុវជនក្នុងប្រព័ន្ធស្បៀងដើម្បីរបបអាហារសុខភាព ដើម្បីបង្កើនការយល់ដឹងជាមូលដ្ឋានលើទិដ្ឋភាពទូទៅនៃប្រព័ន្ធស្បៀងសម្រាប់របបអាហារសុខភាព និងផ្តល់វេទិកាដល់យុវជនដើម្បីចែករំលែកការយល់ដឹង បទពិសោធន៍ និងមតិយោបល់លើប្រព័ន្ធស្បៀងនិងការផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថលើរបបអាហារសុខភាព ។ លើសពីនេះ មានបំណងពិភាក្សាពីតួនាទីសក្តានុពលរបស់យុវជនក្នុងការចូលរួមអនុវត្តផែនទីបង្ហាញផ្លូវសម្រាប់ប្រព័ន្ធស្បៀងប្រកបដោយចីរភាពរបស់កម្ពុជា ៕