សមាគមយុវជនជនជាតិដើមភាគតិចកម្ពុជា ហៅកាត់ថា CIYA ត្រូវបានបង្កើតឡើងកាលពីឆ្នាំ២០០៥, អស់រយៈពេល២០ឆ្នាំមកនេះ CIYA បានដើរតួនាទីសំខាន់ជាកន្លែងបណ្ដុះបណ្ដាលយុវជនជនជាតិដើមភាគតិចទាំងប្រពៃណី វប្បធម៌របស់ខ្លួន ហើយពិសេសទៅទៀត គឺការជំរុញពួកគេឱ្យទទួលបានការអប់រំខ្ពស់រហូតដល់បញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ។
លោក រម៉ាម ប្លេន ជនជាតិដើមភាគតិចចារ៉ាយ និងជាប្រធានសមាគមយុវជនជនជាតិដើមភាគតិចកម្ពុជា (CIYA) មានប្រសាសន៍ថា CIYA បានដើរតួនាទីជាច្រើន គឺជាបណ្ដុំនៃការបណ្ដុះគ្រាប់ពូជយុវជនជនជាតិដើមភាគតិចនៅប្រទេសកម្ពុជាពាក់ព័ន្ធនឹងប្រពៃណី វប្បធម៌ ក៏ដូចជាជំរុញយុវជនជនជាតិដើមភាគតិចជំនាន់ក្រោយឱ្យចេះថែរក្សាបន្ត និងមានមោទនភាពសម្រាប់ប្រពៃណីវប្បធម៌របស់ខ្លួន។ ហើយគិតត្រឹមរយៈពេល៥ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ CIYA ក៏គាំទ្រយុវជនជនជាតិដើមភាគតិចប្រមាណជាង ៥០នាក់ឱ្យបញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រដោយជោគជ័យ ដែលនេះគឺជាសមិទ្ធិផលតាមរយៈការអនុវត្តសិទ្ធិអប់រំសម្រាប់យុវជនជនជាតិដើមភាគតិចកម្ពុជា។